zlatko7979
28.01.10,22:52
Prosím,Vás chcem sa ujistiť, čí to účtujem dobre. Kúpili sme tento rok elekrické náradie, počítač, stolíky do kancelárie a stoličky. Tento DM nemal vyššiu cenu ako 1700 €. Tak som to dal normálne ihneď do nákladov. Ale známa mi povedala že to nemôžem, lebo to sa dáva v roku obstarania 50% a druhý rok 50 %. Ktoré je prosím, Vás správne. A odôvodnila mi to tým že sú to veci ktoré sú v majetku dlhšie ako 1 rok. Preto sa to nemôže dať ihneď do nákladov ale radšej na 2 krát. Prosím Vás ktoré je správne? Díky za odpoveď
Katka2
28.01.10,21:56
O tom spôsobe som ešte nepočula ... a to som už počula všeličo :)

Nech sa vyjadria skúsenejší. :D
marjankaj
28.01.10,23:19
Postupy účtovania PÚ

§ 13 Zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie

(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(7) O hmotnom majetkupodľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako o zásobách.

Takže možné to je. Záleží ako to majú ošetrené v smernici. Každý to môže mať inak.
Katka2
29.01.10,00:09
To je myslené na účtovné odpisy? Že prvý rok 50% a druhý rok 50%? Ja som myslela daňové odpisy. Ale potom by to bolo na konci položka upravujúca základ dane, lebo keby to chcela odpisovať, tak len rovnomerne alebo zrýchlene, nie 50 na 50. Už som z toho :o
zlatko7979
30.01.10,12:29
No vďaka za odpovede. Moc som stoho neporozumel. Ale myslíte si ak som to zaúčtoval celou obstarávacou cenou napr. stolík na PC v sume 189 € na účty 501/211 bolo to kupované v hotovosti. Je to tak správne? díky
Hanka28
30.01.10,13:18
Veď môžeš dať každú položku zvlášť priamo do nákladov. Ale mala by si to mať v zásobach ak je doba použitia dlhšia ako jeden rok. Marijankaj Ti odpovedala na 100%. Je na Tebe či to dáš priamo do spotreby, alebo to budeš odpísovať. Zákon Ti to umožňuje..... Neviem čomu ešte nerozumieš?
Lianka
30.01.10,14:14
No vďaka za odpovede. Moc som stoho neporozumel. Ale myslíte si ak som to zaúčtoval celou obstarávacou cenou napr. stolík na PC v sume 189 € na účty 501/211 bolo to kupované v hotovosti. Je to tak správne? díky

Je to spravne, pojde ti do do nakladov v roku obstarania.
Rozalka
30.01.10,14:14
Spôsob odpisovania "pol na pol" drobného hmotného majetku sa naposledy použil v r. 1992, a to 50% pri zaradení a 50% pri vyradení.

Pri nábehu firmy, keď sú veľké náklady na drobný majetok, sa tento spôsob môže použiť, pokiaľ si to stanoví v odpisovom pláne.
zlatko7979
30.01.10,19:38
Ja Vám pekne ďakujem. Ale ja som to dal na tú 501, a ako to mám zaúčtovať na zásoby. A ešte som si uplatnil dph - v tomto prípade to som mohol alebo nie? Prosím Vás som začiatočník a mám v tom dosť hokej. Prosím poraďte. Díky moc.
AXULKA1
31.01.10,14:04
samozrejme že si z nakúpeného majetku uplatníme DPH, účtovanie by bolo: MD 501,343 a Dal 211 a nákup do zásob by bol zaúčtovaný :MD 112,343, Dal 211..
zlatko7979
31.01.10,20:33
Viem, že som strašne otravný a určite Vám už idem na nervy ale mám ešte jednu otázku ak účtujem spôsobom B účtovanie zásob tak to nemusím účtovať ako nákup zásob 112,343/211? Prosím ak bude ešte mať somnou niekto trocha trpezlivosti nech mi odpovie. Ďakujem pekne.
lienka123123
31.01.10,22:00
Dobrý neskorý večer. Aj ja som to účtovala tiež ihneď na 501,343/211(321). Vôbec ma nenapadlo že sa to musí účtovať ako zásoby. Ale práve čítam daňový a účtovný poradca 2-3/2010, ktorý mi tu doporučili a je to tam tiež písané. Ale v tom prípade nechápem ako to môžem dať na 111 ak účtujem spôsobom B. Veď v jednom účtovnom období nemôžem meniť spôsob účtovania. A chcem sa spýtať ešte jednu otázku: Ak mám tento drobný majetok na tej 501 - kde mám ku každej veci urobenú analitiku napr. stolička, stôl, šrubovačku a pod.tak pri intentúry to mám dať ako tú cenu za ten drobný majetok? Lebo na konci roka sa účtuje 1. prevod začiatočného stavu účtu materiálu na sklade 501/112
2. stav materiálu na sklade dna konci roka podľa inventaizácie 112/501 (a tady neviem podľa čoho mám dať tú sumu - za čo som tú stoličku alebo vrtačku kúpila?) Lebo iný materiál nevediem na sklade - vždy kúpim k zakázke čo potrebujem a nič mi nezostáva. Prosím poradíte mi? ďakujem Vám ste zlatíčka
slavka124
01.02.10,11:06
nezabudnite si viesť evidenciu ddhm-a na konci roka inventúru. v dp spočítať sumy ddhm a napísať ju do dp o majetku a záväzkoch. v evidencii ddhm sa píše majetok, ktorý nepresahuje čiastku 1 700€ a jeho použitie je viac ako jeden rok
lienka123123
01.02.10,13:16
Ďakujem, pekne za radu ale čo stým účtovaním DHM to čo som písala v príspevku 12. Neviem si stým rady. Vďaka
lienka123123
01.02.10,14:23
prosíííím pomôžte mi. Príspevok 12 ,veľka vďaka
Danila
01.02.10,15:00
Viem, že som strašne otravný a určite Vám už idem na nervy ale mám ešte jednu otázku ak účtujem spôsobom B účtovanie zásob tak to nemusím účtovať ako nákup zásob 112,343/211? Prosím ak bude ešte mať somnou niekto trocha trpezlivosti nech mi odpovie. Ďakujem pekne.A prečo si sa rozhodol účtovať spôsobom B?:) No predpokladám že preto, aby si účtoval priamo do spotreby bez účtovania skladu.;)KSENP.
Danila
01.02.10,15:04
prosíííím pomôžte mi. Príspevok 12 ,veľka vďakaEšte šťastie, že Tvoj príspevok č.12 nečítajú maturanti z účtovníctva. Vyššie som opísala rozdiel medzi účtovaním spôsobom A a B. Inventarizácia fyzická sa porovná s dokladovou. A napísať, že nepoznáš cenu za ktorú si jednotlivý drobný majetok kúpila beriem len ako položart. Pri DM sa zvyčajne robí evidencia v nejakej forme a predpokladám, že aj s podpisom preberajúceho pracovníka, čo sa oň vzorne stará a teda mu bol pridelený na používanie.:eek:
lienka123123
01.02.10,15:41
Danila ďakujem za odpoveď. Viem že vyzerám ako debil, ale aspoň si ma usmernila. Začínam robiť PÚ a som s toho na ...... Díky moc.
Katka2
01.02.10,16:04
nezabudnite si viesť evidenciu ddhm-a na konci roka inventúru. v dp spočítať sumy ddhm a napísať ju do dp o majetku a záväzkoch. v evidencii ddhm sa píše majetok, ktorý nepresahuje čiastku 1 700€ a jeho použitie je viac ako jeden rok

Neviete mi poradiť, kde by som našla poučenie k Výkazu o majetku a záväzkoch? Na stránke DRSR som ho nenašla, a v papieroch, čo mám, tam mám pri dlhodobom hmotnom majetku len to, že sa tam uvádza stav DHM overený fyzickou inventúrou v účtovných zostatkových cenách, a takisto DHM v obstarávaní. Ja osobne som tam neuvádzala aj dlhodobý hmotný neodpisovaný ... Veď jeho účtovná zostatková cena by bola stále ta istá, keď som sa ho nerozhodla odpisovať... Neskresľovalo by to celkový majetok? Ďakujem za odpoveď. :o
Katka2
01.02.10,16:44
To bude asi v súlade s PÚ, kde sa môže ÚJ rozhodnúť, či bude drobný dlhodobý majetok odpisovať v súlade s účtovnými predpismi, alebo jednorázovo odpíše? V JÚ sa takýto ddhm dáva priamo do spotreby.
Danila
02.02.10,06:07
Danila ďakujem za odpoveď. Viem že vyzerám ako debil, ale aspoň si ma usmernila. Začínam robiť PÚ a som s toho na ...... Díky moc.:). PÚ je ľahšie ako JÚ, tak buď pokojná. Chcela si naznačiť, že si začala konečne účtovať.;) Držím Ti palce.