Stevo83
29.01.10,21:14
Ahojte.
Potreboval by som poradiť.
Môj brat je riadne zamestnaný, no cez rok vykonával nejaké práce pre mňa. Aby mu z toho nevyšla "pravidelná" práca, tak by som mu to chcel dať ako jednorázový príjem na konci roka, len neviem či:
stačí sa vtesnať do toho spomínaného 5násobku živ minima, aby nemusel priznávať príjem,alebo ako ...
poradte čo také jednorázové mohol pre mňa živnostníka vykonávať... :rolleyes:

Za rady vopred Ďakujem
katarina.j
29.01.10,20:53
no vela si toho udal! a čo akoze robi brat pre teba???čo su "nejake prace"???
pacifik667
30.01.10,11:38
V roku 2009 som pracoval 3 mesiace, potom som bol prepustený. Na výplatných páskach som mal hrubý príjem takto: január 500 Eur, Február 500 Eur, Marec 3000 Eur /aj s odstupným/. Na páskach som mal spolu preddavky dane asi 550 Eur. Firma bola v úpadku tak mi fizicky vyplatila iba časti platov a to asi 400 Eur v čistom. Kedže nevyplatila mi všetky peniaze na ktoré som mal ešte nárok a to 2600 Eur, tak som časť peňazí dostal z garančného fondu v sume 2150 Eur a ostala nevyplatená suma 450 Eur. Zvyšných 9 mesiacov roka som bol na PN.
Chcem sa spýtať a poradiť, či mám nárok na vrátenie preddavkov dane cca 550 Eur od štátu na základe ročného zúčtovania, kedže môj príjem bol 4000 Eur v hrubom a nemal som platiť dane. Ako mám postupovať aby som získal 550 Eur preddavkou dane na svoj účet?
Na firmu sme dali fiktývny návrh na konkurz vdaka tomu sme dostali peniaze z garančného fondu, ale firma stále existuje a podľa rečí spomýnaný preddavok dane štátu neodviedla. Jedná sa o 130 takto poškodených prepustených ľudí.
Lianka
30.01.10,13:58
V roku 2009 som pracoval 3 mesiace, potom som bol prepustený. Na výplatných páskach som mal hrubý príjem takto: január 500 Eur, Február 500 Eur, Marec 3000 Eur /aj s odstupným/. Na páskach som mal spolu preddavky dane asi 550 Eur. Firma bola v úpadku tak mi fizicky vyplatila iba časti platov a to asi 400 Eur v čistom. Kedže nevyplatila mi všetky peniaze na ktoré som mal ešte nárok a to 2600 Eur, tak som časť peňazí dostal z garančného fondu v sume 2150 Eur a ostala nevyplatená suma 450 Eur. Zvyšných 9 mesiacov roka som bol na PN.
Chcem sa spýtať a poradiť, či mám nárok na vrátenie preddavkov dane cca 550 Eur od štátu na základe ročného zúčtovania, kedže môj príjem bol 4000 Eur v hrubom a nemal som platiť dane. Ako mám postupovať aby som získal 550 Eur preddavkou dane na svoj účet?
Na firmu sme dali fiktývny návrh na konkurz vdaka tomu sme dostali peniaze z garančného fondu, ale firma stále existuje a podľa rečí spomýnaný preddavok dane štátu neodviedla. Jedná sa o 130 takto poškodených prepustených ľudí.

Vypytas si potvrdenie o prijme od byvaleho zamestnavatela - vyplatne pasky nestacia. Podas si danove priznanie, a ak je prijem minus poistne nizsie ako 4025,70 EUR, danovy urad ti vrati celu zrazenu dan (presnu sumu uhrnu zrazenej dane uvidis na tom potvrdeni o prijme), ak by bolo vyssie, vrati ti len cast dane.
Kazdy si svoje dane musi vysporiadat sam - ci uz rocnym zuctovanim dane alebo podanim danoveho priznania.
Stevo83
30.01.10,23:24
no vela si toho udal! a čo akoze robi brat pre teba???čo su "nejake prace"???

Ja som "obcasny" zivnostnik... obcas mam nejaku fusku.. oprava PC, poskladanie, reklama pre znameho (vyroba,rozvoz reklamy)atd... a ked bolo toho naraz viac, tak mi brat pomahal...
Ale ked som sa spravne docital, ak by som to chcel spravne zadat, slo by to pod pravidelnu pracu brata pre mna a ja mu nechem z toho primu este zrazat dane, tak by som to dal ako jednorazovy prijem na konci roka za nejaku pracu cca 10-15 tis SK ale tym by to on nemusel priznat a ja by som mal naklady, ktore som mu aj tak vyplatil...;)
pacifik667
31.01.10,06:28
Vypytas si potvrdenie o prijme od byvaleho zamestnavatela - vyplatne pasky nestacia. Podas si danove priznanie, a ak je prijem minus poistne nizsie ako 4025,70 EUR, danovy urad ti vrati celu zrazenu dan (presnu sumu uhrnu zrazenej dane uvidis na tom potvrdeni o prijme), ak by bolo vyssie, vrati ti len cast dane.
Kazdy si svoje dane musi vysporiadat sam - ci uz rocnym zuctovanim dane alebo podanim danoveho priznania.
Podľa vyjadrenia účtovníčky do ročného zúčtovania dane nám chce dať len sumy ktoré nám vyplatila firma v mojom prípade 400 Eur a taktiež preddavok dane v sume asi 20 Eur. Odôvodňujú to tým, že daľšie peniaze nám vyplatil garančný fond /firma tieto peniaze potom musela vrátiť štátu/. Takže sa to javý tak, že štát by mi podľa nich mal vrátiť daňovú vratku 20 Eur a nie 550 Eur.
Ešte podotýkam, že do potvrdenia zamestnávateľa na účely nároku na dávku garančného poistenia mi uviedli v riadku 13.) Preddavok na daň sumu 550 Eur.
Poradte či mám na vratku 550 Eur nárok a ako postupovať aby som ich získal?
Lianka
31.01.10,10:43
Ja som "obcasny" zivnostnik... obcas mam nejaku fusku.. oprava PC, poskladanie, reklama pre znameho (vyroba,rozvoz reklamy)atd... a ked bolo toho naraz viac, tak mi brat pomahal...
Ale ked som sa spravne docital, ak by som to chcel spravne zadat, slo by to pod pravidelnu pracu brata pre mna a ja mu nechem z toho primu este zrazat dane, tak by som to dal ako jednorazovy prijem na konci roka za nejaku pracu cca 10-15 tis SK ale tym by to on nemusel priznat a ja by som mal naklady, ktore som mu aj tak vyplatil...;)

Toto ma znaky ciernej prace, teraz mas problem, ako to osetrit. Skoda, ze si sa nespytal dopredu, pozadu tazko nieco riesit. Ono bez zrazania dane to zvacsa nejde, a zrazenu dan si on moze vysporiadat vo svojom danovom priznani.
andrea.slobodova
31.01.10,13:31
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o pomoc pri podávaní daňového priznania.
Na základe dohody o vykonaní práce som popri štúdiu na strednej škole pracovala v záhradkárstve, kde mi celý príjem (1571,4 eur) zdaňovali. Okrem toho som však v januári mala príjem aj z maklérskej poisťovacej činnosti na základe DIČ vo výške 282 eur. - tento príjem zdanený nebol. A tak neviem, či mám uviesť do daňového priznania aj tento príjem
pacifik667
01.02.10,07:20
Podľa vyjadrenia účtovníčky do ročného zúčtovania dane nám chce dať len sumy ktoré nám vyplatila firma v mojom prípade 400 Eur a taktiež preddavok dane v sume asi 20 Eur. Odôvodňujú to tým, že daľšie peniaze nám vyplatil garančný fond /firma tieto peniaze potom musela vrátiť štátu/. Takže sa to javý tak, že štát by mi podľa nich mal vrátiť daňovú vratku 20 Eur a nie 550 Eur.
Ešte podotýkam, že do potvrdenia zamestnávateľa na účely nároku na dávku garančného poistenia mi uviedli v riadku 13.) Preddavok na daň sumu 550 Eur.
Poradte či mám na vratku 550 Eur nárok a ako postupovať aby som ich získal? Poradte či daň je neprenostná sfirmy na firmu?Poradte mi či firma má odviesť preddavok dane aspoň za sumu ktorú nám vyplatil garančný fond?
pacifik667
04.02.10,18:47
K podaniu uvádzame:
Podľa ustanovenia § 4 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.
Podľa § 39 ods. 5 ods.a) citovaného zákona zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce pre výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň , dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie.

K Vášmu podaniu uvádzame, že zamestnávateľ pri vystavení potvrdenia o vyplatených príjmoch, zrazených preddavkoch a daňovom bonuse vychádza len z údajov o skutočne vyplatených zdaniteľných príjmoch v termíne do 31.januára 2010, ktoré predstavujú príjem roku 2009. Nevyplatené mzdy budú príjmom v roku ich vyplatenia. Vo Vami uvedenom prípade, ak Vám bývalý zamestnávateľ nevyplatil zdaniteľný príjem za január , február 2009 a odstupné, nie je povinný vystaviť predmetné potvrdenie.
Nároky na dávky garančného poistenia sú v zmysle § 9 ods.2 písm. a) citovaného zákona ako dávky sociálneho zabezpečenia od dane oslobodené a nevstupujú do úhrnu vyplatených zdaniteľných príjmov.
Informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia potvrdzuje zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v zmysle ustanovenia § 234 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktorá dávky v zmysle § 103 vypláca. Po vyplatení dávky garančného poistenia sa zamestnávateľ stáva dlžníkom Sociálnej poisťovne a Sociálna poisťovňa sa stáva veriteľom dlžníka. Sociálna poisťovňa potvrdenie nevystavuje, nakoľko vypláca dávky, ktoré sú od dane oslobodené (sú vyčíslené v čistom). Po splatení dlhu Sociálnej poisťovni a vyplatení ostatných nevyplatených mzdových nárokov (záväzok voči zamestnancom v hrubom) budú tieto príjmy zdaniteľným príjmom v roku, v ktorom budú vyplatené a kedy budú predmetom zdanenia, pričom (bývalý) zamestnávateľ na tento príjem vystaví potvrdenie.
V prípade, že ste v roku 2009 poberali len dávky z garančného poistenia (ktoré sú od dane oslobodené ) nemáte povinnosť podať daňové priznanie. Na vystavených výplatných páskach je len zúčtovaný nárok na výplatu. Pokiaľ tieto výplaty neboli vyplatené, nie sú príjmom zamestnanca. K zdaneniu príjmu dochádza (moment zdanenia) až v čase vyplatenia t.j. aj preddavok na daň je zrazený z príjmu až v čase jeho vyplatenia.
Daňové riaditeľstvo SR
Marína
04.02.10,21:27
pacifik667, buď taký dobrý, dopyt a vyjadrenie DR SR "prilep" v tejto http://www.porada.sk/t123821-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html téme.
Ďakujem.:)
pacifik667
20.04.10,05:12
Človek ktorý berie dávku v nezamestnanosti a podal si žiadosť na invalidný dôchodok ktorý mu po 2 mesiacoch schválili na 60% zníženia pracovnej schopnosti musí informovať úrad práce o invalidnom dôchodku? Môže mať ešte 3 príjem tzv. brigádu do 130 Eur v hrubom?
VERONIKA6
20.04.10,05:21