noemi-ke
29.01.10,10:39
Dobry den. poprosim o radu dobrych ludi.
Mame doklad z Uradu na dohlad....., ze lekarka si nesplnila svoju povinnost, zle vysetrila pacienta, dostala za to financnu pokutu. Neviem kolko .
Pacient ma z toho trvale nasledky, stratil zamestnanie koli zdravotnemu stavu, predtym bol uplne zdravi,, nemoze sa koli zlemu zdrav.stavu nikde zamestnat, je to mlady clovek.
Da sa nejako inak ako sudne pozadovat od tej lekarky nahrada skody? Mimosudne? Pacient nema na sudne poplatky, lekarka, ktora chybila sa k celej veci postavila ignoraciou. za kazdu radu dakujem.
Lianka
29.01.10,09:47
Mozete navrhnut mimosudne vyrovnanie, ale ak sa s lekarkou nedohodnete, neostava Vam nic ine, ako podat zalobu na sud.
noemi-ke
29.01.10,09:54
Mozete navrhnut mimosudne vyrovnanie, ale ak sa s lekarkou nedohodnete, neostava Vam nic ine, ako podat zalobu na sud.
Dakujem za radu, ona sa ani neostravedlnila za to, co sposobila. neviem, ako treba postupovat a zalobu na sud asi nedame, nemame na to peniaze, ona ich ma dost, zaplati si dobreho pravnika a este budeme musiet my platit za sud.
Lianka
29.01.10,10:03
Pokial nic neurobite, same sa to nevyriesi. Este by bola moznost ist cestou podania trestneho oznamenia, ale to odporucam najprv prebrat s pravnikom.
elaurie
29.01.10,14:09
Ak by podal žalobu, môže požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov podľa § 138 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.):

"Na návrh môže súd priznať účastníkovi celkom alebo sčasti oslobodenie od súdnych poplatkov, ak to pomery účastníka odôvodňujú a ak nejde o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. Ak nerozhodne súd inak, vzťahuje sa oslobodenie na celé konanie a má i spätnú účinnosť; poplatky zaplatené pred rozhodnutím o oslobodení sa však nevracajú."

Odporúčam skúsiť sa ísť poradiť do Centra právnej pomoci, pozri www.legalaid.sk
alaya1
10.03.10,15:45
Riesim podobny problem. Aka je podla vas idealna vyska, ktoru je mozne pytat od lekara, kt. sposobil svojim neodbornym vysetrenim trvale nasledky?,
Sme v takom konani, no nevieme, v akych tendenciach sa pohybovat.
timejka200
18.06.10,10:53
prosím Vás mam taky problem a som zufala..

jeden zamestnanec bola mu daná výpoved 31.05.2007 a on to odvtedy ťahá po súdoch a včera prišiel papier navrhol mimosúdne vyrovnanie s tým ze sa mu vyplatí dlžná suma /ušlá mzda/ + penále . budem musieť z toho platiť odvody a dan? bola som v sociálnej poistovni a tam mi povedali ze ak to všetko ostane tak ako bol odhlásený a len mi mu zaplatíme to vyrovnanie tak to nejde do vymeriavacieho základu . A ako je to s danou? to treb aodviesť ?
timejka200
18.06.10,10:54
ide o to ze zamestnanec tvrdí ze mu bola neprávom daná výpoved toho 2007 a on chcel aby mu vyplatili ušlú mzdu....a teraz to je komplikované pre mna ..neviem ako to teraz zúčtujem v účtovníctve toto mimosúdne vyrovnanie, ani či to treba zdaniť.
willma
18.06.10,11:00
a súdne konanie už bolo ukončené? Ak ste presvedčení, že organizácia nepochybila, tak prečo chcete pristúpiť na mimosúdnu dohodu???
timejka200
18.06.10,11:06
nebolo lebo advokátka nám dnes poslala ten list so sumou, ktorú ak uhradíme tak to stiahne zo sudu.
timejka200
18.06.10,11:06
lebo pochybila....organizácia
timejka200
18.06.10,11:10
a teraz chcem vedieť či z tej sumy čo mu idem platiť treba aj normálne zaplatiť odody , dan atd. ked je to mimosúdne vyrovnanie čiže ja nejdem nič meniť ani ukončenie prac. pomeru ani nič ...
timejka200
18.06.10,12:38
nevie mi nikto poradiť?
timejka200
19.06.10,10:00
potrebujem vedieť len tolko že či som povinná z tej sumy ktorú mu uhradím na účet + úroky vypočítané odviesť daň a odvody do SP a ZP? lebo je to mimosúdne vyrovnanie, nič sa spätne zamestnancovi nebude prepočítavať jednoducho sa mu uhradí daná čiastka a potom to bude stiahnuté zo súdu: Nebol vyhlásený este rozsudok.
day
31.01.13,14:37
ahojte,

potreboval by som poradit.
V roku 2010 som sa rozviedol a uz s byvalou manzelkou sme sa dohodli na mimosudnom vyrovnani.
V spolocnom vlastnictve mame byt, v ktorom ma manzelka s detmi trvaly pobyt.

Som viazany neakym terminom do ktoreho sa musime dohodnut?
buchač
31.01.13,15:03
ahojte,

potreboval by som poradit.
V roku 2010 som sa rozviedol a uz s byvalou manzelkou sme sa dohodli na mimosudnom vyrovnani.
V spolocnom vlastnictve mame byt, v ktorom ma manzelka s detmi trvaly pobyt.

Som viazany neakym terminom do ktoreho sa musime dohodnut?

VYPORIADANIE BSM
Ak BSM zanikne, musí byť vyporiadané. Vyporiadanie sa môže uskutočniť:

dohodou manželov
Dohoda je najbežnejším a zákonom najviac podporovaným spôsobom vyporiadania BSM. Ak sa manželia vyporiadajú takýmto spôsobom, vydajú si navzájom potvrdenia o tom, ako sa vyporiadali. Ak sa manželia dohodnú na vyporiadaní nehnuteľností, dohoda musí mať písomnú formu a účinnou sa stane až vkladom do katastra. Pri tejto dohode manželom môže veľmi pomôcť mediácia.

ak sa nedohodnú, rozhodne na návrh niektorého z manželov súd
Táto forma vyporiadania prichádza do úvahy vtedy, ak sa manželia nedohodli. Právo podať návrh na takéto konanie má hociktorý z manželov. Ak zaniká BSM v dôsledku smrti jedného z manželov, BSM sa vyporiada v rámci dedičského konania. Ak je dôvodom zániku BSM vyhlásenie konkurzu, tu môže podať návrh na vyporiadanie BSM aj správca konkurznej podstaty.
Tento spôsob vysporiadania je veľmi zdĺhavý a finančne náročný. Navrhovateľ musí pri podaní návrhu zaplatiť sumu 66 Eur (najlepšie kolkom nalepeným na rovnopise návrhu). Druhýkrát zaplatí každý z manželov poplatok po vydaní rozhodnutia. Výška poplatku závisí od ním nadobudnutého podielu.
ÚIohou súdu je zhromaždiť všetok majetok patriaci do BSM. Sú to všetky veci, pohľadávky, záväzky, hnuteľný aj nehnuteľný majetok. Následne musí súd dospieť k hodnote majetku - všetkých vecí osobitne. Ak sa manželia nezhodnú na hodnote jednotlivých vecí, súd určí hodnotu inak, najčastejšie znaleckým posudkom (tento je treba tiež uhradiť). Potom súd rozdelí majetok medzi účastníkov. Toto všetko sú dôvody prečo je lepšie pri vysporiadaní majetku uzavrieť dohodu.

ak sa neuzavrie ani dohoda, ani žiadny z manželov nepodá návrh na súd na vyporiadanie, vtedy nastane vyporiadanie zo zákona.
Ak nebude BSM 3 roky potom čo manželstvo zaniklo vyporiadané dohodou, resp. nebol podaný návrh na súd o vyporiadanie BSM, nastanú účinky vyporiadania BSM priamo zo zákona, teda platí, že:
- hnuteľné veci sú vyporiadané podľa stavu, v akom ich každý z manželov užíva ako vlastník pre potrebu svoju, alebo svojej rodiny alebo domácnosti
- ostatné hnuteľné veci aj nehnuteľné veci sú v podielovom spoluvlastníctve, pričom podiely oboch manželov sú rovnaké
- majetkové práva - rovnako ako predchádzajúci odsek
Takže, ak spoločnú vec, napríklad auto, užíva výlučne bývalý manžel a rozhodne sa ju predať, potom na tento úkon potrebuje súhlas bývalej manželky. Predaj veci bez jej súhlasu by spôsobil, že je kúpna zmluva vadná. Aj z tohto dôvodu možno bývalým manželom po zániku BSM rozhodne odporučiť, aby neváhali s vyporiadaním a pokúsili sa o vysporiadaní dohodnúť.

http://www.rozvod-rozchod.sk/zanik-a-vyporiadanie-bsm/d-1021/p1=1101
day
31.01.13,15:18
ak sa neuzavrie ani dohoda, ani žiadny z manželov nepodá návrh na súd na vyporiadanie, vtedy nastane vyporiadanie zo zákona.
Ak nebude BSM 3 roky potom čo manželstvo zaniklo vyporiadané dohodou, resp. nebol podaný návrh na súd o vyporiadanie BSM, nastanú účinky vyporiadania BSM priamo zo zákona, teda platí, že:
- hnuteľné veci sú vyporiadané podľa stavu, v akom ich každý z manželov užíva ako vlastník pre potrebu svoju, alebo svojej rodiny alebo domácnosti
- ostatné hnuteľné veci aj nehnuteľné veci sú v podielovom spoluvlastníctve, pričom podiely oboch manželov sú rovnaké
- majetkové práva - rovnako ako predchádzajúci odsek
Takže, ak spoločnú vec, napríklad auto, užíva výlučne bývalý manžel a rozhodne sa ju predať, potom na tento úkon potrebuje súhlas bývalej manželky. Predaj veci bez jej súhlasu by spôsobil, že je kúpna zmluva vadná. Aj z tohto dôvodu možno bývalým manželom po zániku BSM rozhodne odporučiť, aby neváhali s vyporiadaním a pokúsili sa o vysporiadaní dohodnúť.

http://www.rozvod-rozchod.sk/zanik-a-vyporiadanie-bsm/d-1021/p1=1101

ked spravne rozumiem, byt, pokial sa nedohodneme a nepojdeme sudnou cestou, bude v nasom spolocnom vlastnictve bez casoveho obmedzenia, spravne?
buchač
31.01.13,15:25
teda platí, že:
- hnuteľné veci sú vyporiadané podľa stavu, v akom ich každý z manželov užíva ako vlastník pre potrebu svoju, alebo svojej rodiny alebo domácnosti
- ostatné hnuteľné veci aj nehnuteľné veci sú v podielovom spoluvlastníctve, pričom podiely oboch manželov sú rovnaké
- majetkové práva - rovnako ako predchádzajúci odsek
Takže, ak spoločnú vec, napríklad auto, užíva výlučne bývalý manžel a rozhodne sa ju predať, potom na tento úkon potrebuje súhlas bývalej manželky. Predaj veci bez jej súhlasu by spôsobil, že je kúpna zmluva vadná. Aj z tohto dôvodu možno bývalým manželom po zániku BSM rozhodne odporučiť, aby neváhali s vyporiadaním a pokúsili sa o vysporiadaní dohodnúť.

http://www.rozvod-rozchod.sk/zanik-a-vyporiadanie-bsm/d-1021/p1=1101


ked spravne rozumiem, byt, pokial sa nedohodneme a nepojdeme sudnou cestou, bude v nasom spolocnom vlastnictve bez casoveho obmedzenia, spravne?

...
branislavp
31.01.13,15:42
Ja by som konala tak, ako je uvedené v príspevku č. 5 od eraulie. V žiadnom prípade mimosúdnym vyrovnaním.
buchač
31.01.13,15:50
Príspevok č. 5 je ale reakcia na vyrovnanie ohľadom zdravia a nie bytu ...
branislavp
31.01.13,18:00
áno buchač, ohľadom zdravia, mala som to citovať, sorry