Evanka
22.09.05,12:33
Akým spôsom sa zapkrúhľuje výška dane z motorových vozidiel. Kedysi sa to počítalo na celé mesiace, teraz už na dni. Daň bola zaplatená vo výške 2900 Sk, požadujem vrátenie za 172 dní.
2900:365=7,94520....Zaokrúhliť? Ak áno, na koľko miest?
Alebo počítať s týmto číslom a zaokrúhliť až výsledok? 7,94 * 172 = 1 366,57532...
Viem, že je to prkotina, (jedná sa o "drobné"), ale malo by to byť jednoznačne určené a nikde som to nenašla.
Dúfam, že sankcia v tomto prípade za neskoršie pýtanie vlastných peňazí nebude (viac ako 15dní).
Johanka
22.09.05,11:02
Vypočítaj to opačne - daň za počet dní, kedy MV podliehalo dani, teda v tvojom prípade za 193 dní. Vypočítaná daň z MV sa zaokrúhľuje na celé koruny hore.

Potom si vypočítaj rozdiel medzi zaplatenou daňou a daňou za 193 dní ; to je suma, ktorú Ti správca dane vráti. Pokutu dávajú za nesplnenie oznamovacej povinnosti o tom , že zanikla daňová povinnosť ( 15 dňová lehota).
Paula
22.09.05,11:09
Pokutu dávajú za nesplnenie oznamovacej povinnosti o tom , že zanikla daňová povinnosť ( 15 dňová lehota).K oznámeniu o zániku daňovej povinnosti prilož kópiu TP, z ktorého je zrejmé, že automobil ti už nepatrí.
Evanka
22.09.05,14:46
Vypočítaj to opačne - daň za počet dní, kedy MV podliehalo dani, teda v tvojom prípade za 193 dní. Vypočítaná daň z MV sa zaokrúhľuje na celé koruny hore.

Potom si vypočítaj rozdiel medzi zaplatenou daňou a daňou za 193 dní ; to je suma, ktorú Ti správca dane vráti. Pokutu dávajú za nesplnenie oznamovacej povinnosti o tom , že zanikla daňová povinnosť ( 15 dňová lehota).Johanka, presne tak som to urobila. Aj ked na DU mi to poradili opačne, že mám vypočítať daň za 172 a zaokrúhliť nahor a tú sumu mám požadovať vrátiť, lebo vraj sa nehovorí o tom aká daň. Logicky mi ale vyšlo, že by som o korunu menej platila za obdobie, kedy som automobil používala. A po rokoch si zmyslia, že som im dlžná korunu aj s penálmi :(. Tak som to urobila presne ako radíš ty. Aj keď toto čítam už po funuse, srdečná vďaka.
Ešte doplním údaje z DÚ: kópiu TP nie je povinnosť prikladať (asi pri kontrole by ju ale aj tak pýtali). Sankcie sa v tomto prípade neplatia, aspoň tak mi prikývli, keď som im povedala, že iba neskôr žiadam moje peniaze. Ešte jedna zaujímavosť. Ak som auto nepoužívala už napr. od apríla, mohla som to urobiť už vtedy, napriek tomu, že nebolo predané, jednoducho nepoužívalo sa na podnikanie. (Takúto skutočnosť však mojej známej pri kontrole neuznali, pretože auto bolo vložené do podnikania a nebolo vyradené - predaj, vyradenie z evidencie na dopravnom inšpektoráte). Tak sa v tých kontrolóroch vyznaj.
Johanka
22.09.05,15:01
To sa mi zase potvrdzuje prax v uplatňovaní zákonov v našej drahej vlasti - od dverí po dvere. Ja keď odhlasujem auto z dane z MV, ani nežiadam o vrátenie alikvótnej časti dane a už vôbec im nepočítam koľko majú vrátiť - iba oznámim, že sa auto nepoužíva na podnikanie. Zaradenie auta v majetku firmy ešte neznamená vznik daňovej povinnosti - teda aspoň v " mojich" dverách :) .