xxxpower2
30.01.10,12:07
Prepáčte ak som to zaradil zle ale fakt neviem kde s tym.Dnes rano sme sa zobudili a naš škrečok ktorý ma cca rok sa vobec nehybe ale dycha...je uz tak asi od 8:00 hod co sme ho nasli.Ma otvorene oci aj usta a vobec sa nehybe iba vidiet ze dycha a bije mu srdce.Este pred hodinou sa aspon plazil dokola po akvarku ale nevedel sa postavit.
Neviete co mu moze byt?A ako mu pomoct?
Silvernola
30.01.10,11:53
:mad: Nechcem ťa strašiť, ale moje morča sa z niečoho podobného už nedostalo. Riešenie sme nechali na veterinára. Potom sa dcéra priznala, že jej Riki spadol z výšky. Prejavilo sa to až na druhý deň, zrejme šlo o poškodenie chrbtice a ochrnutie. Nenechali sme ho trápiť sa.:mee:
arizona
30.01.10,12:05
Ja len nechápem, prečo sa na neho od rána pozeráte a poobede hľadáš na pomoc na internete.

Asi ste mali ísť hned s ním k veterinárovi, prečo ho nechávate trápiť?
xxxpower2
31.01.10,08:27
Lenze ono sa mu toto stavalo obcas a jeden veterinar mi povedal ze to je vtedy ked sa miestnost ochladi po 18 stupnov tak on sa zacne ukladat na zimny spanok.Tak ze ho treba iba zahriat a on sa casom preberie a tak to aj bolo asi 3-4 krat ale vcera to uz nerozbehal a chudacik umrel.Vobec nechapeme s coho to bolo kedze v izbe bolo teplo a v akvarku nemal ani kolecko a ani nic kde by sa mohol zranit.Zevraj to este moze byt daky mor alebo daka choroba.Pretoze toto nam uz urobil asi treti skrecok a nevieme coho.Priatelka uz radsej dalsieho nechce.A naposledy ked bol taky stuhnuty tak sme sa uz chystali k veterinarovy a cestou ozil....

A od nas s dediny sa niekde dostat a este cez vikend je naozaj uspech.Tak asi preto.
Silvernola
31.01.10,18:12
Lenze ono sa mu toto stavalo obcas a jeden veterinar mi povedal ze to je vtedy ked sa miestnost ochladi po 18 stupnov tak on sa zacne ukladat na zimny spanok.Tak ze ho treba iba zahriat a on sa casom preberie a tak to aj bolo asi 3-4 krat ale vcera to uz nerozbehal a chudacik umrel.Vobec nechapeme s coho to bolo kedze v izbe bolo teplo a v akvarku nemal ani kolecko a ani nic kde by sa mohol zranit.Zevraj to este moze byt daky mor alebo daka choroba.Pretoze toto nam uz urobil asi treti skrecok a nevieme coho.Priatelka uz radsej dalsieho nechce.A naposledy ked bol taky stuhnuty tak sme sa uz chystali k veterinarovy a cestou ozil....

A od nas s dediny sa niekde dostat a este cez vikend je naozaj uspech.Tak asi preto.
To mi je novinka!
Chovala som škrečky (sýrske aj džungarské) asi 5 rokov aj pri nižších teplotách, ale o zimnom spánku som ani len netušila! A myslím, že príprava naň by vyzerala ináč:confused:
Chobot
31.01.10,23:21
Lenze ono sa mu toto stavalo obcas a jeden veterinar mi povedal ze to je vtedy ked sa miestnost ochladi po 18 stupnov tak on sa zacne ukladat na zimny spanok.Tak ze ho treba iba zahriat a on sa casom preberie a tak to aj bolo asi 3-4 krat ale vcera to uz nerozbehal a chudacik umrel.Vobec nechapeme s coho to bolo kedze v izbe bolo teplo a v akvarku nemal ani kolecko a ani nic kde by sa mohol zranit.Zevraj to este moze byt daky mor alebo daka choroba.Pretoze toto nam uz urobil asi treti skrecok a nevieme coho.Priatelka uz radsej dalsieho nechce.A naposledy ked bol taky stuhnuty tak sme sa uz chystali k veterinarovy a cestou ozil....

A od nas s dediny sa niekde dostat a este cez vikend je naozaj uspech.Tak asi preto.

18 st. C. je príliš veľa na zimný spánok. to sa škrečok ešte neuloží. Na zimný spánok potrebuje nižšiu teplotu.

Ja som skúšal zazimovať škrečkov, ale to sa nedá len tak šmahom ruky, že ho dáš do zimy. To musí byť od konca leta vonku a postupne sa musí teplota znižovať. Vtedy si jeho organizmus začne ukladať podkožný tuk a keď nadídu skutočne nízke teploty (bolo veľmi chladno, ale ešte nemrzlo, tak si myslím, že to mohlo byť tak pod 5 st. C), tak sa mu zníži tel. teplota a uloží sa na zimný spánok. Predtým ale musí mať dostatok materiálu na hniezdo. Ja som im dával javorové listy, z toho si postavili takú noru, kde si udržali teplotu nad nulou. Mal som takto zazimovaných vonku v nevykurovanej garáži každý rok pokusne asi 2-3 škrečkov, ostatní boli v pivnici.
14igor
01.02.10,06:06
Lenze ono sa mu toto stavalo obcas a jeden veterinar mi povedal ze to je vtedy ked sa miestnost ochladi po 18 stupnov tak on sa zacne ukladat na zimny spanok.Tak ze ho treba iba zahriat a on sa casom preberie a tak to aj bolo asi 3-4 krat ale vcera to uz nerozbehal a chudacik umrel.Vobec nechapeme s coho to bolo kedze v izbe bolo teplo a v akvarku nemal ani kolecko a ani nic kde by sa mohol zranit.Zevraj to este moze byt daky mor alebo daka choroba.Pretoze toto nam uz urobil asi treti skrecok a nevieme coho.Priatelka uz radsej dalsieho nechce.A naposledy ked bol taky stuhnuty tak sme sa uz chystali k veterinarovy a cestou ozil....

A od nas s dediny sa niekde dostat a este cez vikend je naozaj uspech.Tak asi preto.

Skús mačku / psa .
Vydrží dlhšie / je to inteligentnejšie / a niekedy aj užitočné.
Llívia
01.02.10,06:18
Lenze ono sa mu toto stavalo obcas a jeden veterinar mi povedal ze to je vtedy ked sa miestnost ochladi po 18 stupnov tak on sa zacne ukladat na zimny spanok.Tak ze ho treba iba zahriat a on sa casom preberie a tak to aj bolo asi 3-4 krat ale vcera to uz nerozbehal a chudacik umrel.Vobec nechapeme s coho to bolo kedze v izbe bolo teplo a v akvarku nemal ani kolecko a ani nic kde by sa mohol zranit.Zevraj to este moze byt daky mor alebo daka choroba.Pretoze toto nam uz urobil asi treti skrecok a nevieme coho.Priatelka uz radsej dalsieho nechce.A naposledy ked bol taky stuhnuty tak sme sa uz chystali k veterinarovy a cestou ozil....

A od nas s dediny sa niekde dostat a este cez vikend je naozaj uspech.Tak asi preto.

Tvojho škrečka je mi ľúto. Sestre tiež zomrel škrečok tak, že jeden deň ešte v pohode behal, na druhý deň sa už nehýbal, len dýchal a v noci zomrel :-( Len on mal už 2 roky.
Toto je veľmi dobrá stránka o škrečkoch: www.skrecky.sk
Llívia
01.02.10,06:27
To mi je novinka!
Chovala som škrečky (sýrske aj džungarské) asi 5 rokov aj pri nižších teplotách, ale o zimnom spánku som ani len netušila! A myslím, že príprava naň by vyzerala ináč:confused:

To je prístup veterinárov. Väčšina sa o škrečkov ani nestará. Keď som veterinára pre škrečka potrebovala ja, tak som ich obvolala asi 10, kým som jedného zohnala. Potom som našla ešte jedného a to dopadlo tak, že škrečka ani nezobral do ruky, dal mu nejaké lieky a na druhý deň môj škrečok skončil u "nášho" overeného veta pod skalpelom.
Llívia
01.02.10,06:29
:mad: Nechcem ťa strašiť, ale moje morča sa z niečoho podobného už nedostalo. Riešenie sme nechali na veterinára. Potom sa dcéra priznala, že jej Riki spadol z výšky. Prejavilo sa to až na druhý deň, zrejme šlo o poškodenie chrbtice a ochrnutie. Nenechali sme ho trápiť sa.:mee:

Škrečok po páde môže zostať v šoku, napr. že nehýbe zadnými labkami, len celú spodnú polovicu tela vláči za sebou, ale môže sa z toho dostať bez následkov(osobná skúsenosť).
Silvernola
01.02.10,09:14
Škrečok po páde môže zostať v šoku, napr. že nehýbe zadnými labkami, len celú spodnú polovicu tela vláči za sebou, ale môže sa z toho dostať bez následkov(osobná skúsenosť).
Rozhodne ti musím oponovať, určite to nebol šok! Mohol sa vylízať s čiastočného poškodenia miechy.
Llívia
01.02.10,15:24
Rozhodne ti musím oponovať, určite to nebol šok! Mohol sa vylízať s čiastočného poškodenia miechy.

Vylízať sa z čiastočného poškodenia miechy po necelých dvoch dňoch?! A bez akýchkoľvek následkov?!

V konečnom dôsledku je to fuk, mojím príspevkom som chcela povedať len toľko, že škrečok po páde nemusí vždy zomrieť, nie je nutné ho utratiť (ale keď som toto nevedela, tak som celý víkend prerevala nad tým, že môj škrečok, moje prvé živé zvieratko, mi spadol, nemohol chodiť, iba spodnú časť tela vláčil za sebou. Spadol v piatok a v nedeľu si už veselo lozil po mrežiach v klietke.)
jhanco
02.02.10,13:35
no my sme mali kanárika teraz nedávno a bol uplne v poho, spieval, lietal, zobal zrno, proste život sam o sebe, jedneho dňa sa zobudíme a už ležal len na spodku klietky, do dnešného dna si to nieviem vysvetliť, ale som debatoval s jednym čo chová papagáje a vravel že to je normálne, proste dostane infarkt , zrejme tak jak človek
Domí V
05.05.11,12:32
Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať na jednu vec; Škrečka chováme na balkóne,lebo ho máme zasklený,ale neraz sa nám stalo že sme zabudli zatvoriť okno. Raz sme prišli na balkón a škrečok sa nehýbal. Doniesli sme ho dnu a už-už sme ho išli "pochovať" ,ale všimli sme si že dýcha. Inak bol stočený v klbku a nehýbal sa. Potom sme sa dozvedeli,že išlo o zimný spánok,tak sme ho otepľovali a za 2 hodinky už behal ako znovunarodený. Nuž dnes ráno sme ho našli v podobnom stave,ibaže mal otvorené jedno oko. Povedali sme si,že asi znova ide o tú hibernáciu,tak sme ho dali do tepla a dnu samozrejme. Bolo to okolo 7,30 ráno. Teraz sme všetci dorazili domov (15,30) a škrečok nič. Nehýbe sa,je stočený v klbku,mierne chladný a nezdá sa mi že by dýchal.. Bruško sa mu nenadvihuje. Prosím poraďte,myslíte si že žije?!? :(:(
arizona
05.05.11,13:08
Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať na jednu vec; Škrečka chováme na balkóne,lebo ho máme zasklený,ale neraz sa nám stalo že sme zabudli zatvoriť okno. Raz sme prišli na balkón a škrečok sa nehýbal. Doniesli sme ho dnu a už-už sme ho išli "pochovať" ,ale všimli sme si že dýcha. Inak bol stočený v klbku a nehýbal sa. Potom sme sa dozvedeli,že išlo o zimný spánok,tak sme ho otepľovali a za 2 hodinky už behal ako znovunarodený. Nuž dnes ráno sme ho našli v podobnom stave,ibaže mal otvorené jedno oko. Povedali sme si,že asi znova ide o tú hibernáciu,tak sme ho dali do tepla a dnu samozrejme. Bolo to okolo 7,30 ráno. Teraz sme všetci dorazili domov (15,30) a škrečok nič. Nehýbe sa,je stočený v klbku,mierne chladný a nezdá sa mi že by dýchal.. Bruško sa mu nenadvihuje. Prosím poraďte,myslíte si že žije?!? :(:(
Su dost chladne noci,nemohol sa podchladit ? Nie som odbornik na skrecky, ale zda sa mi, ze potrebuju teplejsie prostredie, nie okolo nuly...:rolleyes:
Llívia
05.05.11,20:09
Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať na jednu vec; Škrečka chováme na balkóne,lebo ho máme zasklený,ale neraz sa nám stalo že sme zabudli zatvoriť okno. Raz sme prišli na balkón a škrečok sa nehýbal. Doniesli sme ho dnu a už-už sme ho išli "pochovať" ,ale všimli sme si že dýcha. Inak bol stočený v klbku a nehýbal sa. Potom sme sa dozvedeli,že išlo o zimný spánok,tak sme ho otepľovali a za 2 hodinky už behal ako znovunarodený. Nuž dnes ráno sme ho našli v podobnom stave,ibaže mal otvorené jedno oko. Povedali sme si,že asi znova ide o tú hibernáciu,tak sme ho dali do tepla a dnu samozrejme. Bolo to okolo 7,30 ráno. Teraz sme všetci dorazili domov (15,30) a škrečok nič. Nehýbe sa,je stočený v klbku,mierne chladný a nezdá sa mi že by dýchal.. Bruško sa mu nenadvihuje. Prosím poraďte,myslíte si že žije?!? :(:(
Poradím ti. Už nikdy v živote si nekupuj šrečka, ak ho chceš týrať pobytom na studenom balkóne! :mad::mad::mad:
V čom ho máš - box/klietka? To tam nemá ani domček? Žiaden materiál na hniezdo?
misoft
05.05.11,21:30
Škrečok "chce" viac-menej vyrovnané teplo: teploty pod 10°C a nad 30°C - to nie je pre neho. Je síce chlpatučký, ale jeho malé telíčko a dosť rýchly metabolizmus mu nedovolia regulovať telesnú teplotu v takýchto rozsahoch.
Ako podstieľka je pre neho vhodná drevená vata, prípadne seno (môže to čiastočne konzumovať), pridať sa dá aj toaletný papier (recyklovaný - obyčajný), pretože ten chlpáč si z toho potom robí "hniezdo" v pelechu. A niekedy je dobré dať mu do terária, klietky, boxu kus dutého polena - to má najradšej, aby sa mal kam skryť.
Llívia
06.05.11,04:52
Škrečok "chce" viac-menej vyrovnané teplo: teploty pod 10°C a nad 30°C - to nie je pre neho. Je síce chlpatučký, ale jeho malé telíčko a dosť rýchly metabolizmus mu nedovolia regulovať telesnú teplotu v takýchto rozsahoch.
Ako podstieľka je pre neho vhodná drevená vata, prípadne seno (môže to čiastočne konzumovať), pridať sa dá aj toaletný papier (recyklovaný - obyčajný), pretože ten chlpáč si z toho potom robí "hniezdo" v pelechu. A niekedy je dobré dať mu do terária, klietky, boxu kus dutého polena - to má najradšej, aby sa mal kam skryť.
Seno síce môže aj konzumovať, ale je pri ňom dosť veľké riziko, že spolu so senom si dovlečieš aj nejaký nežiaduci hmyz (Česi mu hovoria "breberky" – túto negatívnu skúsenosť majú niektorí chovatelia a z tohto dôvodu seno škrečkom nedávajú). Je vhodnejšie priamo na vybudovanie hniezda.
Ako podstielka sú vhodné aj bezprašné hobliny, kukuričná podstielka, drevené pelety, drevené štiepky.
Nejaký úkryt je dobrý vždy, nielen niekedy. ;)

Ešte doplním: v obchodoch sa dá kúpiť vata pre škrečky určená na stavbu hniezda. NEKUPUJTE JU, JE PRE ŠKREČKA NEBEZPEČNÁ!!! Škrečkovy sa môže zachytiť v torbe (z toho môže vzniknúť zápal) alebo si do nej môže zamotať labku tak silno, že mu v nej nebude prúdiť krv.
Chobot
06.05.11,06:46
Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať na jednu vec; Škrečka chováme na balkóne,lebo ho máme zasklený,ale neraz sa nám stalo že sme zabudli zatvoriť okno. Raz sme prišli na balkón a škrečok sa nehýbal. Doniesli sme ho dnu a už-už sme ho išli "pochovať" ,ale všimli sme si že dýcha. Inak bol stočený v klbku a nehýbal sa. Potom sme sa dozvedeli,že išlo o zimný spánok,tak sme ho otepľovali a za 2 hodinky už behal ako znovunarodený. Nuž dnes ráno sme ho našli v podobnom stave,ibaže mal otvorené jedno oko. Povedali sme si,že asi znova ide o tú hibernáciu,tak sme ho dali do tepla a dnu samozrejme. Bolo to okolo 7,30 ráno. Teraz sme všetci dorazili domov (15,30) a škrečok nič. Nehýbe sa,je stočený v klbku,mierne chladný a nezdá sa mi že by dýchal.. Bruško sa mu nenadvihuje. Prosím poraďte,myslíte si že žije?!? :(:(

Odchoval som stovky škrečkov a otestoval som aj ten ich zimný spánok. Lenže to nie je len tak - dať škrečka na chlad, aby sa uložil na zimný spánok. To potrebuje čas. Ten škrečok si postupne od jesene musí zvykať na chladnejšie počasie, jeho telo si vytvorí zásoby tuku, srsť mu zhustne a pred uložením si vytvorí pelech. Vtedy som do klietky dal za pol igelitky javorových listov a hrsť sena, on si vytvoril pelech, kde si udržal teplotu tesne nad nulou. Vtedy zaspal a prespal tak aj 2 - 3 mesiace. Potom na jar sa preberie.

To, že už raz vám hibernoval na balkóne a hneď ste ho prebrali, je na jeho organizmus riadny šok. Teraz sa mohlo stať, že miesto uloženia na zimný spánok prechladol. Nezostáva nič iné, len vyčkať, či to prežije. A už ho nedávajte na balkón, keď teploty klesnú pod 10 st. Ak je chladnejšie, treba mu dať viac podstielky a on si spraví pelech, kde znesie aj teploty okolo 10-15 st.

Inak životnosť škrečka je 2-4 roky, tie 4 sú maximum a máloktorý sa toho dožije. Moje chovné škrečky odchádzali na onen svet vo veku tak 3 rokov, predtým si užívali pekný dôchodok.
Llívia
06.05.11,08:03
Životnosť? :confused::confused::confused:
Väčšina škrečkov sa (žiaľ) nedožije ani dvoch rokov.
denusiiqa
05.03.13,16:03
Ja som si kupila škrečka a zomrel o 4 dni... neviem prečo. prestal chodiť len ležan a každych 5 sekund akoby dostal šok.. a potom zomrel... to iste sa stalo aj pri dalšiom neviete prečo?