Maria3
28.01.10,16:39
Dobry deň,
vedel by mi niekto poradiť, čo je najrozumnejšie pre vlastníka s.r.o., ak chce "zadotovať" svoju s.r.o. hotovosťou (nechce navyšovať ZI) a za tieto peniaze chce kúpiť nebytový priestor na prevádzku? Nebytový priestor bude kúpený na s.r.o.. Čítala som mnohé príspevky, ale nikde neboli popísané (alebo som zle hľadala?) rozdiely, plusy a mínusy jedntlivých možností. Ak som správne pochopila, sú 2 - pôžička, v tomto prípade dlhodobá (479) alebo vklad na 413? Sú aj iné možnosti? Vopred ďakujem za radu.
Andyke
28.01.10,16:00
Pôžičku od spoločníka s.r.o. účtujeme na účte 365
Maria3
28.01.10,16:21
V iných príspevkoch som sa dočítala, že na 365 sa účtujú len pôžičky KD. Ale mne ide skôr o ten rozdiel, prípadne iné možnosti.
šromo
28.01.10,16:40
Ja tiež dávam pôžičky od majiteľov sro - aj veľké sumy, napr.zakúp.nehn. a tiež ako Andyke píše , na účet 365. Môžeš do zmluvy uviesť či je úročná alebo bezúročná
ondrejvla
28.01.10,16:52
Ja som tiež riešila tento problém, po porade s auditorkou sme sa rozhodli tento dlhodobý vklad, nakoľko nie je predpoklad, že sa v priebehu 1 až 3 rokov vráti, urobili sme VZ, zápisnicu, že spoločníka ponecháva svoje vklady a žiada ich zaúčtovať na dlhšie obdobie na účet 413, VZ schválilo tento návrh s tým, že keď sro dosiahne taký HV a obeživo bude v pokladnici dosahovať dostatočnú sumu, bude tento vklad vyplatený o čom sa urobí opätovne zápisnica zo zasadnutia VZ a vložené fin.prostriedky sa vyplatia. V tomto prípade sa jednalo o jednoosobového spoločníka.
Takže navrhujem ak sa bude jednať o dlhodobý vklad tento postup.
Maria3
29.01.10,11:32
Ondrejvla, ďakujem. Ak to správne chápem, je to vklad (nie pôžička) a teda automaticky bez úročenia? Čiže čo sa týka podkladov bude k nemu stačiť zápisnica z VZ o vklade (suma, dátum, meno vkladateľa=spoločníka) a tých podmienkach (zaúčtovanie na 413 a vrátenie), ktoré si uviedla? Veľmi pekne ďakujem.
samod
30.01.10,21:05
Dá sa to aj tak, ale dovolím si poznámku, načo si komplikovať život zápisnicou z VZ , keď ide v podstate o dar do spoločnosti. Navyše mi nie je celkom jasné ako sa to bude realizovať pri vrátení toho vkladu. Nárok na majetok spoločnosti spoločník nemá, takže by sa to muselo robiť opätovne cez dar a na to nemusí mať s.r.o. peniaze a navyše v čase finančných problémov by to mohol byť aj napadnuteľný právny úkon zo strany veriteľov. Navyše v popisovanom prípade ani nepôjde o dar, ale bezúročnú pôžičku, pretože zo zápisnice vyplýva, že sa to v budúcnosti vráti.

Samo
Maria3
16.04.10,10:53
Snáď posledná otázka z mojej strany k tejto téme - vklad som urobila cez tú 413, urobili sme zápisnicu z VZ a teraz neviem - tá zápisnica ostáva len vo firme alebo ju treba doručiť aj do OR do zbierky listín? Ďakujem.
ondrejvla
16.04.10,19:30
Ak spoločník poskytuje dlhodobú pôžičku, tak jednoznačne použijeme aú 479ae.
Riešila by som to klasickou zmluvou o pôžičke, nieje dôvod na VZ atď..., my sme mali bežne takéto zmluvy. Prečo si to komplikujete?

Dobre, dá sa to aj takto, ale tu by som použila účet
365/A, nakoľko sa jedná o spoločníka a nie dlhodobý záväzok voči cudziemu. Ale ak firma žiada o úver, na účte 379,479,365 existujú záväzky, vlastné imanie sa stáva mínusovým, tak je potom problém so schválením tohto úveru, preto sme to riešili takto, prešlo to aj daňovou kontrolou, všetko dopadlo OK.
Lila
16.04.10,19:31
áno, treba zaslať na OR do Zb. listín
ondrejvla
16.04.10,19:42
áno, treba zaslať na OR do Zb. listín

Do zbierky listín zasielam len zápisnicu o rozdelení HV a prídelom do fondov, priložím Súvahu, VZaS a poznámky. Ale zápisnicu o tom, že sa dávali prechodne vklady do ostatných fondov veru nie. Veď ak by to niekto niekedy aj chcel čítať, tak je to v poznámkach, že účet 413 bol navýšený. Nikoho predsa nemusí zaujímať vnútorné riešenie problémov firmy a myslím si, že Zbierku listín už vôbec nie. To je môj názor.
Maria3
22.04.10,15:30
Ďakujem obom za cenné rady. Po ďalšom pátraní v tejto problematike a názore iného auditora som sa rozhodla nepoužiť účet 413 (hoci som už mala všetky podklady hotové), ale účet - a teraz ešte váham 365 alebo 479 - keďže ide o veľkú sumu na dlhé obdobie. Ide vlastne o úver, ktorý banka neposytla sro (je nová), ale ho poskytla FO (majiteľovi sro) a firma si za to kúpi nebyt. priestor. Takto v zmluve o pôžičke zachytím aspoň úroky, ktoré budú v rovnakej výške, ako si banka účtuje voči tej FO. Ešte sa musím dopátrať, či to bude mať nejaký vplyv na DP FO, keďže bude mať príjem z úrokov (aj keď budú v rovnakej výške ako tie, čo bude on splácať banke...).