Lubomir1
29.01.10,13:53
Momentálne si sám platím odvod do VšZP - sumu mi určili 28,92 EUR. Počul som, že sa nejaké odvody zmenili. Je táto minimálna suma do VšZP stále rovnaká?
Anja111
29.01.10,15:27
Momentálne si sám platím odvod do VšZP - sumu mi určili 28,92 EUR. Počul som, že sa nejaké odvody zmenili. Je táto minimálna suma do VšZP stále rovnaká?
Samoplatiteľ platí do ZP od 1.1.2010 odvody vo výške 28,92 €.
lianett
11.10.10,17:48
Prosím Vás, na základe čoho počíta poisťovňa pre samoplatiteľa výšku odvodov v sume 28,92 €; ja to pozerám v zákone o zdravotnom poistení a nejako to neviem nájsť.Môžte mi, prosím, povedať aj konkrétny §?

Vďaka
veronikasad
11.10.10,17:56
Prosím Vás, na základe čoho počíta poisťovňa pre samoplatiteľa výšku odvodov v sume 28,92 €; ja to pozerám v zákone o zdravotnom poistení a nejako to neviem nájsť.Môžte mi, prosím, povedať aj konkrétny §?

Vďaka
§ 13 odst. 9 písm. b) zákona o zdr.poistení.

9) Vymeriavací základ je
a) podľa odsekov 1 až 6 najmenej úhrn minimálnych základov podľa odsekov 15 až 18 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,
b) podľa odseku 7 najmenej úhrn súčinu koeficientu pre poistenca podľa § 11 ods. 2 a minimálnych základov podľa odsekov 17 a 18 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,

Veeeeelmi "jednoduchý" výpočet, ktorý však zrejme bude pltiť len do konca roka.

V navrhovanej novele zákona o zdr. poistení sa zjednotí VZ samoplatitel na úroveň SZČO.
rodina1
11.10.10,18:01
Prosím Vás, na základe čoho počíta poisťovňa pre samoplatiteľa výšku odvodov v sume 28,92 €; ja to pozerám v zákone o zdravotnom poistení a nejako to neviem nájsť.Môžte mi, prosím, povedať aj konkrétny §?

Vďaka
Zákon o zdravotnom poistení:
§ 16
Preddavok na poistné
(8) Výška preddavku na poistné
e) poistenca podľa § 11 ods. 2 je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. e)] zo súčinu koeficientu pre poistenca podľa § 11 ods. 2 (§ 13 ods. 14) a minimálneho základu podľa § 13 ods. 17 a 18 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. e)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.

Zo stránky VšZP:

Samoplatiteľ (osoba,ktorá nie je zamestnancom, SZČO a neplatí za ňu poistné na verejné zdravotné poistenie štát) - § 16 ods. 8 písm. e/;
koeficient = 0,6465

19.

Samoplatiteľ bez ZP
Najmenej 14 % zo súčinu koeficientu (0,6465) a minimálneho základu * (319,57€)
28,92
lianett
11.10.10,18:18
§ 13 odst. 9 písm. b) zákona o zdr.poistení.

9) Vymeriavací základ je
a) podľa odsekov 1 až 6 najmenej úhrn minimálnych základov podľa odsekov 15 až 18 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,
b) podľa odseku 7 najmenej úhrn súčinu koeficientu pre poistenca podľa § 11 ods. 2 a minimálnych základov podľa odsekov 17 a 18 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,

Veeeeelmi "jednoduchý" výpočet, ktorý však zrejme bude pltiť len do konca roka.

V navrhovanej novele zákona o zdr. poistení sa zjednotí VZ samoplatitel na úroveň SZČO.
Ak to teda dobre chápem, teraz platí pre samoplatiteľov nejaký geniálny výpočet cez koeficient a teda výsledný odvod je 28,92 € a
ak poslanci schvália novelu, tak povinný odvod pre takýchto ľudí bude vo výške 44,73 /č.j.teraz platných 14% zo 44,2% základu priemernej mzdy spred dvoch rokov/resp. o niečo viac, keďže sa od 1.1.2011 odvod bude rátať už z inej výšky vymeriavacieho základu závislého od výšky priemernej mzdy za r.2009? Mne osobne sa to zdá byť nenormálny skok v platbách...
veronikasad
11.10.10,18:23
Ak to teda dobre chápem, teraz platí pre samoplatiteľov nejaký geniálny výpočet cez koeficient a teda výsledný odvod je 28,92 € a
ak poslanci schvália novelu, tak povinný odvod pre takýchto ľudí bude vo výške 44,73 /č.j.teraz platných 14% zo 44,2% základu priemernej mzdy spred dvoch rokov/resp. o niečo viac, keďže sa od 1.1.2011 odvod bude rátať už z inej výšky vymeriavacieho základu závislého od výšky priemernej mzdy za r.2009? Mne osobne sa to zdá byť nenormálny skok v platbách...
dufam, že sa to bude zdať aj poslancom pri stláčaní tlačítka pri hlasovaní - nárast cca 65 % ...
lianett
11.10.10,19:16
Nuž, neviem, neviem...Ja si myslím, že si to väčšina z nich ani neuvedomí, za čo bude hlasovať... a teraz by som bola strašne rada, keby som sa veľmi v tomto pomýlila...

Tak teda "dobrovoľne" nezamestnaní budú asi radšej medzi nedobrovoľne nezamestnanými na Úrade práce, pretože to je podľa mňa už naozaj veľa platiť takýto odvod pre ľudí, ktorí príjem nemajú, za úplne rovnakú zdravotnú starostlivosť pre všetkých. To bude potom nejaká divná skôr trestná daň pre tých, ktorí "dobrovoľne" nerobia a vôbec nie odvod z ktorého sa teším, že ho platím, lebo keď platím viac tak mám potom aj adekvátnu zdravotnú starostlivosť tomu zodpovedajúcu.

Ja osobne som veľmi zvedavá, ako tento návrh dopadne.