domca7
29.01.10,10:50
DOBRY DEN,POTREBOVALA BY SOM PORADIT S PRE MNA DOST NEPRIJEMNOU VECOU,BUDEM VDACNA ZA KAZDU RADU.IDE O TO,ZE SOM MOMENTALNE NA RODICOVSKEJ DOVOLENKE S DCERKOU1,5ROKA.MOJMU PRIATELOVY SA STALA ASI PRED TROMA ROKMI NEPRIJEMNA VEC,COHO DOSLEDKOM MU TERAZ HROZI ODNATIE SLOBODY NA 14MESIACOV.CHCEM SA SPYTAT,CI KEBY MOHOL IST ON MIESTO MNA NA RODICOVSKU DOVOLENKU,MOHOL BY ZIADAT O ODKLAD?JA BY SOM TYM PADOM NEMALA NAROK NA PODPORU Z UPSVaR?KEDZE MU HROZI AJ EXEKUTOR,MA NAROK SIAHNUT NA RODICOVSKY PRISPEVOK,KEBY HO POBERAL?ALEBO MAM ZOSTAT DOMA A CAKAT,KEDY HO POVOLAJU?TYM PADOM OSTANEME SAMI,IBA S JEDNYM PRIJMOM A NEVIEM SI TO PREDSTAVIT.PROSIM PORADTE MI,NEVIEM CO MAM ROBIT....
Ice dive
29.01.10,09:58
DOBRY DEN,POTREBOVALA BY SOM PORADIT S PRE MNA DOST NEPRIJEMNOU VECOU,BUDEM VDACNA ZA KAZDU RADU.IDE O TO,ZE SOM MOMENTALNE NA RODICOVSKEJ DOVOLENKE S DCERKOU1,5ROKA.MOJMU PRIATELOVY SA STALA ASI PRED TROMA ROKMI NEPRIJEMNA VEC,COHO DOSLEDKOM MU TERAZ HROZI ODNATIE SLOBODY NA 14MESIACOV.CHCEM SA SPYTAT,CI KEBY MOHOL IST ON MIESTO MNA NA RODICOVSKU DOVOLENKU,MOHOL BY ZIADAT O ODKLAD?JA BY SOM TYM PADOM NEMALA NAROK NA PODPORU Z UPSVaR?KEDZE MU HROZI AJ EXEKUTOR,MA NAROK SIAHNUT NA RODICOVSKY PRISPEVOK,KEBY HO POBERAL?ALEBO MAM ZOSTAT DOMA A CAKAT,KEDY HO POVOLAJU?TYM PADOM OSTANEME SAMI,IBA S JEDNYM PRIJMOM A NEVIEM SI TO PREDSTAVIT.PROSIM PORADTE MI,NEVIEM CO MAM ROBIT....
to, že by bol priateľ na rodičovskej dovolenke mu odklad trestu nejakým spôsobom vôbec nezaistí... sú v SR dokonca aj väznice kam na výkon trestu nastupujú matky s malými deťmi...
a dcéra má ešte Vás, t.j. druhého rodiča takže súd by na jeho rodičovskú dovolenku určite neprihliadal...

teoreticky by sa mohlo pred súdom ešte argumentovať, že priateľ je živiteľom rodiny, vyživuje dieťa aj Vás na RD... avšak toto je veľmi tenký ľad či by na to súd vôbec prihliadol...
domca7
29.01.10,11:07
to, že by bol priateľ na rodičovskej dovolenke mu odklad trestu nejakým spôsobom vôbec nezaistí... sú v SR dokonca aj väznice kam na výkon trestu nastupujú matky s malými deťmi...
a dcéra má ešte Vás, t.j. druhého rodiča takže súd by na jeho rodičovskú dovolenku určite neprihliadal...

teoreticky by sa mohlo pred súdom ešte argumentovať, že priateľ je živiteľom rodiny, vyživuje dieťa aj Vás na RD... avšak toto je veľmi tenký ľad či by na to súd vôbec prihliadol...
neviem co mam spravit,som z toho nestastna...neda sa nejakym sposobom este ziadat o odklad?
Ice dive
29.01.10,11:18
Vášho priateľa predsa zastupoval pred súdom nejaký právnik, ktorý by mal ten prípad poznať od A po Z, on by mohol niečo vymyslieť ako požiadať o odklad... každopádne RD, resp. to že ste z toho nešťastná nie je dôvod na odklad výkonu trestu...
skúsim z iného súdka, nemohol to byť nejaký veľmi závažný trestný čin keďže dostal 14 mesiacov... bol vo vyšetrovacej väzbe? (táto doba sa do výkonu trestu zarátava) po polovici trestu môže požiadať o podmienečné prepustenie za dobré správanie... bol už pred tým trestaný? nedalo by sa to uhrať na podmienku? (o toto sa mal pokúsiť jeho právnik...)

nedá sa proti rozsudku odvolať...???
domca7
29.01.10,11:52
Vášho priateľa predsa zastupoval pred súdom nejaký právnik, ktorý by mal ten prípad poznať od A po Z, on by mohol niečo vymyslieť ako požiadať o odklad... každopádne RD, resp. to že ste z toho nešťastná nie je dôvod na odklad výkonu trestu...
skúsim z iného súdka, nemohol to byť nejaký veľmi závažný trestný čin keďže dostal 14 mesiacov... bol vo vyšetrovacej väzbe? (táto doba sa do výkonu trestu zarátava) po polovici trestu môže požiadať o podmienečné prepustenie za dobré správanie... bol už pred tým trestaný? nedalo by sa to uhrať na podmienku? (o toto sa mal pokúsiť jeho právnik...)

nedá sa proti rozsudku odvolať...???
PRAVNICKA,KTORA HO ZASTUPOVALA,SA S PRIPADOM "NEBABRALA",POVEDALA"A CO STE CAKALI?"JASNE ZE SME SA HNED ODVOLALI.A STALO SA TO,ZE PRIATEL MAL SUD ZA NEUMYSELNE UBLIZENIE NA ZDRAVI,VLASTNE NESTASTNA NAHODA.TAHA SA TO TRI ROKY A TERAZ MU PRISLO ROZHODNUTIE,DOSTAL 14MESIACOV,VO VYSETROVACKE NEBOL.VLASTNE UZ LEN CAKAME,KEDY MU PRIDE NASTUP.JE MI JASNE,ZE TO ZE SOM ZUFALA MI NEPOMOZE,PRAVE PRETO HLADAM RADU,AKO BY SA DAL DAT ASPON TEN ODKLAD.
sarasara
29.01.10,13:18
Žiadosť o odklad si podajte. Tvoj priateľ nie je nebezpečný človek, ktorý úmyselne niekomu spôsobil škodu na zdraví. Nie je predpoklad, že niečo podobné urobí ešte raz. Je možné, že odklad dostane. Podajte ho čo najskôr. No istotu, samozrejme nemáš. Treba skúsiť. Vykresliť svoju situáciu, aj okolnosti, pre ktoré niečo také potrebujete.
ludex
29.01.10,13:35
PRAVNICKA,KTORA HO ZASTUPOVALA,SA S PRIPADOM "NEBABRALA",POVEDALA"A CO STE CAKALI?"JASNE ZE SME SA HNED ODVOLALI.A STALO SA TO,ZE PRIATEL MAL SUD ZA NEUMYSELNE UBLIZENIE NA ZDRAVI,VLASTNE NESTASTNA NAHODA.TAHA SA TO TRI ROKY A TERAZ MU PRISLO ROZHODNUTIE,DOSTAL 14MESIACOV,VO VYSETROVACKE NEBOL.VLASTNE UZ LEN CAKAME,KEDY MU PRIDE NASTUP.JE MI JASNE,ZE TO ZE SOM ZUFALA MI NEPOMOZE,PRAVE PRETO HLADAM RADU,AKO BY SA DAL DAT ASPON TEN ODKLAD.

Toto sú dosť neúplné informácie. Píšeš,že dostal 14 mesiacov.Ako? Prišiel mu trestný rozkaz alebo mal súdne pojednávanie? Vydal ho okresný súd,alebo krajský? Je tam lehota na odvolanie,alebo nie je možné odvolanie? Mal predtým Tvoj priatel podmienku? Toto sú podstatné otázky,aby sme vedeli poradiť. Nečakajte konajte! Chce to jednoznačne právnika. Ale opakujem,ťažko radiť-málo informácií.
domca7
29.01.10,13:56
dakujem vsetkym za ich rady,urcite budeme musiet zohnat pravnika,nebude to lacne ale co uz.skusime podat to odvolanie.
ludex
29.01.10,13:58
dakujem vsetkym za ich rady,urcite budeme musiet zohnat pravnika,nebude to lacne ale co uz.skusime podat to odvolanie.

Určite to bude lacnejšie,ako 14 mesiacov bez priatela! ;)
Lianka
29.01.10,17:06
Otazkou je, ci vam odklad pomoze. Nikde, ani neskor, nebude vhodna ci vhodnejsia doba na to, aby ste boli 14 mesiacov bez partnera. Takto vas oboch mozno bude stresovat skutocnost, ak ten odklad dostane, ze raz tam predsa len bude musiet ist a pokazite si tymto strachom aj obdobie, kym ste spolu.

Nejako sa to s tymi basami teraz rozmohlo. Tiez viem o 2 ludi z okolia, ktori su v base a tiez nejde o zavazne skutky. Bolo uplne jedno, ze jeden je majitelom a konatelom zabehnutej firmy, esteze v sucasnosti nastastie nemal zamestnancov - ti by zo dna na den ostali bez rpace. Jeho rodina sa s tym nejako musela vysporiadat.

Nechcem byt mudra, ale prave v poslednych mesiacoch som bola tiez postavena pred nieco podobne - aj ked trest bol iny, nie az basa. Skuste si tuto situaciu prebrat aj z inych stranok - ak to uz raz bude musiet prist, tak to pride. Skuste urobit co najviac opatreni (financnych, psychologickych, organizacnych), aby ste sa pripravili na to, ze budete od isteho casu bez partnera. Vytvorte si zazamie, obklopte sa ludmi, ktori vam budu moct byt napomocni, na ktorych sa mozte v roznych zalezitostiach ktore pridu, obratit.
Ice dive
30.01.10,08:53
PRAVNICKA,KTORA HO ZASTUPOVALA,SA S PRIPADOM "NEBABRALA",POVEDALA"A CO STE CAKALI?"JASNE ZE SME SA HNED ODVOLALI.A STALO SA TO,ZE PRIATEL MAL SUD ZA NEUMYSELNE UBLIZENIE NA ZDRAVI,VLASTNE NESTASTNA NAHODA.TAHA SA TO TRI ROKY A TERAZ MU PRISLO ROZHODNUTIE,DOSTAL 14MESIACOV,VO VYSETROVACKE NEBOL.VLASTNE UZ LEN CAKAME,KEDY MU PRIDE NASTUP.JE MI JASNE,ZE TO ZE SOM ZUFALA MI NEPOMOZE,PRAVE PRETO HLADAM RADU,AKO BY SA DAL DAT ASPON TEN ODKLAD.
tak v prvom rade treba vymeniť právnika - zástupca čo vlastnému klientovi vysvetlí, že čo čakal nie je dobrý zástupca, ten by sa mal snažiť klientovi pomôcť a nájsť najlepšie riešenie z danej situácie!

v prvom rade sa treba odvolať proti rozhodnutiu! potom do detailov rozanalyzovať daný prípad ako vlastne prišlo k tomu ublíženiu na zdravý či to bola neštastná náhoda, alebo dôsledok nejakej bitky... (napr. šoféroval vozidlo a pri havárií zranil spolujazdca, alebo sa s niekym pobil v krčme...) ak nebol priateľ pred tým trestaný, nemal podmienku, má prácu, RODINU, je vzorný občan, nema zlú povesť a nie je "známa firma" vo svojom okolí... treba obhajobu postaviť na tom, že sa jednalo o neštastnú náhodu, stalo sa to prvý raz, je vzorný občan (predvolať na súd predvolať susedov čo ho poznajú ako dobrého človeka...) priznať si vinu, oľutovať svoj čin poprípade poškodenému ponúknuť zmier a náhradu škody... avšak treba si uvedomiť, že tieto ťahanice po súdoch nie sú lacnou záležitosťou a môžu dopadnúť aj vo Váš neprospech... veľmi záleží od okolností daného prípadu...

Veľa štastia:-)
domca7
30.01.10,11:48
DAKUJEM PEKNE VSETKYM,KTORY SA NAM SNAZIA PORADIT.VIEM ZE NAS CAKA DLHA CESTA A NEMAM ANI PREDSTAVU,AKO TO VSETKO DOPADNE....ALE UROBIME PRE TO VSETKO.DAKUJEME