depi
29.01.10,17:20
Zdravim poradaci,

takze mam niekolko nejasnosti, resp. si potrebujem utvrdit niekolko veci ohladom novelizacie zakona o DPH, konk. §7a - kedze poskytujem aj prijimam sluzby v ramci EU registroval som sa na DU a mam pridelene IC DPH, moje otazky/domnieky ak dobre rozumiem:

1) na fakturach na SK sa nic nemeni, IC DPH sa ani nemusi uvadzat (a moze sa, kedze je to len pre zahranicie?), uvadzam koncovu sumu (na SK nie som platca DPH)

2) ak fakturujem mimo EU, tiez sa nic nemeni, cize to iste ako v prvom pripade

3) ak fakturujem v ramci EU: fakturujem bez DPH - uvadzam konecnu sumu (a DPH si zaplati dany prijimatel faktury vo svojej krajine sam za seba) ale uvadzam na nej moje IC DPH => to plati ak ta osoba je platcom DPH, ci je to jedno? (Vlastne teraz sa nou stane uz kazdy, kto prijima sluzby zo zahranicia v ramci EU?)

4) Co v pripade, ked prijimam sluzby v ramci EU ja?
Napr. od firmy, kt. je normalnym platcom DPH aj vo svojej krajine. V takom pripade mi on nauctuje svoje DPH + kedze ja prijmem jeho sluzby tak mam platit dalsie DPH v ramci mojej krajiny? Ci to uz nemusim?

5) Vraj pri registracii podla §7a nemam narok na vratenie DPH, ktore zaplatim, to v ziadnom pripade? (ci uz som prijal sluzbu od platcu/neplatcu DPH) - tym padom su pre mna sluzby zo zahranicia menej atraktivne, kedze zaplatim peniaze, ktore som doteraz nemusel len tak a tym padom mam mensie zisky.

Ospravedlnujem sa za to mnozstvo otazok, ale vacsinou si to len potrebujem utvrdit, za vsetky rady vam vopred dakujem.
betka
29.01.10,17:36
Zdravim poradaci,

takze mam niekolko nejasnosti, resp. si potrebujem utvrdit niekolko veci ohladom novelizacie zakona o DPH, konk. §7a - kedze poskytujem aj prijimam sluzby v ramci EU registroval som sa na DU a mam pridelene IC DPH, moje otazky/domnieky ak dobre rozumiem:

1) na fakturach na SK sa nic nemeni, IC DPH sa ani nemusi uvadzat (a moze sa, kedze je to len pre zahranicie?), uvadzam koncovu sumu (na SK nie som platca DPH)

- kludne môžete uvádzať, včak máte IČ DPH pridelené

2) ak fakturujem mimo EU, tiez sa nic nemeni, cize to iste ako v prvom pripade

- mimo EU postupujeme ako v minulosti

3) ak fakturujem v ramci EU: fakturujem bez DPH - uvadzam konecnu sumu (a DPH si zaplati dany prijimatel faktury vo svojej krajine sam za seba) ale uvadzam na nej moje IC DPH => to plati ak ta osoba je platcom DPH, ci je to jedno? (Vlastne teraz sa nou stane uz kazdy, kto prijima sluzby zo zahranicia v ramci EU?)

- nič nie je jedno. Ak dodávam služby, overujem si, či prijímateľ služby je platitelom DPH, cez www.drsr.sk, vytlačím, radšej žiadam potvrdenie od drsr, oni to potom majú v systéme zaevidované. Ak je EU platiteľ DPH, potom je služba oslobodená od dane. Nesmiete zabudnúť podávať súhrnný výkaz, novinka v roku 2010.
Ak je osoba platiteľ postupujem podľa 15/1, ak nie je platiteľ, postupujem podla 15/2. Najskôr však musím presludtrovať par. 16, pretože nie je pojem služba ako služba, Službou chápeme stovky rôznych služieb.

4) Co v pripade, ked prijimam sluzby v ramci EU ja?
Napr. od firmy, kt. je normalnym platcom DPH aj vo svojej krajine. V takom pripade mi on nauctuje svoje DPH + kedze ja prijmem jeho sluzby tak mam platit dalsie DPH v ramci mojej krajiny? Ci to uz nemusim?

- každá krajina EU má svoje špecifiká. Mali by ste im dať Vaše IČ DPH, následne podľa druhu poskytnutej služby Vám budú FA bez DPH, resp. s DPH (ako je charakterizovaná služba, ak je napr. spojená s nehnuteľnosťou, poznáme zákonné podmienky) .
Postupujeme podla par. 69 Z o DPH. Signálom pre dodavateľa je, že máte IČ DPD, nebojte sa, oni si Vás preveria, či máte IČ DPH, a to je pre nich signál, či bude služba oslobodená=je predmetom dane, ale bez DPH, alebo bude predmetom dane v ich ČŠ.


5) Vraj pri registracii podla §7a nemam narok na vratenie DPH, ktore zaplatim, to v ziadnom pripade? (ci uz som prijal sluzbu od platcu/neplatcu DPH) - tym padom su pre mna sluzby zo zahranicia menej atraktivne, kedze zaplatim peniaze, ktore som doteraz nemusel len tak a tym padom mam mensie zisky.

- samozrejme, žiadne vraj. Vy ste regisrovaný podľa 7a, na to nezabúdajte. Iným prípadom by bolo, keby ste boli zaregistrovaný podla par. 4, tu by ste mali nárok na odpočítanie DPH, ale tiež podľa splnenia zákonných podmienok, teda či služba súvisí s VAšou podnik. činnosťou.

Ospravedlnujem sa za to mnozstvo otazok, ale vacsinou si to len potrebujem utvrdit, za vsetky rady vam vopred dakujem.

- otázok je vždy veľa, nezabúdajme, že došlo ku kompletnej novele zákona o DPH z pohľadu služieb. Netreba zabudnúť hlavne na súhrnné výkazy pri sodaní služieb do EU, to je novinka tohto roku



V textíku:)
depi
29.01.10,17:55
Ide o pocitacove sluzby - tvorba webstranok
depi
04.02.10,07:46
Ziadne dalsie info?

Zaujimalo by ma hlavne to vratenie dane, nejde mi do hlavy, ze nemam narok na vratenie tej DPH ak som sa zaregistroval podla paragrafu 7a, to potom nestaci ked sa dany podnikatel zaregistruje podla paragrafu 4 a bude na tom ovela lepsie.

Nepripada vam to ako diera v zakone?
Blankake
04.02.10,08:30
5) Vraj pri registracii podla §7a nemam narok na vratenie DPH, ktore zaplatim, to v ziadnom pripade? (ci uz som prijal sluzbu od platcu/neplatcu DPH) - tym padom su pre mna sluzby zo zahranicia menej atraktivne, kedze zaplatim peniaze, ktore som doteraz nemusel len tak a tym padom mam mensie zisky.

Ospravedlnujem sa za to mnozstvo otazok, ale vacsinou si to len potrebujem utvrdit, za vsetky rady vam vopred dakujem.

Podľa par. 7a sa registrujú len neplatcovia DPH - Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby/dodáva službu do iného ČŠ. Čiže registráciou sa nestávaš platcom DPH. Akurát je potrebné uvádzať na fa/objednávkach a potom aj v súhrnných výkazoch do iných ČŠ pridelené IČ DPH.
Blankake
04.02.10,09:37
Ziadne dalsie info?

Zaujimalo by ma hlavne to vratenie dane, nejde mi do hlavy, ze nemam narok na vratenie tej DPH ak som sa zaregistroval podla paragrafu 7a, to potom nestaci ked sa dany podnikatel zaregistruje podla paragrafu 4 a bude na tom ovela lepsie.

Nepripada vam to ako diera v zakone?
To registrovanie podľa par. 7a vzniklo kvôli harmonizácii so smernicami EÚ - všetky ČŠ to museli implementovať do svojich zákonov. ;)