Alyssa
29.01.10,11:53
Ahoj, potrebujem poradiť, dnes mi prišiel papier zo sociálnej poisťovňe, že ma evidujú ako poistenca povinne dôchodkovo poisteného, ktorá sa riadne stara o dieťa ale zároveň ma evidujú ako FO vykonávajúcu zárobkovú činnosť na dohodu. Vraj sa mám bezodkladne odhlásiť z povinného dôchodkového poistenia poistenca štátu. Vie mi niekto povedať, čo to znamená. Teda to dôchodkové poistenie, keď sa z neho odhlásim sa zruší alebo čo? A tie peniaze čo tam už sú stratím? A Rodičovský príspevok mi kôli práci na dohodu tiež vezmú? Toto tak strašne rozčuľuje. Počula som, že na zmluvu o dielo sa toto nevzťahuje, ale, že zmluva o dielo sa nedá napísať čokoľvek. Ďakujem.
veronikasad
29.01.10,10:56
Alyssa
29.01.10,11:10
ak tomu rozumiem zoberú mi aj rodičovský príspevok...či nie?
veronikasad
29.01.10,11:13
ak tomu rozumiem zoberú mi aj rodičovský príspevok...či nie?
rodičovský príspevok vypláca UPSVaR, toto oznámenie SP s tým nesúvisí. Len nebudeš povinne dôôchodkovo poistená osoba - štát nebude za teba odvádzať odvody na dôchodkové poistenie
Alyssa
29.01.10,11:22
áno, teraz to študujem...a čo sa stane s tým dôchodkovým ono sa zruší a peniaze čo tam sú sú fuč?
A to s tým RD podľa toho čo čítam...ak pracujem na dohodu mám nárok iba na nejakých niečo okolo 34 euro. Nevieš/te niečo aj o tomto? Asi budem musieť ísť na socálne v meste spátať sa.
veronikasad
29.01.10,11:24
áno, teraz to študujem...a čo sa stane s tým dôchodkovým ono sa zruší a peniaze čo tam sú sú fuč?
A to s tým RD podľa toho čo čítam...ak pracujem na dohodu mám nárok iba na nejakých niečo okolo 34 euro. Nevieš/te niečo aj o tomto? Asi budem musieť ísť na socálne v meste spátať sa.
Ak si v II. pilieri - suma odvedená do 31.12.2009 ti tam zostane. Ostatné sú majetkom sociálnej poisťovne. Nikto ti ich nevyplatí, zohľadnia sa pri výpočte starobného, príp. invalidného dôchodku.

doplň ešte prosím odkedy poberáš rodičovský príspevok z UPSVaR
Alyssa
29.01.10,11:34
Od 1.mája 2008 poberám rodičovský príspevok. ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
29.01.10,11:37
Od 1.mája 2008 poberám rodičovský príspevok. ďakujem veľmi pekne.
To je OK - začiatok je pred 1.1.2009, vzťahuje sa na teba starý zákon o rodičovskom príspevku. Len zrejme aj tam treba dohodu nahlasovať a podpísať nejaké prehlásenie o zabezpečení starostlivosti o dieťa.
Alyssa
29.01.10,11:39
stále platí táto výnimka? tie zákony sa menia pomaly zodňa na deň, viem, že už razokolo toho bolo haló, teraz som to zaregistrovala až keď mi prišiel tento papier...
veronikasad
29.01.10,11:41
stále platí táto výnimka? tie zákony sa menia pomaly zodňa na deň, viem, že už razokolo toho bolo haló, teraz som to zaregistrovala až keď mi prišiel tento papier...
ano platí - na RP priznaný pred 1.1.2009 sa vzťahuje starý zákon. Pre istotu sa informuj v UPSVaR. Ak sem zablúdi Gabika (brčko), tá dá k tomu úplne kvalifikovanú odpoveď.