camozzi
28.01.10,15:42
Zdravim vas. Prosim vas o radu v nasledovnej veci. Pri zapnuti PC sa mi zobrazi na obrazovke hlaska CMOS error a dalej nepokracuje v nacitani systemu. S takouto chybou som sa este nestretol a neviem ako dalej. Predpokladam, ze sa bude treba pohrat v BIOSe, ale radsej si necham poradit od skusenejsich. Dakujem.
Vyzera to asi takto:
mecky
28.01.10,15:03
daj v biose load default settings :)
camozzi
28.01.10,15:18
Kdesi som cital, ze problem moze byt v baterii na doske a tu by trebalo vymenit :confused:
mecky
28.01.10,16:06
daj nacitat tie default hodnoty
ak sa to potom po restarte pocitaca nezjavi, a ked ho vypnes na nejaku dlhsiu dobu, napr na noc a bude to tam zas tak je slaba baterka...
camozzi
28.01.10,16:29
Skusal som dat aj default settings a po restarte sa to objavilo znova. Samozrejme, ulozil som tie default nastavenia :) Bude to predsa len tou baterkou? :confused:
Vlado40
28.01.10,16:38
Ja tipujem pamäť RAM
camozzi
28.01.10,16:39
Ja tipujem pamäť RAM
Skus trochu rozpisat svoj tip.
camozzi
28.01.10,16:48
Skusim teda nahodit RAM z druheho PC a uvidim ci to pojde.
Vlado40
28.01.10,16:49
Ak tam maš dve pamäte tak vyber jednu , vyskúšaj potom naopak .Ak máš iba jednu tak si požičaj a vyskúšaj predtým ju daj do iného slotu a vyskúšaj.Slabá baterka zvykne meniť nastavenia v biose .
TomasHC
28.01.10,18:42
Pre ziveho boha! Co ma RAM s BIOSom? Kod BIOSu je ulozeny v ROM a povacsine sa spusta priamo z ROM, akurat je premapovany do adresneho priestoru v prvych 640kB RAM...

Moze to sposobovat slaba baterka alebo vadna doska. Pripadne treba flashnut novsi BIOS.
Flinstone
28.01.10,18:49
podľa mňa je to len baterkou... mala by to byť CR 2032. Jej životnosť je cca 2-3 roky
Vlado40
28.01.10,18:59
Ja tipujem pamäť RAM

Každý má nejaký "TIP".Nikto nevie nič na 100%.Od toho je tu porada.

PS: to , že mi v biose alebo pri načítaní ukáže hodnotu pamäte ram , neznamená že je pamäť v poriadku.
jojom
28.01.10,19:01
Baterka. RAM s tým nemá nič, v prípade vadnej RAM oznamuje BIOS pískaním chybu, kedže BIOS nepíska ( aspoň to zadávateľ príspevku nehovorí) je to viac menej isto bateria.

Chybové hlásenia BIOS: http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=en%7Csk&u=http://www.sysopt.com/tutorials/article.php/3552501
Vlado40
28.01.10,19:04
Baterka. RAM s tým nemá nič, v prípade vadnej RAM oznamuje BIOS pískaním chybu, kedže BIOS nepíska ( aspoň to zadávateľ príspevku nehovorí) je to viac menej isto bateria.

Mal som pamäť ,pri ktorej Bios nepískal , načítal ju a predsa bola vadná.PC sa zastavilo presne tak ako na obrázku.
camozzi
28.01.10,19:06
Do Biosu sa da dostat v pohode a nepostrehol ziadne podozrive piskanie alebo nieco podobne. Je to PC mojej znamej a najblizsie sa k nemu dostanem az zajtra. Vyskusam to s tou baterkou a potom sa vyjadrim blizsie.
salvosko
28.01.10,20:11
Baterka alebo CMOS RAM (nastavenia BIOS predsa nejdu do normalnej RAM to by pocitac zabudol po vypnuti).
Jo a CMOS RAM ked je zla tak to nepipa a preto je tam ten checksum.
Prvy pripad vymena baterky, druhy pripad vymena zakladnej dosky alebo CMOS RAM co ale potrebujes machra co to preletuje.
Ale bude to baterka ktora napaja tu CMOS RAM lebo vtedy jej niektore bunky vypadnu a nesadne kontrolny sucet.
TomasHC
28.01.10,20:30
Mal som pamäť ,pri ktorej Bios nepískal , načítal ju a predsa bola vadná.PC sa zastavilo presne tak ako na obrázku.

To kde BIOS napocitava velkost RAM je velmy chaby test. Samozrejme, vadna RAM moze zablokovat cely POST (power-on self test), ale vacsinou sa to udeje v tichosti a nie s hlaskou "loading defaults". Ale na druhej strane, PC je zariadenie velmi nevypocitatelne a moze to byt vselico :) Ved to pozname!
camozzi
29.01.10,09:23
Bol som sa dnes na to pozriet a teraz to tam ukazuje: "Warning! CPU has been changed. Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit"
Stlacim F1, PC sa restartuje a nabehne tam Zapnut PC v nudzovom rezime, Zapnut PC normalne a dole je to niekolkosekundove odpocitavanie do zapnutia PC (vie asi co myslim). Dam "Zapnut normalne", na asi 3 sekundy sa zobrazi obrazovka s nacitanim systemu a potom sa PC restartuje a cely kolobeh zacina odznova. Vcera este bol vyskusany ten dafault settings v BIOSe a zrejme odvtedy to robi. Baterka bude menena az dnes.
V BIOSe som si vsimol, ze cas a datum nesedi. Neviem ci to bude tym nastavenim na predvolene nastavenia alebo baterkou.
salvosko
29.01.10,09:36
Evidentne BIOS zabuda nastavenia.
Ale mam pocit ze by to malo fungovat ked pocitac bezi a mal by nastartovat. Kedze ani nenastartuje tak je to vaznejsi problem.
Vlado40
29.01.10,13:00
Ako som spominal vyššie - slabá baterka mení nastavenia v biose.Zmenil sa dátum a čas.Teraz by som ju aj ja vymenil a skúšal ďalej.Hlásenie o CPU je zrejme preto lebo si ho doska nepamätá a pri každom zapnuti ho znova detekuje ako keby si vymenil procesor, ale neuloží do biosu.Myslím si , že pri tejto hláške treba stlačiť F1 ...vojsť do biosu , pozrieť ako doska detekovala procesor a potom F2 na uloženie v biose.
camozzi
29.01.10,13:24
Baterka vymenena, skusal som potom aj default settings, aj F1... Nic. To iste dookola. Uz putoval PC do servisu. Vdaka vsetkym za rady.
Vlado40
29.01.10,13:26
Skúšal si aj pamäť.Ináč blbosti z reštartovaním veľakrát robí aj samotný zdroj.
camozzi
29.01.10,13:46
Napadlo mi aj to, ale uz som to chcel nechat na servis. Nie ze by som nevedel ako na to, ale predsa len maju asi viac skusenosti. Navyse ide o cca 10 rocne PC a mozno sa nakoniec zisti, ze je uz odpalena MB. Zvazoval som aj vsetko postupne odpojit, prefuknut kontakty... ale napokon som to uz nechal tak. Mozno bude treba flashnut BIOS a do tohto by som sa urcite nepustal a navyse som to ani nikdy nerobil.
Vlado40
29.01.10,13:50
Samozrejme , ak nemáš náhradne komponenty tak sa ťažko hľadá chyba.
salvosko
29.01.10,17:26
Navyse ide o cca 10 rocne PC.
Tak to by som uz neriesil, lebo opravis toto a o mesiac dva ti vypadne nieco ine. Napriklad disk so vsetkymi subormi. Maju ich odzalohovane?
camozzi
30.01.10,10:46
Netusim ci je nieco na HDD okrem OS a Skype. Ten PC sluzi na komunikaciu cez Skype medzi rodicmi a detmi v Anglicku. Na ploche neni nic okrem odkazu na Skype :) Cize aj ked bol nejaky problem s PC, tak aj vysvetlenie bolo "Neda sa zapnut. Co s tym?" :) Na zaklade toho som urcoval diagnozu a prognozu pre PC.
10 rokov pri PC je dost. Malokto ma tak dlho PC a po takej dobe moze odist cokolvek. Ja tiez tvrdim, ze ak je uz chybna MB, tak to radsej kupit nove PC.