emental
29.01.10,08:15
Zdravim! Poradi mi niekto ako sformulovat co najjednoduchsie a najnutnejsie obchodne podmienky pre elektronicky obchod?
Videl som, ze niektore eshopy maju velmi rozsiahle obchodne podmienky, ine strucnejsie.

1. Neviem co vsetko je nutne aby obchodne podmienky obsahovali. Co sa stane, ak by som na eshope nemal uvedene tieto podmienky?

2. Da sa niekde najst nejaky vzor, ktory by som mohol pouzit?

3. Vsimol som si, ze viac eshopov pouziva takmer identicke obchodne podmienky, len meno spolocnosti, adresy, cisla su ine - je na to nejake autorske pravo, alebo sa to moze len tak "skopirovat" z ineho eshopu? :)

Dakujem
matus-x1
29.01.10,15:15
Vzor:
http://www.thuleshop.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=31

Skopíruješ, upravíš.

Obchodné podmienky musíš mať.
PamPam
29.01.10,17:40
Obchodné podmienky ak k tomu nemáš dôvod nemusíš mať žiadne.
Takýto prípad si však neviem v praxi celkom predstaviť, asi v každom e-shope sú nejaké podmienky nutné.
Sú však individuálne - závislé alebo vychádzajúce už z konkrétneho e-shopu, ponúkaných tovarov, spôsobov platby, doručenia, možností objednania a pod.

V podstate riešia ochranu tvojho e-shopu napr.
úmyselné alebo neúmyselné poškodenie veľkou objednávkou,
ktorá nebude prevzatá -
toto podmienkach môže riešiť nad určitú sumu objednávky nutná zálohová faktúra alebo platba vopred pokiaľ ešte nejde o stáleho vierohodného kupujúceho.

Treba si vopred predstaviť budúce možné situácie a riziká,
A presne na ne (na svoj e-shop) ušiť obchodné podmienky
a vhodne ich sformulovať.
Tak aby tieto riziká maximálne eliminovali.

V žiadnom prípade by som ich nekopíroval.
Čo ale môže byť dobré - pozrieť sa do riešení iných podobných e-shopov
nechať sa inšpirovať a zvážiť - "potrebujem toto aj ja ? " ...
Použiť čo sa mi hodí a domyslieť zostatok.
fo3k
17.09.10,08:32
Skopíroval si to zo svetstoliciek.sk? Zabudol si upraviť všetko.
D.Halas
17.09.10,10:44
Ono samozrejme je najidealnejsie si zostavit podmienky sam, samozrejme si nie je mozne urcite podmienky, ktore by boli v rozpore s platnou legislativou SR.

Prakticky sa prave podmienky kopiruju najviac, casto priamo od konkurencie a vela ludi si neda ani len tu namahu aby prisposobila formatovanie, odstranila prebytocny html kod atd.
Nastavaju tak kuriozne situacie, ked napriklad tlacidlo "Back" na eshope nevedie o stranku spat, ale priamo na strnaku konkurencie predavajucej ten isty tovar.
Co je situacia prinajmensom kontraproduktivna ;)
camozzi
17.09.10,11:19
Vytvorit naozaj kvalitne a individualne VOP nie je jednoduche a lacne. Zakonov kopec, tie sa neustale menia a k tomu vsetkemu individualne predstavy a poziadavky obchodnika. Nerozumiem ako sa moze niekto spoliehat na skopirovane VOP. Ved kazdy seriozny obchod ich ma vytvorene podla seba. Alebo kazdy je ochotny poskytnut odstupenie od zmluvy az 14 dni, vymenit tovar zdarma...?
D.Halas
17.09.10,11:42
camozzi
17.09.10,12:56
Este by som si dovolil odporucit tieto linky.

http://www.porada.sk/t91716-vratenie-tovaru-do-7-dni-bez-udania-dovodu-e-shop.html

a

http://www.bezpecnynakup.sk/files/Zakon_108_2000_o_zasielkovom_predaji.pdf

Uzitocne citanie k tejto teme.

A komu sa nechce citat a tvorit, nech si zaplati pravnika, ktory mu to pripravi v sulade so zakonom a jeho individualnymi predstavami. Nase VOP a RP stali tusim okolo 300 - 350 jurov. Dobre pripravene VOP su zakladnym predpokladom spokojneho vyriesenia sporov obchod-zakaznik.
Dáša_
17.09.10,13:07
A komu sa nechce citat a tvorit, nech si zaplati pravnika, ktory mu to pripravi v sulade so zakonom a jeho individualnymi predstavami. Nase VOP a RP stali tusim okolo 300 - 350 jurov. Dobre pripravene VOP su zakladnym predpokladom spokojneho vyriesenia sporov obchod-zakaznik.

Inak, ja mam právnika doma, podmienky mi napisal, aj sme vsetko konzultovali.
Napriek tomu sme do nich vsetko na prvy krat nezahrnuli, lebo nas to nenapadlo. Takze postupne som tie podmienky upravovala a upravovala. Aj ked teda to boli iba detaily, čo som doladzovala.
stetky
30.11.10,13:14
Ano, perfektne. Az na to, ze uz len ten format bez medzier medzi slovami je otrasny a uzasne je, ze medzi obchodnymi podmienkami thuleshop najdes aj:


Predávajúci nenesie vočiinej strane zodpovednosť za priame, nepriame

alebo mimoriadne škody,spôsobené použitím informácií zo stránky


svetstoliciek.sk.

Ak si nenajde niekto cas na to, upravit si obchodne podmienky na svoju firmu, nekupil by som si od nich nic.
blavaciko
30.11.10,17:16
nie je kopirovanie obchodnych podmienok porusenim autorskeho zakona?
neviem, ale logicky ak uvazujem tak kopirovanie obsahu stranok napada dusevne vlastnictvo.
alebo sa mylim?
D.Halas
30.11.10,17:57
Samozrejme, ze je.
Je to vsak bohuzial beznou praxou.
Daniela 7
15.08.11,12:59
Ahojte
Je nejaká naozaj seriozna firma,alebo organizácia ktorá by mi vypracovala obchodné podmienky v súlade so zákonom?Videla som www.obchodne-podmienky.sk,ale neviem či je v pohode.Ak zadam IĆO do zrsr tak tam nie je vedené
mr2
17.08.11,09:17
ved to skopiruj ale trosku uprav z napriklad alza.sk a podobne, take velke stranky nemaju chyby v podmienkach
camozzi
17.08.11,10:24
ved to skopiruj ale trosku uprav z napriklad alza.sk a podobne, take velke stranky nemaju chyby v podmienkach
Aj obchodne podmienky su autorskym dielom a spadaju pod autorsky zakon, ktoreho porusenie sa tresta.
dragan.michal
19.08.11,10:17
Ahojte
Je nejaká naozaj seriozna firma,alebo organizácia ktorá by mi vypracovala obchodné podmienky v súlade so zákonom?Videla som www.obchodne-podmienky.sk,ale neviem či je v pohode.Ak zadam IĆO do zrsr tak tam nie je vedené

V ZRSR ich nenájdeš, keďže ide o občianske združenie. Mala by si ich hľadať v registri občianskych združení. Čo som sa však bavil s ľudmi čo poznám a z nejakých diskusií majú problém (to obchodne-podmienky.sk) s komunikáciou. často neodpovedajú, prípadne vobec nepríde od nich odpoved.


ved to skopiruj ale trosku uprav z napriklad alza.sk a podobne, take velke stranky nemaju chyby v podmienkach

To určite. jednak ide o porušenie zákona a na druhej strane, myslím, že každý eshop ma špecifické podmienky. Takže skopírovaním by si narobila akurát problémy. Navyše ak sa nevyzná v zákonoch tak ako ich má upraviť keď nevie o čom jednotlivý zákon je?
Atomer.sk
28.08.11,09:28
Nemyslim si, ze ide o porusenie autorskeho zakona v pripade, ze sa obchodne podmienky podobaju na viacerych eshopoch. Nejedna sa predsa o nejake knizne dielo, kde je dej jedinecny. Vo vacsine obchodov maju rovnaky postup pri rieseni reklamacii, vrateni tovaru, objednavkach a pod. Takze aj podobny (alebo aj rovnaky) popis tychto postupov je podla mojho nazoru uplne v poriadku.
gabesfun
20.09.11,18:55
Ja mám takú otázku že ak robím webstránku aj shop po anglicky tak či je potrebné obchodné podmienky a reklamačný poriadok aj po slovensky ak podnikám na slovensku?
Anglické privacy policy práve upravujem zo stránky instructables.com kde to majú pekne spracované a je tam creative commons sharealike licencia
Ak preložím do slovenčiny tak to mám kam pichnúť na anglickej webstránke?
Dáša_
20.09.11,18:57
Ja mám takú otázku že ak robím webstránku aj shop po anglicky tak či je potrebné obchodné podmienky a reklamačný poriadok aj po slovensky ak podnikám na slovensku?
Anglické privacy policy práve upravujem zo stránky instructables.com kde to majú pekne spracované a je tam creative commons sharealike licencia
Ak preložím do slovenčiny tak to mám kam pichnúť na anglickej webstránke?

podnikáš na slovensku? So slovenským ICOm?
gabesfun
21.09.11,04:25
ano podnikám so slovenským ičo.
najlepšie bude ak podmienky vyvesím dvojjazične
Dáša_
21.09.11,04:43
ano podnikám so slovenským ičo.
najlepšie bude ak podmienky vyvesím dvojjazične

nezabudn, aby spĺňali aj podmienky slovenských zákonov
dorah34
21.09.11,20:23
zo zaciatku tam daj to, co uznas za vhodne a coho sa obavas - jasne pravidla - ako objednat, kedy je objednavka zavazna, ako je mozne platit, kolko stoji dodanie. doporucam uprasnit, ze za akych podmienoch posles tovar - musi byt platba pripisana na ucet. osvedcilo sa nam upozornenie, ze pokial niekto neprevezme dobierku, uz niekdy mu neposleme tovar. je tych neprevzatych dobieroch menej. treba uviest vsetky ceny, pokuty, ochranu osobnych udajov, reklamacia - potrebuje doklad alebo nie? vratite peniaze? atd.
myshoKE
12.06.12,19:07
Dovolím si oprášiť staršiu tému.

Spomína sa tu zakotvenie bodu do obchodných podmienok ohľadom pokuty pri neprevzatí dobierky. Marí sa mi, že som takýto bod už aj na nejakom e-shope videl...

Je takáto pokuta reálne vymožiteľná? Akým spôsobom?

Predpokladám, že pre 4 eurá za poštovné sa nikto po súdoch vláčiť nebude...
Atomer.sk
12.06.12,19:18
Nie je to vymozitelne. Za PC moze sediet ktokolvek, neda sa dokazat kto. Od koho teda nieco vymahat?
myshoKE
12.06.12,19:30
Ja sa len informujem, či takýto bod v OP má aj iný účel ako odstrašenie pár adolescentov, ak by si to náhodou prečítali.
Prometeusko
26.09.12,20:20
A ako to je zo zakonom ked chcem mat internetovy obchod? Viete mi niekto poradit?
avalik
26.09.12,21:01
A ako to je zo zakonom ked chcem mat internetovy obchod? Viete mi niekto poradit?

no a ktory zakon mas na mysli? :)
Prometeusko
26.09.12,21:33
No keby som chcel internetovy obchod ze co nato potrebujem a ake su tam podmienky a ked by bol tovar objednavany zo zahranicia ako je to z clom alebo tak aby bolo vsetko tak ako ma byt aby nevznikol problem
avalik
26.09.12,21:56
v prvom rade potrebujes zivnost a najst si dobru uctovnicku ... ta ti to vysvetli, a ked ti nebude nieco jasne, tak daj konkretnu otazku ... ale najprv skus pohladat na porade - vela veci je tu uz vysvetlenych


prestuduj si zivnostensky zakon, obchodny zakonnik, obciansky zakonnik, zakon o uctovnictve, zakon o dani z prijmov, zakon o DPH, zakon o ochrane spotrebitela, zakon o ochrane osobnych udajov, zakon o ochrane spotrebitela pri zasielkovom predaji, o elektronickom obchode, colny zakon, zakon o odpadoch, zakon o obaloch, ... a dalsie podla druhu tovaru