denisa585
29.01.10,17:17
Pekny vecer vsetkym.
Obraciam sa na vas,lebo som zvedava na vase reakcie a rady,ktore mi uz vela krat pomohli.Priatel,s ktorym zijem,je stale zenaty a ma 15 rocneho syna.Sudom ma stanovene mesacne 100e ako vyzivne na syna.Jeho este manzelka donedavna byvala u jeho matky aj so synom.(asi 13 rokov spolu neziju.)Aku radu vlastne pytam?Priatelova este manzelka sa uz konecne odstahovala,ale priatelov syn ostal byvat u svojej babky(priatelova matka),kde byval od narodenia.Alimenty su stale posielane manzelke,aj ked ona nezije so synom.Priatel prispieva aj dalsimi 100e svojej matke,kedze sa stara o jeho syna.Moze prestat posielat alimenty na syna manzelke a zacat ich posielat svojej matke?Alebo musi ist niekde na urady to oznamit?Keby posielal svojej mame alimenty na syna,hrozi mu nieco zo strany manzelky,aj ked peniaze pre syna odoslane budu,len prijemca sa zmeni??Dufam,ze som to dostatocne vysvetlila a cakam na vase reakcie.Dakujem uz vopred vsetkym!
P.S.:Rozvod bude urcite,len treba podat ziadost,ktoru musim napisat ja-priatel na pisanie moc nieje:)
Mária27
29.01.10,16:45
Súdom určené výživné možno zrušiť len súdom. To by ale chlapec musel mať aj súdnym rozhodnutím stanovenú náhradnú starostlivosť babkou.

Možno by stačilo, keby začal peniaze posielať pokážkou na meno manželky ale na adresu u babky. Babka by mohla tieto peniaze preberať. Snáď by si ich manželka neprišla od babky pýtať!

Zákon č 36/2005 o rodine

Náhradná osobná starostlivosť

§ 45

(1) Ak to vyžaduje záujem maloletého dieťaťa, súd môže zveriť maloleté dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Osobou, ktorej možno maloleté dieťa takto zveriť, sa môže stať len fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, osobné predpoklady, najmä zdravotné, osobnostné a morálne, a spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že bude náhradnú osobnú starostlivosť vykonávať v záujme maloletého dieťaťa.

(2) Pri zverení maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti uprednostní súd predovšetkým príbuzného maloletého dieťaťa, ak spĺňa ustanovené predpoklady.
denisa585
30.01.10,19:12
Velke DAKUJEM!!!
letnička
01.02.10,07:51
a nezabudnite to nahlasit aj na UPSVaR kde sa vyplacaju pridavky na dieta. predpokladam ze idu na ucet matky. mala by ich davat starkej ak sa stara o dieta. lebo peniaze patria dietatu