Luci12
29.01.10,17:28
Dobrý deň, som v Porade úplný nováčik, práve od dnes a veľmi by som chcela poprosiť o radu niekoho kto má skúsenosť s nasledovným prípadom. Naša firma založila pre zamestnancov poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Firma v nej poistila cca 30 zamestnancov, každý má zvlásť vyrúbenú poistnú sumu a poistné na dobu jeden rok. Firma platí celkové poistné v jednej sume tiež raz ročne (suma poistného sa môže líšiť, závisí to od počtu novoprijatých zamestnacov alebo naopak vyradených). Firma si na základe dodatku k pracovnej zmluve nárokuje od zamestnanca 1/3 zo sumy poistného formou jednorazovej zrážky zo mzdy. 2/3 poistného hradí zamestnávateľ. Moje dve otázky: 1 - môže firma zaplatené ročné poistné považovať za daňovo uznateľné?, nakoľko nejde o zákonnú povinnosť zamestnávateľa poisťovať svojich zamestnancov? 2- nemala by firma aj zostávajúce 2/3 poistného predsa len dodaňovať zamestnancovi v mzde (daň zo závislej činnosti) ako naturálny pôžitok ? Vopred ďakujem za každú odpoveď.:)
Luci12
31.01.10,12:45
No, som tu nová a asi som to zle vložila, že mi nik neodpovedá
azla
31.01.10,13:08
Zamestnávateľ nemôže mať uznaný ako daňový výdavok poistné platené za daňovníka. Bud to predpíšete k náhrade zamestnancovi, alebo to bude nedaňový výdavok.

Ohľadom druhej otázky nie som istá, snáď Ti lepšie poradí niekto ohľadom dane zo závislej činnosti.