tuscany
28.01.10,18:23
Dobrý deň, konateľ pobral v 12/09 odmenu. Zaroveň je v rovnakej firme zamestnany, tam si v mzde odpočítava aj minimum. Teraz neviem, či jeho odmenu zdaňuje firma a platí sa pri podaní kvart. výkazu DzPFOzoZČ, alebo ju ma firma vyplatiť nezdanenú a konateľ si ju zdaní vo svojom daňovom priznaní v marci. Takisto vlastne neviem ako je to s odvodom do zdrav. poisťovne, či teraz alebo v ročnom zúčtovaní :(.
Ďakujem
mysimis
28.01.10,17:26
Odmenu konateľa je potrebné zdaniť, odviesť daň a aj podať prehľad. Čo sa týka ZP je potrebné konateľa prihlásiť a odviesť z odmeny konateľa 10% za zamestnávateľa a 4% za konateľa.
Zoltán Kovács
28.01.10,17:31
Ak konateľ má zároveň aj pracovnú zmluvu, tak nie je potrebné ho prihlasovať do ZP z titulu vyplatenia konateľskej odmeny. Ja takéto prípady riešim v rámci výplaty. Mám položku konateľská odmena, ktorá je zadefinovaná tak, že jej výška vstupuje len do vymeriavacieho základu zdrav.poistenia. Do SP nie. A samozrejme je to zdaniteľná položka mzdy.
mysimis
28.01.10,17:32
Odmenu konateľa je potrebné zdaniť, odviesť daň a aj podať prehľad. Čo sa týka ZP je potrebné konateľa prihlásiť a odviesť z odmeny konateľa 10% za zamestnávateľa a 4% za konateľa.

Prehliadla som, že je zamestnaný v tej istej firme.....
tuscany
29.01.10,07:42
dakujem, ste super.
vidruska
07.02.10,17:15
a ako to je v takomto pripade? Konatel planuje poberat mesacnu odmenu cca 295 eur, a samozrejme platit do ZP (10+4%). Da sa aj u tohto typu (kedze je to povazovane za prijem zo zavislej cinnosti) podpisat vyhlasenie na zdanovanie prijmu? Tym padom ani nebude odvadzat dan, kedze nezdanit. ciastka na mesiac je mensia? Je potrebne s. r. o. zaregitrovat na dan z prijmu zo zavislej cinnosti a taktiez posielat nulove prehlady??
mysimis
07.02.10,17:17
a ako to je v takomto pripade? Konatel planuje poberat mesacnu odmenu cca 295 eur, a samozrejme platit do ZP (10+4%). Da sa aj u tohto typu (kedze je to povazovane za prijem zo zavislej cinnosti) podpisat vyhlasenie na zdanovanie prijmu? Tym padom ani nebude odvadzat dan, kedze nezdanit. ciastka na mesiac je mensia? Je potrebne s. r. o. zaregitrovat na dan z prijmu zo zavislej cinnosti a taktiez posielat nulove prehlady??

Áno, aj konateľ môže podpísať vyhlásenie k dani a tým pádom /pri uvedenej mzde/ nebude platiť daň. Napriek tomu je nevyhnutné prihlásiť firmu za platiteľa dane zo závislej činnosti a odovzdávať prehľady - aj nulové.
Iwett
07.02.10,17:18
a ako to je v takomto pripade? Konatel planuje poberat mesacnu odmenu cca 295 eur, a samozrejme platit do ZP (10+4%). Da sa aj u tohto typu (kedze je to povazovane za prijem zo zavislej cinnosti) podpisat vyhlasenie na zdanovanie prijmu? Tym padom ani nebude odvadzat dan, kedze nezdanit. ciastka na mesiac je mensia? Je potrebne s. r. o. zaregitrovat na dan z prijmu zo zavislej cinnosti a taktiez posielat nulove prehlady??
Áno, konateľ je v postavení zamestnanca, môže podpísať vyhlásenie a treba posielať aj štvrťročné výkazy.