Mimi000
29.01.10,12:51
Dobry den prajem potrebovala by som poradit ohladom tychto davok ...
ja mam v tom strasny chaos a chcela by som Vas poprosit ci by ste neboli taky dobri a nevysvetlili mi to lebo to mam trosku zamotane .... ja som teraz zistila ze som tehotna ... doktorka vlastne mi nevedela povedat ako to so mnou bude a ze si to mam skusit nejako pozistovat .... som evidovana na urade prace ale pracovala som priblizne od februara alebo marca na dohodu v kvetinarstve no skoncila som v decembri aj ked som vypoved este nepodala ale v decembri som skoncila medzitym som zacala chodit aj na absolvensku pol rocnu prax ktoru som skoncila teraz k 30 januaru ..... od februara teda budem uz len na urade prace ....mam si zacat plaTIT to nemocenske alebo ako to vlastne funguje ??? to budem dostavat aj matersku aj rodicovsky ???alebo len jedno a kolko ... prosim Vas ak by mi s tym niekto vedel poradit velmi by som bola za to vdacna....dakujem doktorka mi ete povedala ze asik pojdem na rizikove tehotenstvo a ze si mam zistit aj to ako to je ci budem mat narok na nejaku podporu .... ete raz dakujem za pomoc
uct2007
01.02.10,09:51
Nárok na PPM by si mala,keby si bola poistená v SOCP 270 pred pôrodom - keby si si platila poistné, v prípade ak nie, tak máš nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Z dohody si poistné neplatíš - iba zamestnávateľ platí ÚP a GP, neviem koľko si tehotná, ale musí to byť doba tých 270 dní pred porodom splnená platenia poistného.
Chobot
01.02.10,10:12
Dobry den prajem potrebovala by som poradit ohladom tychto davok ...
ja mam v tom strasny chaos a chcela by som Vas poprosit ci by ste neboli taky dobri a nevysvetlili mi to lebo to mam trosku zamotane .... ja som teraz zistila ze som tehotna ... doktorka vlastne mi nevedela povedat ako to so mnou bude a ze si to mam skusit nejako pozistovat .... som evidovana na urade prace ale pracovala som priblizne od februara alebo marca na dohodu v kvetinarstve no skoncila som v decembri aj ked som vypoved este nepodala ale v decembri som skoncila medzitym som zacala chodit aj na absolvensku pol rocnu prax ktoru som skoncila teraz k 30 januaru ..... od februara teda budem uz len na urade prace ....mam si zacat plaTIT to nemocenske alebo ako to vlastne funguje ??? to budem dostavat aj matersku aj rodicovsky ???alebo len jedno a kolko ... prosim Vas ak by mi s tym niekto vedel poradit velmi by som bola za to vdacna....dakujem doktorka mi ete povedala ze asik pojdem na rizikove tehotenstvo a ze si mam zistit aj to ako to je ci budem mat narok na nejaku podporu .... ete raz dakujem za pomoc

Jednoducho povedané, od pôrodu budeš dostávať rodičovský prísepvok. Na príspevok v materstve asi nebudeš mať nárok (vychádzam z toho, čo si napísala).

Keď budeš na rizikovom tehotenstve, čo je klasická práceneschopnosť, tak sa obávam, že nebudeš mať nárok na nemocenskú dávku.

Nepíšeš nič o rodinných pomeroch (si vydatá, slobodná? žiješ sama ?s rodičmi? partnerom? Aký máte príjem ako domácnosť?...), preto ti neviem povedať, či máš nárok na nejaké soc. dávky.

Takže najprv sa vydýchaj a pýtaj sa pekne postupne. Myslím, že ti tu všetky otázky zodpovieme, ale budeš musieť uviesť všetky relevantné info o sebe.
reku
02.02.10,08:59
Ahojte, ja mam takyto problem. S manzelom sme sa vratili v aprili 2009 na Slovensko z Anglicka. V Anglicku mam odrobene od januara 2008 priblizne 250 dni - neviem ci mam pocitat aj vikendy alebo len pracovne dni. Na Slovensku som si prve mesiace pracu nenasla, potom som otehotnela a doktor mi povedal, ze uz pracu nemam hladat,lebo ma aj tak vypise, nakolko som rizikova pacientka. Od 8.2. nastupujem na matersku dovolenku. Na Slovensku som si neplatila nemocenske ani dochodkove poistenie. Mam narok na nejake davky? Podporu v nezamestnanosti som nebrala, nakolko som v UK mala odrobene za posledne 4 roky iba 2,5 roka (robila som tam aj aupair,ale to sa k legalnej praci nepocita).
Alebo ako mam teraz postupovat, aby som mala aspon nejake peniaze? Dakujem
Chobot
02.02.10,09:43
Ahojte, ja mam takyto problem. S manzelom sme sa vratili v aprili 2009 na Slovensko z Anglicka. V Anglicku mam odrobene od januara 2008 priblizne 250 dni - neviem ci mam pocitat aj vikendy alebo len pracovne dni. Na Slovensku som si prve mesiace pracu nenasla, potom som otehotnela a doktor mi povedal, ze uz pracu nemam hladat,lebo ma aj tak vypise, nakolko som rizikova pacientka. Od 8.2. nastupujem na matersku dovolenku. Na Slovensku som si neplatila nemocenske ani dochodkove poistenie. Mam narok na nejake davky? Podporu v nezamestnanosti som nebrala, nakolko som v UK mala odrobene za posledne 4 roky iba 2,5 roka (robila som tam aj aupair,ale to sa k legalnej praci nepocita).
Alebo ako mam teraz postupovat, aby som mala aspon nejake peniaze? Dakujem

Budeš dostávať rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa. Ak to je tvoje prvé až tretie dieťa, môžeš mať nárok aj na príspevok a prídavok k príspevku pri narodení dieťaťa.
brčko
02.02.10,10:26
Ahojte, ja mam takyto problem. S manzelom sme sa vratili v aprili 2009 na Slovensko z Anglicka. V Anglicku mam odrobene od januara 2008 priblizne 250 dni - neviem ci mam pocitat aj vikendy alebo len pracovne dni. Na Slovensku som si prve mesiace pracu nenasla, potom som otehotnela a doktor mi povedal, ze uz pracu nemam hladat,lebo ma aj tak vypise, nakolko som rizikova pacientka. Od 8.2. nastupujem na matersku dovolenku. Na Slovensku som si neplatila nemocenske ani dochodkove poistenie. Mam narok na nejake davky? Podporu v nezamestnanosti som nebrala, nakolko som v UK mala odrobene za posledne 4 roky iba 2,5 roka (robila som tam aj aupair,ale to sa k legalnej praci nepocita).
Alebo ako mam teraz postupovat, aby som mala aspon nejake peniaze? Dakujem

na tvojom mieste by som si velmi rýchlo pozisťovala a prerátala, či mi vychádza dva roky pred pôrodom (bude sa rátať skutočný, no ber zatial pravdepodobný), že som bola v zahraničí "NEMOCENSKY" poistená aspon 270kalendárnych dní. Ak by ti teoreticky chýbalo napr. len pár dní, napr. chýbalo by ti 20dní a nemáš možnost sa zamestnať, tak sa na tvojom mieste ešte pred nástupom na MD prihlásim na dobrovolné nem.poistenie. Do dna pred skutočným pôrodom ti však musí pribudnúť ten chýbajúci počet dní, inak to nemá význam.

Lebo len v prípade, ak splníš tých 270dní budeš mať nárok na zvýšený RP, t.j. na 256eur mesačne namiesto 164,22eur mesačne do dvoch rokov dieťaťa a teda ak budeš mať aktívne NP na SK, tak na materské. Samozrejme potom si treba viac naštudovať o DNP.
reku
02.02.10,16:41
Lebo len v prípade, ak splníš tých 270dní budeš mať nárok na zvýšený RP, t.j. na 256eur mesačne namiesto 164,22eur mesačne do dvoch rokov dieťaťa a teda ak budeš mať aktívne NP na SK, tak na materské. Samozrejme potom si treba viac naštudovať o DNP.
Dakujem za rady a este sa chcem opytat, moze moj manzel poberat ten rodicovsky prispevok? Aby sme dostali tu vyssiu sumu? Manzel pracuje odkedy sme sa vratili, teda by mal narok na tu vyssiu sumu a este ako je to s pridavkami na deti?
Chobot
02.02.10,23:23
Dakujem za rady a este sa chcem opytat, moze moj manzel poberat ten rodicovsky prispevok? Aby sme dostali tu vyssiu sumu? Manzel pracuje odkedy sme sa vratili, teda by mal narok na tu vyssiu sumu a este ako je to s pridavkami na deti?

Zvýšený RP nesúvisí s výškou mzdy. Na zvýšený RP majú nárok len tie matky, ktoré poberali alebo mali nárok na materský príspevok.
brčko
03.02.10,07:39
Dakujem za rady a este sa chcem opytat, moze moj manzel poberat ten rodicovsky prispevok? Aby sme dostali tu vyssiu sumu? Manzel pracuje odkedy sme sa vratili, teda by mal narok na tu vyssiu sumu a este ako je to s pridavkami na deti?

ak ostane doma s dieťatom miesto teba, t.j. nebude zárobkovo činný a bude sa riadne starať o dieťa (osobne) a dva roky pred narodením dieťaťa bol aspon 270dní nem.poistený, tak môže poberať zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa.
reku
03.02.10,08:07
Zvýšený RP nesúvisí s výškou mzdy. Na zvýšený RP majú nárok len tie matky, ktoré poberali alebo mali nárok na materský príspevok.
Dakujem Chobot, ale myslim to tak, ze s manzelom by sme sa dohodli, zeby on poberal rodicovsky prispevok. To znamena, ze on by dostal tie vyssie peniaze nakolko si platil 270 dni nemocenske a teda ak by chcel nastupit na matersku dovolenku a ja by som sla robit, tak by urcite mal narok na tie vyssie peniaze. Alebo to takto nefunguje? Musi ho dostat len matka a ta ma narok aj na materske (i ked jej nebude priznane?)

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135

Oprávnená osoba

Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na rodičovský príspevok je


rodič dieťaťa alebo
osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.

Dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa zákona o rodičovskom príspevku je osvojené dieťa, dieťa, ktoré bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu alebo na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu, dieťa manžela, ktoré mu bolo zverené do výchovy na základe právoplatného rozhodnutia súdu, a dieťa, ktorého rodič zomrel.
Uplatnenie nároku

Oprávnená osoba si môže uplatniť nárok na rodičovský príspevok podaním písomnej žiadosti http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/get_img.php?img=37 (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=321).
Oprávnená osoba si uplatňuje nárok na rodičovský príspevok na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, príslušnom podľa miesta jej trvalého pobytu alebo aj je oprávnená osoba cudzinec, aj na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, príslušnom podľa miesta jej prechodného pobytu.
Ak ide o starostlivosť o to isté dieťa, patrí rodičovský príspevok len jednému z rodičov, a to rodičovi určenému podľa ich dohody.
reku
03.02.10,08:10
ak ostane doma s dieťatom miesto teba, t.j. nebude zárobkovo činný a bude sa riadne starať o dieťa (osobne) a dva roky pred narodením dieťaťa bol aspon 270dní nem.poistený, tak môže poberať zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa.
aha... takze on musi ostat doma... uff...
brčko
03.02.10,09:25
môže v pohode,pozri môj predch.príspevok. PRípadne sa môžete aj vystriedať po niekolkých mesiacoch, resp. do dvoch rokov môže byť on a ked už bude nárok na nižší RP aj pre neho, tak môžeš nastúpiť ty, samozrejme ak splníš podmienky...
JM1968
04.02.10,08:38
Dobrý deň, prosím, dnes má dieťa našej zamestnankyne 3 roky, ona ukončuje RD dnes, alebo som jej ju mala ukončiť už včera?
Ďakujem
JM1968
04.02.10,11:26
Dobrý deň, prosím, dnes má dieťa našej zamestnankyne 3 roky, ona ukončuje RD dnes, alebo som jej ju mala ukončiť už včera?
Ďakujem
Takže som zistila, že deň narodenia vrátane, čiže RD končí dnes, od zajtra má nastúpiť....a ona už dnes prišla:)
brčko
04.02.10,12:10
nevadí, že nastúpila už dnes, RD nemusí vyčerpať až do konca, je to na dohode, mohla ju ukončiť aj včera. Môžeš jej včerajším dnom ukončiť RD a nech potom aj odhlášku v SP z dôchodkového poistenia štátom, čo sa odhlasuje ona sama dá dnom pred nástupom do zamestnania, t.j. ak ukončila čerpanie RD 3.2.2010, tak dnom 3.2.2010.
JM1968
05.02.10,13:59
nevadí, že nastúpila už dnes, RD nemusí vyčerpať až do konca, je to na dohode, mohla ju ukončiť aj včera. Môžeš jej včerajším dnom ukončiť RD a nech potom aj odhlášku v SP z dôchodkového poistenia štátom, čo sa odhlasuje ona sama dá dnom pred nástupom do zamestnania, t.j. ak ukončila čerpanie RD 3.2.2010, tak dnom 3.2.2010.
Ďakujem pekne...ináč z dôchodkového sa už sama odhlasovala v januári, lebo robila niekde na dohodu.Pekný deň:)
kery22
05.02.10,14:14
Dobrý deň,
Maturovala som 26.5.2009. Dňa 3.8.2009 som porodila dvojičky. Môžete mi povedať, na akú výšku rodičovského príspevku mám nárok.
Ďakujem za odpoveď.
brčko
05.02.10,14:31
Dobrý deň,
Maturovala som 26.5.2009. Dňa 3.8.2009 som porodila dvojičky. Môžete mi povedať, na akú výšku rodičovského príspevku mám nárok.
Ďakujem za odpoveď.

164,22eur mesačne, ak si nebola nem.poistená (zamstnaná, dobrov.poistná) aspon 270dní dva roky pred pôrodom.
kery22
05.02.10,14:42
No do maturity som bola študentkou denného štúdia- tak asi za mňa platil štát. Dobrovoľne poistená som nebola. Vôbec som o tom nevedela. Teda, ak tomu rozumiem dobre, keby som si bola platila od maturity dobrovoľné poistenie, mala by som teraz nárok na vyšší rod. príspevok?
brčko
05.02.10,14:53
No do maturity som bola študentkou denného štúdia- tak asi za mňa platil štát. Dobrovoľne poistená som nebola. Vôbec som o tom nevedela. Teda, ak tomu rozumiem dobre, keby som si bola platila od maturity dobrovoľné poistenie, mala by som teraz nárok na vyšší rod. príspevok?

štát za teba platil len zdravotné poistenie (na lekárov, lieky, nemocnič.starostlivosť) ale nie nemocenské (na nárok na nemocenksé, ošetrovné, materské v prípade straty príjmu) ani žiadne iné poistnie
kery22
05.02.10,15:50
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.
babulka25
05.02.10,15:51
Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako to bude so mnou - momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý bude mať koncom februára 2 roky. Pred materskou som pracovala a následne som mala aj materský príspevok 15.000,- čiže z MVZ. Moja otázka je či na syna môžem požiadať za tie dva mesiace zvýšený RP? A druhá otázka - čakáme druhé bábo v máji. Mám nárok na druhú materskú v takej istej výške a po skončení budem mať nárok na tej vyšší rodičovský príspevok pri druhom dieťati?Ďakujem za odpovede.Dúfam,že píšem zrozumitelne.