sonakat
29.01.10,10:40
prosím prepáčte za zmätky,ale tento dotaz som asi nespravne zaradila do školstva tak ho pridávam opäť .

Dobrý deň,

rada by som Vás poprosila o radu.

Od 1.10.2009 som SZČO. Kedže nemám skoro žiadne príjmy len povinné odvody ( ZP a SP - dobrovolne nemocenské poistenie ) uvažujem o prerušení,alebo ukončení živnosti. Od 1.09.2010 pravdepodobne budem interným doktorandom. Kedže mám už 37 rokov budem odvody do ZP a SP hradiť zo štipendia sama. Moje otázky sú:

1. Vymeriavacim základom je výška štipendia,alebo si ho určím sama?
2. Ak ukončím,resp.preruším živnosť a zaregistrujem sa na úrade práce mala by som aj naďalej platiť odvody do SP? ZP za mňa bude platiť štát ? Môžem sa potom opäť v septembri prihlásiť ako samoplatca ZP a popr. si rozšíriť platby do SP ( invalidné, dôchodkové poist.) ?
3. Mam 37 rokov ,materskú neplánujem odporúčali by ste platiť SP do všetkých typov poistení ? Neurobím chybu,ak nebudem prispievať do dochodk.poistenia v tomto veku čoho dôsledkom bude nízky dôchodok. ?


Ďakujem za odpovede, trpezlivosť a toleranciu. Viem,že otázky pre niekoho sú úplne smiešne,ale naozaj sa v tejto problematike nevyznám.Ešte raz dík