saglucka
29.01.10,10:31
Dobrý deň prajem všetkým,
prosím Vás o radu. Ide o dosť nezvyčajnú a komplikovanú situáciu. Ide o to, že živnostník zamestnáva jedného zamestnanca. Pravidelne každý mesiac mu strháva zo mzdy sumu za stravné lístky. Problém je ale v tom, že síce mu strhne ale stravné lístky zamestnanec za väčšinu minulého roku ešte nevidel. Samozrejme, že ich dostane, avšak až tento rok. Jedná sa o to, ako to mám zaúčtovať. Účtujeme v sústave jedn. účtovníctva. Čo s tým? Mám zaúčtovať každý mesiac stravné lístky aj keď ich nedostal??? A čo so sumou, ktorá mu bola strhnutá zo mzdy???
Ďakujem všetkým.
Lianka
29.01.10,09:39
Čučoriedka 5
30.01.10,09:55
Prosím o radu.
Zákon č 504/2009 - , ktorým sa mení a dopľňa zákon č.595/2003

§ 5 odst. 7 Oslobodenie od dane z príjmov fyzickej osoby
finančný príspevok zamestnacovi na stravovanie.

Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi v súlade s § 152 odst. 5 Zák. práce ( zamestnanec, ktorý na základe lekárského potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zebezpečených zámestnávateľom )
finančný príspevok, tento sa považuje za príjem zamestnanca od dane oslobodený.

Mám to chápať tak, že príspevok zamestnávateľa na stravovaciu poukážku, mám prirátať k hrubej mzde zamestnanca , samozrejme oslob. od dane z príjmu ??

Napr: zamestnávateľ poskytne zamestnancovi stravovaciu poukážku v hodnote 3,00€

príspevok zamestnávateľa : 1,82 € (55% z 3,30€)
príspev. zo SF 0,10 €
zamestnanec 1,08 €
Zamestnacovi za skutočne čerpané stravovacie poukážky
robím zrážku zo mzdy napr. 1,08 x 20 = 21,60€

Ďakujem za každú odpoveď.
Prajem príjemný deň
Tweety
30.01.10,15:49
Prosím o radu.
Zákon č 504/2009 - , ktorým sa mení a dopľňa zákon č.595/2003

§ 5 odst. 7 Oslobodenie od dane z príjmov fyzickej osoby
finančný príspevok zamestnacovi na stravovanie.

Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi v súlade s § 152 odst. 5 Zák. práce ( zamestnanec, ktorý na základe lekárského potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zebezpečených zámestnávateľom )
finančný príspevok, tento sa považuje za príjem zamestnanca od dane oslobodený.

Mám to chápať tak, že príspevok zamestnávateľa na stravovaciu poukážku, mám prirátať k hrubej mzde zamestnanca , samozrejme oslob. od dane z príjmu ??

Napr: zamestnávateľ poskytne zamestnancovi stravovaciu poukážku v hodnote 3,00€

príspevok zamestnávateľa : 1,82 € (55% z 3,30€)
príspev. zo SF 0,10 €
zamestnanec 1,08 €
Zamestnacovi za skutočne čerpané stravovacie poukážky
robím zrážku zo mzdy napr. 1,08 x 20 = 21,60€

Ďakujem za každú odpoveď.
Prajem príjemný deň
NIe, takýto príspevok (55%) zamestnáv. na stravovaciu poukážku nie je príjmom podiehajúcim zdaneniu u zamestnanca.
veronikasad
30.01.10,17:01
Čučoriedka, prečo z hodnoty 3,30€ ? Ak chcete zamestnancovi prispievať maximum, môžete dávať 55 % z 3,60 €/deň
pohodička
30.01.10,17:13
Chcela by som Vás poprosiť, či ste niekto neriešili takýto problém zo SL. Konateľ nakúpil cez 1000 SL a značnú časť použil sám, chce to nejak kúpiť, že ich stratil alebo neviem akú má ešte možnosť. Zamestnanci majú všetko v poriadku. Tieto nevydané SL ostávajú na účte 213 (cez 900 eur). Môže si ich kúpiť? Mohla by som ich zúčtovať ako poškodené zápisom 569/213 a uplatniť náhradu škody 335?/668
Lianka
31.01.10,10:02
Chcela by som Vás poprosiť, či ste niekto neriešili takýto problém zo SL. Konateľ nakúpil cez 1000 SL a značnú časť použil sám, chce to nejak kúpiť, že ich stratil alebo neviem akú má ešte možnosť. Zamestnanci majú všetko v poriadku. Tieto nevydané SL ostávajú na účte 213 (cez 900 eur). Môže si ich kúpiť? Mohla by som ich zúčtovať ako poškodené zápisom 569/213 a uplatniť náhradu škody 335?/668

Tiez mam taky pripad, ked konatel minul :eek:, ale jednalo sa len o par kusov.
Urobila som inventuru, na zaklade inventury som zistila manko. Manko som vycislila ako pohladavku voci konatelovi. (Konatel ju uhradil do pokladne.)
pohodička
31.01.10,16:44
Ďakujem za odpoveď. Tak to urobím aj ja.