ilona
22.09.05,11:26
Ak má niekto podobný prípad,chcela by som ho poprosiť o upresnenie,či chápem parag.50 zákona o DPH správne.Odsek 2 parag.50 hovorí o výpočte koeficientom,že do čitatela,ani menovateľa sa neuvádzajú výnosy d./ z príležitostného nájmu nehnuteľnosti.Jedná sa o to,čo všetko by som mohla zaradiť do príležitostného prenájmu. Myslím že určite prenájom miestnosti na školenia,ale čo s takým prenájmom,kde je uzavretá zmluva na prenájom na celý rok,môžem to považovať za príležitostný a nepreratúvať koeficient,alebo musím preratávať?Ďakujem.
KEJKA
22.09.05,09:29
celoročný nájom nie je príležitostný. Toto sa tu už preberalo, že vlastne nikto nešpecifikuje presne čo je príležitostný ale treba to chápať ako ojedinelý. To zn. ten prvý prípad, že z času na čas poskytnete niekomu za úplatu miestnosť.....
ilona
22.09.05,10:13
Ďakujem,aj ja som toho názoru,ale chcela som vedieť,či to niekto nezdôvodní nejako ináč,aby som obišla koeficient.
Jana Acsová
24.09.05,14:06
Z metodického pokynu DR SR:
Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH
Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),

a pri ktorých

- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.
Jana Acsová
24.09.05,14:08
celoročný nájom nie je príležitostný. Toto sa tu už preberalo, že vlastne nikto nešpecifikuje presne čo je príležitostný ale treba to chápať ako ojedinelý. To zn. ten prvý prípad, že z času na čas poskytnete niekomu za úplatu miestnosť.....Za istých podmienok by podľa môjho názoru mohol byť príležitostným aj celoročný nájom. Je potrebné to chápať v súvislosti s ostatnými činnosťami platiteľa. Bližšie viď priložené usmernenie DR SR.
ilona
26.09.05,04:13
AVO ďakujem,teraz keď som si to prečítala,začínam aj ja uvažovať o tom,že to zaradím do príležitostného prenájmu.Jedna podmienka je,že netvorí značnú časť obratu.U mňa tento prenájom je asi 70 tis.sk mesačne a celkom obrat 1,5 mil.,nie je to hlavná činnosť.Mám to risknúť a nepoužiť koeficient?
KEJKA
26.09.05,04:52
aj ked skusmo vypočítaš koeficient, pravdepodobne ti vyjde 100%.ný nárok na odpočítanie DPH. Preto sa nemusíš obávať ho nepoužiť.
Jana Acsová
26.09.05,05:37
AVO ďakujem,teraz keď som si to prečítala,začínam aj ja uvažovať o tom,že to zaradím do príležitostného prenájmu.Jedna podmienka je,že netvorí značnú časť obratu.U mňa tento prenájom je asi 70 tis.sk mesačne a celkom obrat 1,5 mil.,nie je to hlavná činnosť.Mám to risknúť a nepoužiť koeficient?Analyzovať je potrebné všetky podmienky, ktoré sú vyžadované v zmysle metodického usmernenia. Spracovanie doporučujem písomne s vyčíslením podielu na celkových tržbách (výnosoch), ako aj vyhodnotením ostatných podmienok. Analýzu následne priložiť k záznamovej povinnosti pre účely DPH, prípadne spracovať ako súčasť (doplnok) internej smernice.
Nedoporučujem riskovať ... ale odôvodniť si postup splnením/nesplnením uvádzaných podmienok. Daňový subjekt si musí každý postup odôvodniť, aby sa vedel následne obhajovať.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
domi2
26.09.05,05:49
Avo máš pravdu

tu sa nemôže riskovať, koeficient sa v každom prípade musí použiť.My sme príspevková organizácia a taktiež sme sa stali plátcami DPH a v každom prípade musím použiť koeficient, lebo táto činnosť nie je moja hlavná ale príležitostná.
Avo prosím ťa zároveň môžeš mi pomôcť ?
Zaučtovala som ten nešťastný koeficient asi takto
3430020/3430030 daň výstup
5480020/3430010 vyrovnanie koef.
3430030/3430010 dan vstup
3430030/2410010 uhrada dane /sme príspev.or. banka nie je 221 ale 241/
A ešte jeden prípad zároveň sme si mohli uplatniť odpočet DPH z invest.majetku- rekonštr.budovy.Nie som si istá či som tiež správene zaučtovala