papulisko
28.01.10,22:05
Potreboval by som poradiť v súvislosti s kúpou vozidla. Vozidlo (N1) bolo kúpené a zaradené v decembri 2009. firma nebola v tom čase platcom DPH. Firma sa plánuje stať dobrovolným plátcom DPH, čiže sa bude v najbližšej dobe registrovať pre DPH. Za rok 2009 bol vypočítaný jednomesačný účtovný odpis a uplatnený celoročný daňový odpis. Moje otázky sú nasledovné:
- má nárok na odpočet DPH po registrácii ? (podľa § 55 zákona o DPH by mal mať nárok)
- viem, že sa táto nárokovaná DPH počíta zo zostatkovej ceny. A moja otázka znie, či sa počíta z účtovnej alebo z daňovej zostatkovej hodnoty ?

Ďakujem za odpovede
Mária.K.
29.01.10,11:15
Potreboval by som poradiť v súvislosti s kúpou vozidla. Vozidlo (N1) bolo kúpené a zaradené v decembri 2009. firma nebola v tom čase platcom DPH. Firma sa plánuje stať dobrovolným plátcom DPH, čiže sa bude v najbližšej dobe registrovať pre DPH. Za rok 2009 bol vypočítaný jednomesačný účtovný odpis a uplatnený celoročný daňový odpis. Moje otázky sú nasledovné:
- má nárok na odpočet DPH po registrácii ? (podľa § 55 zákona o DPH by mal mať nárok)
- viem, že sa táto nárokovaná DPH počíta zo zostatkovej ceny. A moja otázka znie, či sa počíta z účtovnej alebo z daňovej zostatkovej hodnoty ?

Ďakujem za odpovede
Počíta sa z daňovej zostatkovej ceny.
IvoM
29.01.10,13:06
Papulisko obávam sa ale že z tej DPH nebude nič, pretože prechodné ustanovenie §85i hovorí že §49.8 sa použije v znení platnom do 31.12.2009, a keďže §55.2 hovorí že za splnení podmienok §49 až 51,
tak bohužiaľ za §49.8 si musíš podľa §85i dosadiť pôovodnú podmienku platnú do 31.12.2009 kedy sa DPH z OA nedala uplatniť


§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom;.....
(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

㤠85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.“.
Rozalka
29.01.10,13:10
Ivo, reč je o N1
IvoM
29.01.10,13:15
Do kelu, a tak som sa snažil :)
Benko
29.01.10,16:03
Do kelu, a tak som sa snažil :)


Ivo, to nevadí, pomohol si mne. ďakujem.
papulisko
29.01.10,18:09
dakujem vam vsetkym za odpovede...velmi ste mi pomohli...