stanley666
30.01.10,09:46
582/2004
§ 89
Vznik a záik daňvej povinnosti
(1) Daňvápovinnosťvznikánasledujúim dňm po dni použtia vozidla na podnikanie, ak tento záon
neustanovuje inak.

Zdravím poraďáci, vysvetľujem si to správne? Ak napríklad kúpim auto na leasing, či na splátky ako SZČO v apríli 2009 a ohlásim jeho používanie od 01.02.2010 tak je to v poriadku?? to znamená, že náklady na benzín, ktoré som mal od jeho kúpy si nemôžem uplatniť do účtovníctva. Avšak pravidelnú mesačnú splátku si uplatňovať môžem, keďže je to splácanie kúpnej ceny auta?

Ďakujem.
veronikasad
30.01.10,08:48
582/2004


§ 89
Vznik a záik daňvej povinnosti
(1) Daňvápovinnosťvznikánasledujúim dňm po dni použtia vozidla na podnikanie, ak tento záon
neustanovuje inak.

Zdravím poraďáci, vysvetľujem si to správne? Ak napríklad kúpim auto na leasing, či na splátky ako SZČO v apríli 2009 a ohlásim jeho používanie od 01.02.2010 tak je to v poriadku?? to znamená, že náklady na benzín, ktoré som mal od jeho kúpy si nemôžem uplatniť do účtovníctva. Avšak pravidelnú mesačnú splátku si uplatňovať môžem, keďže je to splácanie kúpnej ceny auta?

Ďakujem.

Splátka nie je VOZD, ak si auto nevyužíval na podnikanie, nemôžeš si uplatniť za rok 2009 daňový odpis
Tamila
30.01.10,11:05
Doplním, že si nemôžeš za rok 2009 uplatniť ani iné náklady na toto auto - poistky, náklady na opravy, technické prehliadky...
Zoltán Kovács
30.01.10,11:20
Veronikasad, Tamila nemôžem s vami súhlasiť. §19 zákona o dani z príjmov nepodmieňuje uplatnenie si nákladov na motrové vozidlo zaplatením dane z MV.
Samozrejme, že je iná záležitosť nesplniť si svoju ohlasovaciu povinnosť, a tým porušiť zákon o miestných daniach a poplatkoch.
veronikasad
30.01.10,11:23
Veronikasad, Tamila nemôžem s vami súhlasiť. §19 zákona o dani z príjmov nepodmieňuje uplatnenie si nákladov na motrové vozidlo zaplatením dane z MV.
Samozrejme, že je iná záležitosť nesplniť si svoju ohlasovaciu povinnosť, a tým porušiť zákon o miestných daniach a poplatkoch.
Zolo, súhlasím s tebou, ale ja som prvý príspevok pochopila tak, že sa chce vyhnúť plateniu DzMV a pokute za nesplnenie oznamovacej povinnosti a bude sa tváriť, akože auto nepoužíval na podnikanie...
stanley666
30.01.10,11:38
Je to presne tak ako píše veronikasad zabudol som sa prihlasit v aprili minuleho roka a tak ozeliem vsetky to co si nemozem uplatnit a zacnem auto pouzivat az teraz...dakujem za odpovede...
Ingrid Ondruskova
30.01.10,12:03
Je to presne tak ako píše veronikasad zabudol som sa prihlasit v aprili minuleho roka a tak ozeliem vsetky to co si nemozem uplatnit a zacnem auto pouzivat az teraz...dakujem za odpovede...
A netreba zvážiť sumár?...na jednej strane výška pokuty /konkrétnu čiastku neviem, to by vedeli skôr poraďáci...mne sa to zdá rádovo 2.000-5.000,-Sk/ a na druhej strane sumár výšky výdavkov, ktoré si môžete za tú "zabudnutú" dobu uplatniť?
Johanka
30.01.10,12:13
Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti je pre FO 6,63 € ;).
Ingrid Ondruskova
30.01.10,12:16
Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti je pre FO 6,63 € ;).

Waw...to zíram..len tak málo???
Zoltán Kovács
30.01.10,12:17
Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti je pre FO 6,63 € ;).

Nie 66 €?
mandula
30.01.10,15:09
Nie 66 €?

§ 35
Správne delikty

7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 66, 38 eura a najviac 3 319, 39 eura; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 6, 63 eura, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 66, 38 eura a najviac 3 319, 39 eura; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 6, 63 eura, ak ide o fyzickú osobu,
c) registračnú povinnosť podľa osobitného predpisu4) a urobí tak správca dane z úradnej moci podľa § 31 ods. 12, správca dane mu uloží pokutu najmenej 100 eur a najviac 20 000 eur.

Poznámky pod čiarou
8a)Napríklad zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
stanley666
01.02.10,12:38
no dobre...este mam cas do 19:00, tak ho mam prihlasit ci nie????
Muška
01.02.10,12:43
582/2004
§ 89
Vznik a záik daňvej povinnosti
(1) Daňvápovinnosťvznikánasledujúim dňm po dni použtia vozidla na podnikanie, ak tento záon
neustanovuje inak.

Zdravím poraďáci, vysvetľujem si to správne? Ak napríklad kúpim auto na leasing, či na splátky ako SZČO v apríli 2009 a ohlásim jeho používanie od 01.02.2010 tak je to v poriadku?? to znamená, že náklady na benzín, ktoré som mal od jeho kúpy si nemôžem uplatniť do účtovníctva. Avšak pravidelnú mesačnú splátku si uplatňovať môžem, keďže je to splácanie kúpnej ceny auta?

Ďakujem.

Oznámenie o vzniku je do 30 dní po prvom dni začatia používania na podnikanie.
Takže začatie 2.1. a dnes priamo na DU daj oznámenie
Muška
01.02.10,12:45
A neoplatí sa Ti aj spätne za rok 2009 ho prihlásiť aj keď s pokutou /keď už ho chceš prihlasovať na r. 2010/- nepotrebuješ náklady /odpis...a pod/ ?? toto trošku poopravím - náklady Ti daňová kontrola nevylúči z účtovníctva, ale budeš musieť urobiť DPzMV za r. 2009 a uhradiť aj daň z MV
stanley666
01.02.10,13:00
no o tie naklady nejde...lebo benzin si chcem uplatnit len pausalne..takze to nebude zase velke cislo....a tak ci tak mam v plane byt tento rok v zisku...tak asi to necham na ten rok 2010...a zacnem ho aj odpisovat odvtedy....
Muška
01.02.10,13:07
no o tie naklady nejde...lebo benzin si chcem uplatnit len pausalne..takze to nebude zase velke cislo....a tak ci tak mam v plane byt tento rok v zisku...tak asi to necham na ten rok 2010...a zacnem ho aj odpisovat odvtedy....
Stantley, tak oznámenie môžeš podať - VZNIK 2.1.2010 , ale dnes to musíš DORUČIŤ na DU. Takže ak chceš poštou, tak tam daj nejaký iný januárový dátum.

Na konci roka si musíš dať pozor, keďže si sa tento rok rozhodol vložiť auto do podnikania, tak si vlastne prišiel o odpis roku 2009.

Treba si to prepočítať, či sa Ti neoplatí to auto predsa len vložiť do podnikania r. 2009 - zastaviť odpis roku 2009 - a teda o ten odpis neprídeš. v prípade leasingu to neplatí

Ale musíš počítať s tým, že pri daňovej kontrole Ti dajú za povinnosť podať DP z MV za r. 2009 /pokutka asi 66 EUR/ a doplatiť daň+ pokuta za neoznámenie vzniku DP
Muška
01.02.10,13:10
...ale ak vložíš auto 31.12.2009, tak Ti vzniká daňová povinnosť až za január 2010, tzn., že by si sa pri kontrole vlastne vyhol jednej pokute a to pokute za nepodanie DPzMV.
Zoltán Kovács
01.02.10,13:12
Stantley, tak oznámenie môžeš podať - VZNIK 2.1.2010 , ale dnes to musíš DORUČIŤ na DU. Takže ak chceš poštou, tak tam daj nejaký iný januárový dátum.

Na konci roka si musíš dať pozor, keďže si sa tento rok rozhodol vložiť auto do podnikania, tak si vlastne prišiel o odpis roku 2009.

Treba si to prepočítať, či sa Ti neoplatí to auto predsa len vložiť do podnikania r. 2009 - zastaviť odpis roku 2009 - a teda o ten odpis neprídeš.

Ale musíš počítať s tým, že pri daňovej kontrole Ti dajú za povinnosť podať DP z MV za r. 2009 /pokutka asi 66 EUR/ a doplatiť daň+ pokuta za neoznámenie vzniku DP

Označené nie je možné v prípade ak MV je obstarané na leasing (ako uvádza Stanley v pôvodnej otázke).
Muška
01.02.10,13:15
Označené nie je možné v prípade ak MV je obstarané na leasing (ako uvádza Stanley v pôvodnej otázke).
Zoli,
a je na leasing??
Lebo moji klienti teraz nakupujú autá už len na úver.

P.S.
Zoli máš pravdu.
Zmiatlo ma, keby som napríklad........bla-bla..