mirkarog
29.01.10,09:44
Zdravím Vás,
prosím o radu ako postupovať v mojom prípade.Som vlastník bytu, ktorého správcom je SVB. Keďže máme výmeníkovu stanicu v spoločných priestoroch, predseda navrhol, aby sme ušetrili, nech teplá voda netečie, nielen od 23.00 do 5.00, ale aj cez deň od 9.00 do 15.00. Samozrejma som s tým nesuhlasil, ale bol som v menšine a tak vodu skutočne vypli aj cez deň. Kedže sme aj tak cez deň v práci a deti s školke, tak sme sa s tým "zmierili."V minulom roka sa nám narodilo dieťatko a tak som na schodzi navrhol, aby teda teplu vodu zapli, pretože úspory sú minimálne.A predsa je v paneláku viac mamičiek s detičkami doma a teplú vodu cez deň potreuju. Predseda mi však po schodzi oznámil, že zapnutie teplej vody neodsuhlasila polovica vlastníkov (myslím, že ich dosť ovplyvnil) a vraj, keď bude viac ako polovica podpisov, tak budu o tom uvažovať. Tak to ma dosť pobúrili... Nabuduce keď bude polovica "súhlasiť" tak vypnú cez deň elektrinu, alebo studenú vodu??? Je možné takto zasahovať do našich práv?
Ako mám postupovať? Nie je na takého závažné rozhodnutie ako odstavenie teplej vody cez deň potrebný suhlas každeho vlastníka?
Ďakujem.
Halli
29.01.10,09:07
Zdravím Vás,
prosím o radu ako postupovať v mojom prípade.Som vlastník bytu, ktorého správcom je SVB. Keďže máme výmeníkovu stanicu v spoločných priestoroch, predseda navrhol, aby sme ušetrili, nech teplá voda netečie, nielen od 23.00 do 5.00, ale aj cez deň od 9.00 do 15.00. Samozrejma som s tým nesuhlasil, ale bol som v menšine a tak vodu skutočne vypli aj cez deň. Kedže sme aj tak cez deň v práci a deti s školke, tak sme sa s tým "zmierili."V minulom roka sa nám narodilo dieťatko a tak som na schodzi navrhol, aby teda teplu vodu zapli, pretože úspory sú minimálne.A predsa je v paneláku viac mamičiek s detičkami doma a teplú vodu cez deň potreuju. Predseda mi však po schodzi oznámil, že zapnutie teplej vody neodsuhlasila polovica vlastníkov (myslím, že ich dosť ovplyvnil) a vraj, keď bude viac ako polovica podpisov, tak budu o tom uvažovať. Tak to ma dosť pobúrili... Nabuduce keď bude polovica "súhlasiť" tak vypnú cez deň elektrinu, alebo studenú vodu??? Je možné takto zasahovať do našich práv?
Ako mám postupovať? Nie je na takého závažné rozhodnutie ako odstavenie teplej vody cez deň potrebný suhlas každeho vlastníka?
Ďakujem.


od 23.00 do 5.00, súhlasím, to je bežné aj tam kde vymenikové stanice nie sú - je to nočná výluka kotolní

ale aj cez deň od 9.00 do 15.00. tak s týmto by som v žiadnom prípade nesúhlasila.
Je to síce možné rozhodnúť na zhromaždení vlastníkov, /o inom čase nedodania TÚV/...ale to už sú vo Vašom dome všetci na hlavu, že toto rozhodli? Však ak budem nutne potrebovať osprchovať, nebudem si vodu prihrievať na sporáku. To môžte zrovna od 24.00 do 5.00 alebo doobeda vypínať výťahy ak máte, alebo ani nesvietiť na schodišti, však máte baterky...no to som ešte nepočula takto žiť v dome. Jednoznačne musíš ostatných presvedčiť, že to nieje správna cesta ako šetriť. Ty si chceš za to platiť a aj to využívať.
mirkarog
29.01.10,09:16
Vďaka za reakciu, je to vážne tak, ak treba dieťa umyť, tak buď ho budeš umývať v ľadovej vode, alebo si za každým musím dať zohrať vodu v kanvici a to nehovorím o riade, o tom, že cez leto budeme chodiť do piesku atd...No ale ja nemám čas ani chuť chodiť od jedného suseda k druhému a o ničom ich presviečať. Nie je na to niečo v zákone? Pekný deň
RomanNR
29.01.10,09:32
Neviem, ale na Tvojom mieste by som zavolal na SEI, ci je to vobec mozne o niecom takom hlasovat. Ak ano tak sa obavam ze casom
niektori ludia budu chciet vyonut kurenie, (lebo vsak im zima nevadi, ved sa oblecu). Tiez mam male deti a neviem si predstavit takyto stav. Co su uz vsetci ozaj padnuti na hlavu:confused::confused::confused:.
Halli
29.01.10,09:41
Vďaka za reakciu, je to vážne tak, ak treba dieťa umyť, tak buď ho budeš umývať v ľadovej vode, alebo si za každým musím dať zohrať vodu v kanvici a to nehovorím o riade, o tom, že cez leto budeme chodiť do piesku atd...No ale ja nemám čas ani chuť chodiť od jedného suseda k druhému a o ničom ich presviečať. Nie je na to niečo v zákone? Pekný deň


Nuž ak ste SVB je tam veľa možností o ktorých si rozhodujú vlastníci sami a v zmluvách na dodávku TUV je zvyčajne napísané kedy sa dodáva TUV , ak sa s odberateľom nedohodne inak....Nie vždy všetky rozhodnutia vlastníkov sa zakladajú na zrelej úvahe a tak je potom v dome zbytočná "vojna" :o
Ak je u Vás nadpolovičná vačšina takto "vyspelá" tak to budeš mať ťažké.Ale dožaduj sa toho. Zákon je zákon a rozum je rozum. Vo Vašom dome ho asi niekam podeli...:rolleyes:
Halli
29.01.10,09:50
Predseda mi však po schodzi oznámil, že zapnutie teplej vody neodsuhlasila polovica vlastníkov
Ďakujem.


K tomuto len toľko, že hlasovať nadpolovičnou vačšinou sa malo o zrušení dodavky v uvedenom čase , nie o obnovení. Choď za predsedom a povedz mu že zvolaš zhromaždenie /najdi tretinu súhlasov k tomu / a že žiadaš, aby bolo o tom hlasované na zhromaždení, nie písomne od bytu k bytu. Ak nepomôže oznamiť mu toto, tak to zrealizujte.
mirkarog
29.01.10,10:01
vďaka, už som na to myslel, ale mi máme celkovo 28 bytov, z toho 9 je v podnájme, kde sa predseda stretáva s vlastníkmi osobne- nechodia na schôze. 3 byty sú prázdne, s štádiu predaja, tak s podporou týchto tiež nemožno rátať. A z toho čo ostalo su asi tretina starší ľudia, ktorým keď predseda povie, že sa ušetrí tak by neváhali keby netiekla voda celý deň.. Tak asi tak....Tak 6-7 rodín je nespokojných s takými podmienkami.
lubica_02
29.01.10,13:02
No neviem, či môže v takýchto prípadoch rozhodnúť naspolovičná väčšina vlastníkov bytov, skôr by som povedala, že musí súhlasiť 100% vlastníkov bytov, lebo sa mi to zdá úplne mimo uvažovania ľudí žijúcich v 21 storočí. Myslí, že ani neusporíte, lebo po úplnom vychladnutí systému, potrubia, vody, sa musí veľký objem vody ohrievať na potrebnú teplotu a pri bežnej cirkulácii a malom odbere je len prihriatie o pár stupňov.
Tak s týmto som sa ešte nestretla a myslím, že to nie v poriadku z pohľadu zákona.
miramax1
29.01.10,14:18
Nechápem Tvojich susedov ako môžu byť bez teplej vody čase od 9.00 do 15.00h. Keď chcú šetriť, nech šetria niekde inde a nie na samozrejmostiach dnešnej doby,medzi ktoré patrí aj teplá voda. Čo tam bývajú sami dôchodci , ktorí nemajú malé deti a nevedia pochopiť, že bez teplej vody je to ťažké?
sito
29.01.10,15:07
Zdravím Vás,
prosím o radu ako postupovať v mojom prípade.Som vlastník bytu, ktorého správcom je SVB. Keďže máme výmeníkovu stanicu v spoločných priestoroch, predseda navrhol, aby sme ušetrili, nech teplá voda netečie, nielen od 23.00 do 5.00, ale aj cez deň od 9.00 do 15.00. Samozrejma som s tým nesuhlasil, ale bol som v menšine a tak vodu skutočne vypli aj cez deň. Kedže sme aj tak cez deň v práci a deti s školke, tak sme sa s tým "zmierili."V minulom roka sa nám narodilo dieťatko a tak som na schodzi navrhol, aby teda teplu vodu zapli, pretože úspory sú minimálne.A predsa je v paneláku viac mamičiek s detičkami doma a teplú vodu cez deň potreuju. Predseda mi však po schodzi oznámil, že zapnutie teplej vody neodsuhlasila polovica vlastníkov (myslím, že ich dosť ovplyvnil) a vraj, keď bude viac ako polovica podpisov, tak budu o tom uvažovať. Tak to ma dosť pobúrili... Nabuduce keď bude polovica "súhlasiť" tak vypnú cez deň elektrinu, alebo studenú vodu??? Je možné takto zasahovať do našich práv?
Ako mám postupovať? Nie je na takého závažné rozhodnutie ako odstavenie teplej vody cez deň potrebný suhlas každeho vlastníka?
Ďakujem.

V Y H L Á Š K A
Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
zo 6. apríla 2005
o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa

§ 1, odsek 5, 6 a 7

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h,
ak sa s odberateľom nedohodnú3) inak.
(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom
v zmluve o dodávke a odbere tepla.2)



( Zákon 657/2004, § 2, písmeno d



Základné pojmy


Na účely tohto zákona sa rozumie:


d) dodávateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je držiteľom povolenia na rozvod tepla podľa tohto zákona a ktorá dodáva teplo odberateľovi alebo rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, )

(7) Dodávku tepla na iné využitie, ako je uvedené
v odsekoch 5 a 6, je dodávateľ povinný dodávať podľa
odberového diagramu dohodnutého v zmluve o dodávke
a odbere tepla.2)

§ 2

Určená kvalita dodávky tepla

(3) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej
vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola
najmenej 45 °C a najviac 55 °C.

Takže na dobe po 23 hod do 5 hod sa je možné dohodnúť. Ale dohoda v čase od 9 hod. do 15 hod je v rozpore so zákonom.
Halli
29.01.10,15:22
Nuž ak ste SVB je tam veľa možností o ktorých si rozhodujú vlastníci sami a v zmluvách na dodávku TUV je zvyčajne napísané kedy sa dodáva TUV , ak sa s odberateľom nedohodne inak....Nie vždy všetky rozhodnutia vlastníkov sa zakladajú na zrelej úvahe a tak je potom v dome zbytočná "vojna" :o
Ak je u Vás nadpolovičná vačšina takto "vyspelá" tak to budeš mať ťažké.Ale dožaduj sa toho. Zákon je zákon a rozum je rozum. Vo Vašom dome ho asi niekam podeli...:rolleyes:


V Y H L Á Š K A
Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
zo 6. apríla 2005
o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa

§ 1, odsek 5, 6 a 7

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h,
ak sa s odberateľom nedohodnú3) inak.
(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h ..................................


[COLOR="Red"]alebo v inom čase dohodnutom
v zmluve o dodávke a odbere tepla.

.

Veď toto je Sitečko ten kameň úrazu, tu som to napísala.....;) a nielen tepla, ale tým pádom aj TÚV, ide o to či majú zmluvne ošetrené to, ako môžu nakladať s vymeničkou TÚV...predpokladám, že dodavateľa tepla maju centrálneho.
Blankake
29.01.10,15:30
No ja neviem, v zákone 657/2004 sa uvádza aj toto:

§ 17

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

Takže podľa zákona je to možné, len som si nie istá tým spôsobom hlasovania - koľko hlasov o tom môže rozhodnúť...
svojar
29.01.10,15:41
Máte právo použiť krajné riašenie a obrátiť sa na súd. Možná to ani nebudete musieť urobiť, len to predsedovi oznámte.
Halli
29.01.10,15:48
vďaka, už som na to myslel, ale mi máme celkovo 28 bytov, z toho 9 je v podnájme, kde sa predseda stretáva s vlastníkmi osobne- nechodia na schôze. 3 byty sú prázdne, s štádiu predaja, tak s podporou týchto tiež nemožno rátať. A z toho čo ostalo su asi tretina starší ľudia, ktorým keď predseda povie, že sa ušetrí tak by neváhali keby netiekla voda celý deň.. Tak asi tak....Tak 6-7 rodín je nespokojných s takými podmienkami.


Tak to by som sa čudovala, aby podnájomníci toto trpeli, však platia prenajímateľovi za plné a ničim nerušené užívanie bytu....Ešte jedna rada...ak to predseda odsúhlasoval na zhromaždení nadpolovičnou väčšinou hlasov , tak zožeň na ďalšie zhromaždenie aspoň 5 ľudí a ak to hodinu po začatí odsúhlasia traja tak je to platné....moje nervy , ale toto ešte riešiť, tak ma .....:D Keď si pomyslím, že potrebujem ísť k lekárovi a osprchovať sa o 10tej, /napadá ma spústu prikladov.../........ a voda studená, no to by som nedarovala nikomu...:cool:, ak to má za ušami Váš predseda tak by som zvolala zhromaždenie na jeho odvolanie.
sito
29.01.10,15:51
No ja neviem, v zákone 657/2004 sa uvádza aj toto:

§ 17

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

Takže podľa zákona je to možné, len som si nie istá tým spôsobom hlasovania - koľko hlasov o tom môže rozhodnúť...

Ak, je to ako písala slavica, že majú CZT, myslím, že ten nemá dôvod na obmedzení dodávky teplej vody. Zaujímavé by bolo, ak dodávateľ chce dodávať a vlastníci v dome nechcú dodávať. Myslím, že vtedy § 17 neplatí pre vlastníkov.

Ak majú vlastnú kotolňu, tak to je horšie? Ale dohodnúť sa musia v súlade so 182/1993, § 14.
Halli
29.01.10,15:52
No ja neviem, v zákone 657/2004 sa uvádza aj toto:

§ 17

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

Takže podľa zákona je to možné, len som si nie istá tým spôsobom hlasovania - koľko hlasov o tom môže rozhodnúť...

Blanka....pre dodavateľa !...určite toto neplatí pre domácnosti, to platí napr. tu kde mám kanceláriu, nedodáva sa tu teplá voda už 15 rokov, lebo ju nevyužívame ako v domacnostiach.
Blankake
29.01.10,15:55
Ak, je to ako písala slavica, že majú CZT, myslím, že ten nemá dôvod na obmedzení dodávky teplej vody. Zaujímavé by bolo, ak dodávateľ chce dodávať a vlastníci v dome nechcú dodávať. Myslím, že vtedy § 17 neplatí pre vlastníkov.

Ak majú vlastnú kotolňu, tak to je horšie? Ale dohodnúť sa musia v súlade so 182/1993, § 14.
Aha máš pravdu, to som si neuvedomila. :rolleyes:Myslím, že majú vlastnú kotolňu.
Halli
29.01.10,16:01
Aha máš pravdu, to som si neuvedomila. :rolleyes:Myslím, že majú vlastnú kotolňu.


Nemusia mať vlastnú kotolňu , môžu mať centrál, len vo svojich priestoroch majú zriadenú výmeničku, /ja už dávno o tom premýšľam /....a tú si môžu regulovať sami, lebo vodu si ohrievajú priamo v dome, voda sa nevracia do kotolne a tým pádom to dodavateľa tepla asi netrápi.
Lotarka
29.01.10,16:21
No neviem, či môže v takýchto prípadoch rozhodnúť naspolovičná väčšina vlastníkov bytov, skôr by som povedala, že musí súhlasiť 100% vlastníkov bytov, lebo sa mi to zdá úplne mimo uvažovania ľudí žijúcich v 21 storočí. Myslí, že ani neusporíte, lebo po úplnom vychladnutí systému, potrubia, vody, sa musí veľký objem vody ohrievať na potrebnú teplotu a pri bežnej cirkulácii a malom odbere je len prihriatie o pár stupňov.
Tak s týmto som sa ešte nestretla a myslím, že to nie v poriadku z pohľadu zákona.

Čo skúsiť žiadať dôkazy toho, že naozaj ušetríte touto dennou odstávkou. Ak by to bola minimálna alebo žiadna úspora, tak by aj ostatní mali na to iný názor.
lubica_02
29.01.10,17:52
Ja mam toto overené v jednom SVB, ktoré má plynovú kotolňu a o 23,00 - 04,00 bolo kúrenie v utlme - tak, že sa vôbec nekúrilo, mali spotrebu plynu veľku stále nedoplatky. Teraz sa dali presvedčiť, aby si prestavili režim kurenia na noc len na temperovanie, zníženie vykurovacej teploty a spotreba plynu klesla, teraz dostali preplatok za plyn po 10 rokoch prvý krát, ani byty nevychladli a vstávali do tepelnej pohody.
Takto to funguje aj s ohrevom vody, to mam vyskúšané doma, lebo mam zásobník a moj manžel chcel ušetriť plyn a vypínal na noc ohrievač a tiež sa to nevyplatilo, lebo cez noc zapne len na chvílku, dohreje vodu. Ak bol uplne vypnutý musel ohiať vodu do zásobníka - asi 60 litrov a spotreba plynu stupla.
mirkarog
29.01.10,18:00
Všetkým Vám srdečne ďakujem. Čo sa týka úspor, jasne, že sme sa na to pýtali, ale bolo nám to vysvetlené na schodzi dosť nejasne, porovnali platby so susedným panelákom, kde síce mali nedoplatok, ale zálohové platby mali dvojnásobne nižšie ako my. Vôbec nám nebolo jasné ako sa takto dá vypočítať úspora, ale skúsime ešte "zabojovať". Chceli by sme ešte vedieť, či na niečo také ako odstavenie teplej vody cez deň nepotrebuje 100% súhlas všetkých vlastníkov.
Ďakujem a prajem pekný večer.
sito
29.01.10,18:33
V prvom rade nám povedz kto zabezpečuje v dome teplú vodu? Mate centrálneho dodávateľa? Alebo si teplú vodu vyrábate v dome? To je dosť podstatné.

Opodstatnené úspory vysvetľované podľa záloh je scestné. Treba porovnávať spotrebu studenej vody na ohrev, energie na ohrev studenej vody, náklady na jeden m3, náklady domu a náklady na jednu osobu, prípadne osobomesiac.

Čo sa týka rozhodovania v bytovom dome je treba rozhodovať podľa Zák. 182/1993, §14, odsek 1 až 7

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

(7) Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia podľa § 7c ods. 8. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.
mirkarog
29.01.10,19:39
Máme centrálneho dodávateľa a v paneláku máme v spoločných priestoroch výmeníkovu stanicu.
sito
30.01.10,08:57
Pekne po rade.

Centrál vám je povinný dodať teplo na výrobu teplej vody od 4 hod. do 23 hod. Teda 1 hod pred povinnosťou dodávať teplú vodu konečnému spotrebiteľovi a koniec dodávky tepla sa zhoduje s hodinou ukončenia dodávky teplej vody pre konečného spotrebiteľa od 5 hod do 23 hod.

Určuje vyhláška 152/2005, §1, odsek 5

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h,
ak sa s odberateľom nedohodnú3) inak.

3) Zákon 657/2004, § 17, odsek 2

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

Centrál prišiel s návrhom obmedziť dodávku tepla na výrobu teplej vody, pretože je to preňho nehospodárne? Ak neprišiel s návrhom on, nemôže obmedzovať časť konečných spotrebiteľov, ani keby o tom rozhodla väčšina vlastníkov v dome.

Ak vlastníci domu rozhodli v súlade so Zák. 182/1993, §14 má právo prehlasovaný vlastník požiadať súd, aby o veci rozhodol.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Podľa napísaného je to staré rozhodnutie s ktorým ste sa zmierili, ale nesúhlasili, ani ste si neuplatnili svoje právo požiadať súd, aby rozhodol.

Váš názor sa zmenil po narodení dieťaťa. So stavom veci nie sú spokojní 7 vlastníci.

Postup by mal byť. Požiadať radu SVB o zvolanie zhormaždenia vlastníkov na ktorom sa znovu otvorí otázka dodávky tepla na výrobu teplej vody.

Zák.182/1993, §7c, odsek5

(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,

Ak rada nezvolá zhormaždenie je ešte možnosť.

§ 11a

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

Keďže je vás 28, jedna štvrtina je 7 vlastníkov, ktorí môžu zvolať zhormaždenie a o veci rozhodnúť.

Je nutné pozvať centrála, aby vysvetlil, prečo je pre neho dodávať teplo do vášho domu na výrobu teplej vody nehospodárne. Myslím, že nebude mať na to dôkazy a teplo na výrobu teplej vody bude musieť pre váš dom zabezpečiť. A tým a dodávku teplej vody.

Ak nedôjde k obnove dodávky tepla a teplej vody v súlade s vyhláškou 152/2005, neostáva vám nič iné len sa obrátiť na súd, aby o veci rozhodol.

Je treba dúfať, že sudca nebude ..... a pri rozhodnutí bude brať ohľad na vaše dieťa a ostatných, ktorí teplú vodu potrebujú aj od 9 hod. do 15 hod.

Držím palce. A človiečikovi prajem hodne zdravia.

Kedysi bol taký nezmysel, tepla voda bola dodávaná denne, okrem nedele kedy jej bolo najviac potreba pri umývaní riadu.
mirkarog
30.01.10,12:31
Ďakujem a prajem pekný zasnežený víkend. Určite to skúsime, nič iné nám ani neostáva.
sito
31.01.10,07:14
Len taká maličkosť.

V zákone je napísané, konečný spotrebiteľ, nie koneční spotrebitelia. Teda s odstávkou teplej vody, ak je výroba pre dodávateľa nehospodárna, musí súhlasiť každý konečný spotrebiteľ teplej vody. Na odstavenie domu od teplej vody, jednotlivých bytov v dome je treba 100 % súhlas všetkých vlastníkov.

Možno bude stačiť isť za centrálom a upozorniť ho na to, že nedodržuje Zákon 657/2004, § 17, odsek 2.

Nepredpokladám, že by zmluvu o dodávke tepla a teplej vody podpísal dodávateľ tepla už z obmedzením od 9 hod do 15 hod.

3) Zákon 657/2004, § 17, odsek 2

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

URSO predsa odsúhlasuje dodávateľovi tepla v cene za teplo primeraný zisk!!!