sonakat
29.01.10,10:21
Dobrý deň,

rada by som Vás poprosila o radu.

Od 1.10.2009 som SZČO. Kedže nemám skoro žiadne príjmy len povinné odvody ( ZP a SP - dobrovolne nemocenské poistenie ) uvažujem o prerušení,alebo ukončení živnosti. Od 1.09.2010 pravdepodobne budem interným doktorandom. Kedže mám už 37 rokov budem odvody do ZP a SP hradiť zo štipendia sama. Moje otázky sú:

1. Vymeriavacim základom je výška štipendia,alebo si ho určím sama?
2. Ak ukončím,resp.preruším živnosť a zaregistrujem sa na úrade práce mala by som aj naďalej platiť odvody do SP? ZP za mňa bude platiť štát ? Môžem sa potom opäť v septembri prihlásiť ako samoplatca ZP a popr. si rozšíriť platby do SP ( invalidné, dôchodkové poist.) ?
3. Mam 37 rokov ,materskú neplánujem odporúčali by ste platiť SP do všetkých typov poistení ? Neurobím chybu,ak nebudem prispievať do dochodk.poistenia v tomto veku čoho dôsledkom bude nízky dôchodok. ?


Ďakujem za odpovede, trpezlivosť a toleranciu. Viem,že otázky pre niekoho sú úplne smiešne,ale naozaj sa v tejto problematike nevyznám.Ešte raz dík
pe.pe
29.01.10,14:22
Želám pekný deň,
nie som síce daňovák, ani poisťovák, snáď ale tieto informácie pomôžu, sú dosť podrobné:

http://www.ukf.sk/dokumenty/oznamy/docs/Postavenie_doktoranda_od_01012008.pdf

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464#Doktorand

Každopádne je najlepšie zájsť do najbližšej pobočky Sociálnej poisťovne a informovať sa na podmienky a aktuálne vymeriavacie základy. Takisto do pobočky príslušnej zdravotnej poisťovne, keďže máš viac ako 30 rokov a poistenie už za Teba neplatí štát.
Vymeriavacím základom NIE je výška štipendia, určíš si ho sama, avšak výška musí spĺňať určité kritériá ( napr. pri zdravotnom poistení sú určené minimálne a maximálne vymeriavacie základy).
Pokiaľ ide o Tvoje SZČO, ja by som to za uvedených podmienok zrušil (aj som...mám podobnú skúsenosť). Ak sa zaeviduješ na ÚP, zdravotné poistenie bude za Teba platiť štát. Sociálne poistenie nie, môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba.

Osobne odporúčam prihlásiť sa do všekých typov poistenia, všetko má svoje výhody.
sonakat
31.01.10,13:00
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Naozaj si cením,že sa nájdu ľudia ochotní poradiť.