obšmietačka
29.01.10,22:31
Potrebujem poradiť...
Som rozvedená,nemali sme deti a počas manželstva sme odkúpili byt do osobného vlastníctva. Po rozvode sme nevysporiadali BSM. Koncom minulého roku bývalý manžel zomrel. Na liste vlastníctva sme uvedení obaja,ako majitelia 1/1. Viem,že polovička bytu je moja,ale čo s tou druhou polovicou? Dedí ju jeho mama? Ďakujem za odpovede.
sarasara
29.01.10,22:21
Ak nemal deti, ani manželku, dedia jeho rodičia.
To znamená, že ak mal už len mamu, bude dediť ona.
Mgr.Shrek
30.01.10,05:20
Potrebujem poradiť...
Som rozvedená,nemali sme deti a počas manželstva sme odkúpili byt do osobného vlastníctva. Po rozvode sme nevysporiadali BSM. Koncom minulého roku bývalý manžel zomrel. Na liste vlastníctva sme uvedení obaja,ako majitelia 1/1. Viem,že polovička bytu je moja,ale čo s tou druhou polovicou? Dedí ju jeho mama? Ďakujem za odpovede.

V druhe dedičskej skupine dedia: Manžel poručiteľa, jeho rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
Pred dedením však musí prísť k vyporiadaniu BSM. Potom majetok, ktorý vo vyporiadaní BSM bude pridelený tvojmu zosnulému, bude predmetom dedičského konania. AK ste sa teda starali o spoločnú domácnosť, budete dediť aj vy. Ak nespĺňate predchádzajúce podmienky, nebudete účastníkom dedičského konania.