sauko
29.01.10,11:31
Dobrý deň. Prosím všetkých skúsených a znalých o radu.
Začiatkom roku 2008 som kúpil byt v novostavbe za určitú cenu + DPH. Vo februári 2010 sa ako živnostník stanem platiteľom DPH. Je možné si dodatočne na kúpu tohto bytu uplatniť odpočet DPH? Živnostníkom som už od roku 2006 a kúpno-predajná zmluva na byt je napísaná na meno na aké je ohlasená živnosť bez uvedenia IČO. Ako postupovať? Vopred ďakujem za radu.
Rozalka
29.01.10,11:05
A ten byt ako súvisí so zdaniteľnými plneniami?
sauko
29.01.10,11:47
Byt je miestom môjho podnikania, mojou prevádzkou.
JarkaL
29.01.10,11:50
Byt slúži výlučne na podnikanie, alebo tam aj bývaš?
sauko
29.01.10,11:54
Aj tam bývam.
Rozalka
29.01.10,11:54
Je byt vyňatý z bytového fondu?
sauko
29.01.10,12:02
Bytový dom je skolaudovaný v r. 2007. Takže ak je štandardný postup taký že po skolaudovaní sa byty do bytového fondu zaraďujú, tak aj môj byt tam je zaradený. Ale ak by to veci pomohlo, dal by som ho vyňať.
JarkaL
29.01.10,12:05
Máš byt zaradený v majetku (v účtovníctve)?
Rozalka
29.01.10,12:06
Ak ho dáš vyňať, kde mieniš bývať?
Z bytového fondu sa vynímajú byty, ak celé slúžia k podnikaniu.
Ty v ňom aj bývaš, z DPH by si mohol uplatniť len časť ....
Osobne by som to nerobila.
JarkaL
29.01.10,12:08
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
sauko
29.01.10,12:27
Byt mám zaradený v majetku.
Ak som Vašim príspevkom dobre porozumel, tak si môžem uplatniť odpočet dph vo výške zodpovedajúce alikvotnej časti kúpnej ceny podľa výšky zostatkovej ceny daného bytu.
Čo sa týka toho že v byte aj bývam musím pri odpočte prihliadať aj k tomuto faktu? To znamená pri odpočte uplatniť len určité % zostatkovej ceny?
Mária.K.
29.01.10,15:51
Byt mám zaradený v majetku.
Ak som Vašim príspevkom dobre porozumel, tak si môžem uplatniť odpočet dph vo výške zodpovedajúce alikvotnej časti kúpnej ceny podľa výšky zostatkovej ceny daného bytu.
Čo sa týka toho že v byte aj bývam musím pri odpočte prihliadať aj k tomuto faktu? To znamená pri odpočte uplatniť len určité % zostatkovej ceny?
Musíš prihliadať aj na fakt, že v byte bývaš.
Muška
29.01.10,19:04
Bytový dom je skolaudovaný v r. 2007. Takže ak je štandardný postup taký že po skolaudovaní sa byty do bytového fondu zaraďujú, tak aj môj byt tam je zaradený. Ale ak by to veci pomohlo, dal by som ho vyňať.
Podľa mňa byt nemusíš vyňať z bytového fondu.
Vyňatie nemá nič spoločné s Daňou z príjmu , ani s DPH.

Ak by bola časť ako nebytový priestor, tak by boli vyššie Miestne poplatky, t.j. Daň z nehnuteľnosti. A nie som si istá, ale myslím si, že už to ani Miestne úrady nerobia, že "klasický" byt zaradia ako nebytový priestor /ale možno sa mýlim/


Čítaj str. 4 prílohy