brcko1
30.01.10,12:22
neviete mi poradit ako sa budu zaokruhlovat vykazy z dppo za rok 2009? na cele cisla alebo na 2 desatinne?
dakujem
evina
30.01.10,11:54
neviete mi poradit ako sa budu zaokruhlovat vykazy z dppo za rok 2009? na cele cisla alebo na 2 desatinne?
dakujem

V roku 2009 sú údaje vo Výsledovke a Súvahe uvedené v celých číslach...
Johanka
30.01.10,11:59
neviete mi poradit ako sa budu zaokruhlovat vykazy z dppo za rok 2009? na cele cisla alebo na 2 desatinne?
dakujem
Čítal si prvú stranu výkazov :) ?
Rozalka
30.01.10,14:05
Výkazy DPPO - nie je mi jasné, čo tým chcel básnik povedať ...

Ak sa pýtaš na výkazy, odpovede vyššie.
Ak sa pýtaš na DP PO - tak tam sa údaje píšu na 2 des. miesta, je to jasné z tlačiva.
Susan
01.02.10,11:51
A ako sa vyčísli bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie v suvahe a výsledovke? V roku 2008 sa uvádzali čísla v tis.Sk.
Teraz tis.Sk prepočítame na tis.EUR?
V r.2008 suma 424 (v tisícoch Sk) bude v roku 2009 vo výkaze uvedená ako 14 € ?

Prosim pripojte svoje skusenosti. Pekne dakujem.
hena22
01.02.10,11:57
alebo tak ako hovoríš, alebo prepočítaš údaje z výkazov pred zaokrúhlením. Jedno ani druhé nebude presne sedieť, takže postupuješ v zaokrúhľovaní zhora dole t.j. najprv súčtové riadky.

PS: 424 tis. Sk bude uvedené ako 14074 €
brcko1
01.02.10,16:07
dakujem za odpoved. nebol som si isty co sa tyka vykazov (suvaha, vykaz ziskov a strat - cele cisla) a danoveho priznania, 2 desatinne miesta. potreboval som to potvrdit. vrela vdaka kolegovia :)
Susan
02.02.10,11:53
alebo tak ako hovoríš, alebo prepočítaš údaje z výkazov pred zaokrúhlením. Jedno ani druhé nebude presne sedieť, takže postupuješ v zaokrúhľovaní zhora dole t.j. najprv súčtové riadky.

PS: 424 tis. Sk bude uvedené ako 14074 €

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Potešila si ma, lebo medzitym som uz prepočítavala vykazy vyššie uvedeným spôsobom a dnes s malou dušickou som si pozrela odpovede. Zatial som nenasla vysvetlivky k prepočtom z r.2008, ale predpokladam, že to bude správne.

Pekny dník.
marta bodonova
05.02.10,12:53
Potrebovala by som poradit, či treba prepočítať Sk na EURA vo výkaze majetku a závezkov - začiatok obdobia 2009. Npr. 105 099 Sk - 3 488,65 EUR, ako to zaokrúhliť v JU? Nijak mi to nesedí.
Ďakujem
SERVIS
12.02.10,11:28
Dobrý deň, neviem či som správna pochopila to zaokrúhľovanie. Napr. minulý rok bola položka v súvahe úver 213sk /v tis/. Nebol žiadny pohyb a tak tento rok mi vychádza na eurá 7065 /tá istá/. Vydelím 213000 deleno 30,126 = 7070. Je tam rozdiel 5€. Asi to robím zle, lebo je dosť veľký rozdiel. Mohli by ste ma opraviť? Dík.
Lenka1979
12.02.10,11:37
Dobrý deň, neviem či som správna pochopila to zaokrúhľovanie. Napr. minulý rok bola položka v súvahe úver 213sk /v tis/. Nebol žiadny pohyb a tak tento rok mi vychádza na eurá 7065 /tá istá/. Vydelím 213000 deleno 30,126 = 7070. Je tam rozdiel 5€. Asi to robím zle, lebo je dosť veľký rozdiel. Mohli by ste ma opraviť? Dík.


Všetky položky v súvahe, t.j. nie jednotlivé zostatky účtov spočítaných na konkrétnej položke súvahy, ale jednu čiastku uvedenú na konkrétnom riadku súvahy treba prepočítať jednotlivo konverz.kurzom - každú samostatne a tak sčítať jednotlivé súčtové riadky súvahy...možno práve tam je ten rozdiel.

Stanovisko MF SR:

Usmernenie DRSR k spôsobu prepočtu peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie v účtovnej závierke zostavenej za prvé účtovné obdobie končiace po 1.januári 2009 je v súlade s §3b opatrenie MF SR č. MF/24219/2008-74, ktorým sa dopĺňa opatrenie MF SR č. 4455/2003, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individ.účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.

§ 3b


(1) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa na účely vykazovania peňažných údajov v súvahe a výkaze ziskov a strát za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie preradia zostatky súvahových účtov a výsledkových účtov podľa položiek súvahy a výkazu ziskov a strát.

(2) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa na účely vykazovania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie prepočítajú sumy položiek súvahových účtov a výsledkových účtov vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu ziskov a strát zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom tak, že pri prepočte spôsobom zhora nadol sa v súvahe najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtových riadkoch 001 a 066 a vo výkaze ziskov a strát sa najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtovom riadku 61.

(3) Na účely uvádzania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie v poznámkach individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa postupuje primerane podľa odseku 2.

(4) V poznámkach individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa v časti E. písm. b) uvádzajú aj informácie o zmene meny, v ktorej sa vedie účtovníctvo a zostavuje účtovná závierka a o prepočte porovnateľných údajov zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom vrátane jeho hodnoty.

(5) V poznámkach individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa v informáciách uvádzaných v časti H. písm. e) osobitne uvádza aj suma kurzových ziskov účtovaná ku dňu zavedenia eura.

(6) V poznámkach individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa v informáciách uvádzaných v časti I. písm. c) osobitne uvádza aj suma kurzových strát účtovaná ku dňu zavedenia eura.“.
Prima73
19.02.10,06:37
Dobry den, zaujima ma, ci Valne zhromazdenie schvaluje vysledok hospodarenia uctovnej jednotky z Vykazu ziskov a strat, cize zaokruhleny na cele eura?
grammatika
19.02.10,10:28
Dobry den, zaujima ma, ci Valne zhromazdenie schvaluje vysledok hospodarenia uctovnej jednotky z Vykazu ziskov a strat, cize zaokruhleny na cele eura?

čistý VH po zdanení v celej sume, čiže presne (v roku 2010 musíš celú 431 preúčtovať)
Prima73
19.02.10,11:28
čistý VH po zdanení v celej sume, čiže presne (v roku 2010 musíš celú 431 preúčtovať)

vysledkom hospodarenia sro bola strata, takze na VZ sa iba rozhodne o jej vysporiadani.
Moze byt navrhnute napr: "strata sa prevedie do nasledujuceho roku a v pripade zisku v roku 2010 bude táto strata vysporiadana z tohto zisku" ?!
Jarka 1
16.06.10,08:00
Prosím Vás, pri vyplňovaní súvahy sa zaokrúhľuje matematicky na celé eurá:
a/ výsledná suma po sčítaní stavu účtov v riadku
alebo
b/ zaokrúhľuje sa suma jednotlivých účtov v riadku pred sčítaním

Ďakujem za odpoveď.
Jarka 1
16.06.10,09:04
Posúvam ...
Andyke
16.06.10,09:25
a) je správne.