pivko
28.01.10,16:35
Dobry deň
V roku 2008 som nadobudol pozemok a vybavil stavebné povolenie. Na LV je napísané
Parcelne čislo 2036/3 - 394m2 - záhrada sposob využitia 5100
Parcelné čislo 2036/4 - 88m2 -ostatné plochy sposob využitia 14700
Prikladám situáciu osadenia domu ktorá sa zhoduje s parcelou 2036/4 to je ten štvorec.
Na parcelu pod dom 2036/4 bol pri vybavovaní stavebného povolenia vydaný predbežný súhlas na vyňatie pozemkovym fondom. Vyňaté to však bude až po kolaudácii.
Na stavebnom povolení mi ale uviedli že stavba RD bude na obidvoch parcelách. A tak mi na úrade vypočítali daň ako keby som staval na oboch parcelách 191 EUR ! Je to správne?
vieroslava
28.01.10,18:11
Áno, je to správne.
Daň za stavebný pozemok platíš za všetky parcelné čísla uvedené v stavebnom povolení.
pivko
28.01.10,19:12
Áno, je to správne.
Daň za stavebný pozemok platíš za všetky parcelné čísla uvedené v stavebnom povolení.
No nemám z toho radosť , neviem prečo mi do stav.povolenia dali aj tu druhú parcelu, može to byť koli tomu že sa na tej parcele budú robiť inžinierske siete?
vieroslava
29.01.10,12:23
Áno pravdepodobne kvôli tomu, že cez ten pozemok budeš ťahať inžinierske siete. Je to blbé, ale žiaľ je to tak v zákone.
ivana184
29.01.10,21:06
Dobrý večer, prosím Vás je môj výpočet správny?
V liste vlastníctva má firma napísané: stavby - dielne, takže druh stavby je priemyselná, alebo stavba na ostatnú podn. činnosť. Keď som zrátala celkovú výmeru v m2, tak je to 2685 m2, sadzba na takýto druh stavby je 0,995, takže daň bude 2685 x 0,995 = 2671 EUR?

Ďakujem
ivana184
30.01.10,16:48
nikto neodsúhlasí ani nevyvráti?
truch
30.01.10,17:05
Dobrý večer, prosím Vás je môj výpočet správny?
V liste vlastníctva má firma napísané: stavby - dielne, takže druh stavby je priemyselná, alebo stavba na ostatnú podn. činnosť. Keď som zrátala celkovú výmeru v m2, tak je to 2685 m2, sadzba na takýto druh stavby je 0,995, takže daň bude 2685 x 0,995 = 2671 EUR?

Ďakujem
Ťažko ti ten výpočet odobriť.U nás je podobná sadzba ako u vás, ale krát 0,04 /úľava v %/, mne to vychádza podstatne lacnejšie, nemáte aj vy úľavu?
ivana184
30.01.10,17:27
neviem o žiadnej úľave, a keď je to v katastri zapísané počas roka, tak ráta sa iba alikvotná časť dane?
truch
30.01.10,18:02
neviem o žiadnej úľave, a keď je to v katastri zapísané počas roka, tak ráta sa iba alikvotná časť dane?
Nie, dôležitý je stav k 1.1. daného roku, vždy sa platí za celý rok dopredu
ivana184
30.01.10,18:12
paráda, aj mne to tak vychádza, že táto daň alikvotnú časť nepozná. Aj keď majiteľmi nehnuteľností je firma iba od 7/2009.
Šéfa zase poteším.
truch
30.01.10,18:26
Asi to máš dobre, ja som mala ornú pôdu a ty máš stavbu, tam ani u nás nie je úľava , dokonca je u nás daň zo stavieb vyššia
1,327 eura za priemyselné stavby a stavby
slúžiace energetike, stavby slúžiace stavebníctvu
stavby využívané na skladovanie vlastnej
produkcie vrátane stavieb na vlastnú
administratívu,
f) 0,663 eura za stavby na ostatné podnikanie a
zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu
súvisiacu s ostatným podnikaním a zárobkovou
činnosťou,
g) 0,199 eura za ostatné stavby.
wagner
30.01.10,18:28
paráda, aj mne to tak vychádza, že táto daň alikvotnú časť nepozná. Aj keď majiteľmi nehnuteľností je firma iba od 7/2009.
Šéfa zase poteším.
Daň z nehnuteľnosti platíš na rok 2010, nie za rok 2009. Inak si môžeš preštudovať aj zákon č. 582/2004, ktorý hovorí aj:

§ 21
Platenie dane

(1) Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením 11) podľa miestnych podmienok s účinnosťou od 1. januára príslušného zdaňovacieho obdobia určiť platenie dane z nehnuteľností v splátkach.

Informuj sa, či nemajú vo VZN od určitej sumy povolené splátky.
dara
31.01.10,22:42
môžem sa spýtať, vyplnam tlačivo DZN podávam ho za rok 2010?
ešte jedna otázka keď mama nadobudla byt dedičstvom v 11/09 za tento termín netrebalo podať dp?
dara
31.01.10,22:45
Nie, dôležitý je stav k 1.1. daného roku, vždy sa platí za celý rok dopredu


podľa môjho názoru ak niekto zaplatí daň za byt napr. na celý rok dopredu a byt v priebehu roka predá tak má nárok na vrátenie pomernej časte dane nie? Nový majiteľ by mal zaplatiť daň už sám nie? možno sa mýlim.
dara
01.02.10,08:16
posúvam si
wagner
01.02.10,10:31
môžem sa spýtať, vyplnam tlačivo DZN podávam ho za rok 2010?
ešte jedna otázka keď mama nadobudla byt dedičstvom v 11/09 za tento termín netrebalo podať dp?

Daňové priznanie podávaš na tento rok. Mama má list vlastníctva od 11/09? Ak áno, tak do 30 dní odkedy sa stala vlastníčkou mala toto písomne oznámiť obci, daň za rok 2009 zaplatil predchádzajúci vlastník, tá sa už nevracia. Pokiaľ si to vlastníci chcú vysporiadať, tak iba medzi sebou,úrad s tým nič nemá.
dara
01.02.10,10:38
Daňové priznanie podávaš na tento rok. Mama má list vlastníctva od 11/09? Ak áno, tak do 30 dní odkedy sa stala vlastníčkou mala toto písomne oznámiť obci, daň za rok 2009 zaplatil predchádzajúci vlastník, tá sa už nevracia. Pokiaľ si to vlastníci chcú vysporiadať, tak iba medzi sebou,úrad s tým nič nemá.


Mamina oznámenie podala. Ďakujem za info.

Ešte sa spýtam, keď mám prípad, že FO prenajíma časť RD s.r.o. mám podať DP za FO a iba za tú časť čo využíva FO a za PO iba tú časť čo využíva PO alebo ako?
dara
01.02.10,18:21
posuvam si
dara
01.02.10,18:47
prosím Vás stretol sa s tým niekto ako to vypísať?
wagner
01.02.10,21:55
Mamina oznámenie podala. Ďakujem za info.

Ešte sa spýtam, keď mám prípad, že FO prenajíma časť RD s.r.o. mám podať DP za FO a iba za tú časť čo využíva FO a za PO iba tú časť čo využíva PO alebo ako?

Zákon 582/2004 hovorí toto:

§ 12a
Výpočet dane zo stavieb


(1) Daň zo stavieb sa vypočíta ako súčin základu dane podľa § 11 a ročnej sadzby dane zo stavieb podľa § 12.

(2) Ak ide o viacpodlažnú stavbu, daň zo stavieb sa vypočíta ako súčin základu dane podľa § 11 a ročnej sadzby dane zo stavieb podľa § 12 zvýšenej o súčin počtu ďalších podlaží a príplatku za podlažie podľa § 12 ods. 3. Do počtu ďalších podlaží pri výpočte dane zo stavieb v prípade viacpodlažnej stavby sa nezapočítava prvé nadzemné podlažie.

(3) Ak stavba slúži na viaceré účely, na ktoré sú určené rôzne sadzby dane podľa § 12 ods. 2 a príplatok za podlažie podľa § 12 ods. 3, daň sa vypočíta ako súčet pomerných častí dane. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin zastavanej plochy stavby, pomernej časti základu dane a sadzby dane na príslušný účel využitia stavby zvýšenej o súčin počtu ďalších podlaží a príplatku za podlažie podľa § 12 ods. ods.3
dobrava
01.02.10,22:13
Prosím poradí niekto?
V roku 2008 som kúpil stavebný pozemok, za rok 2009 som podal DP a do konca mája 2009 mi vyrúbili daň z podaného DP, ktorú som zaplatil. V roku 2010 odo mňa časť pozemku odkúpilo Mesto a tým pádom sa zmenili m2 v mojom LV, ktorý mi bol vydaný v r. 2009.
Otázka: Som povinný opäť podať DP, alebo stačí len oznámiť zmenu výmery na LV, a Mesto mi potom vyrúbi na základe tohto daň? Ďakujem.
wagner
01.02.10,22:27
Prosím poradí niekto?
V roku 2008 som kúpil stavebný pozemok, za rok 2009 som podal DP a do konca mája 2009 mi vyrúbili daň z podaného DP, ktorú som zaplatil. V roku 2010 odo mňa časť pozemku odkúpilo Mesto a tým pádom sa zmenili m2 v mojom LV, ktorý mi bol vydaný v r. 2009.
Otázka: Som povinný opäť podať DP, alebo stačí len oznámiť zmenu výmery na LV, a Mesto mi potom vyrúbi na základe tohto daň? Ďakujem.

Zákon 582/2004 hovorí:
§ 18
Vznik a zánik daňovej povinnosti


(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

(2) Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k l. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením21) v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom.

(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

Toľko hovorí zákon. Záleží od toho, či si bol vlastníkom k 1.1.2010, ak áno, tak si daňovník podľa zákona Ty. Ak si odpredal časť pozemku mestu až v tomto roku, si povinný do 30. dní od kedy budeš mať túto zmenu na LV, nahlásiť na mestský úrad. Podľa zákona by si mal daň platiť Ty, ale ak sa dohodneš s mestom, tak Ti môže a nemusí za odpredanú časť mestu daň odpustiť - teda že Ti ju nevyrubí.
dobrava
02.02.10,13:03
Zákon 582/2004 hovorí:
§ 18
Vznik a zánik daňovej povinnosti


(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

(2) Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k l. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením21) v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom.

(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

Toľko hovorí zákon. Záleží od toho, či si bol vlastníkom k 1.1.2010, ak áno, tak si daňovník podľa zákona Ty. Ak si odpredal časť pozemku mestu až v tomto roku, si povinný do 30. dní od kedy budeš mať túto zmenu na LV, nahlásiť na mestský úrad. Podľa zákona by si mal daň platiť Ty, ale ak sa dohodneš s mestom, tak Ti môže a nemusí za odpredanú časť mestu daň odpustiť - teda že Ti ju nevyrubí.
Ja som nesprávne uviedol rok odpredaja časti pozemku Mestu, nebolo to v roku 2010, ale ešte v roku 2009, a teda na LV, ktorý bol vydaný v roku 2009 sú už uvedené tieto zmeny. Do 30 dní som však nenahlásil na Mestský úrad nič - nevedel som o tom. Otázka je: načo je potrebné nahlasovať zmeny do 30 dní, keď podávam DP - a v tomto sú už uvedené spomínané zmeny? Veď si to hádam z DP vedia prečítať, načo sa potom podávajú DP?
Bude mi potom vyrúbená nejaká pokuta za nenahlásenie zmeny do 30 dní?
Ďakujem.
wagner
02.02.10,13:14
Ja som nesprávne uviedol rok odpredaja časti pozemku Mestu, nebolo to v roku 2010, ale ešte v roku 2009, a teda na LV, ktorý bol vydaný v roku 2009 sú už uvedené tieto zmeny. Do 30 dní som však nenahlásil na Mestský úrad nič - nevedel som o tom. Otázka je: načo je potrebné nahlasovať zmeny do 30 dní, keď podávam DP - a v tomto sú už uvedené spomínané zmeny? Veď si to hádam z DP vedia prečítať, načo sa potom podávajú DP?
Bude mi potom vyrúbená nejaká pokuta za nenahlásenie zmeny do 30 dní?
Ďakujem.

Nahlásenie zmien ukladá zákon, nie mesto. Platí - neznalosť zákona neospravedlňuje. Či mesto pokutu vyrúbi, alebo nie, k tomu sa neviem vyjadriť. Je to plne v ich kompetencii.