KIKA28
30.01.10,15:02
ahoj poraďáci potrebujem poradiť, dlhodobo kreslím portréty, či už podľa foto alebo kreslím aj iné ako stavby, zvieratá. Potrebujem poradiť, nakoľko je záujem o moju prácu, za finančné ohodnotenie, chcela by som to robiť ako vedľajší zárobok popri práci. Lenže živnosť ako taká na to neexistuje- teda predmet podnikania kreslenie alebo umelecká činnosť- no a neviem ako to zlegalizovať. Nechcem zbytočne platiť do soc. poisťovni keď je to skôr také jeden , dva portréty za mesiac, to mi nepokryje odvody do fondov, ale ako to teda robiť legálne.
Stanislav 1975
30.01.10,14:04
ahoj poraďáci potrebujem poradiť, dlhodobo kreslím portréty, či už podľa foto alebo kreslím aj iné ako stavby, zvieratá. Potrebujem poradiť, nakoľko je záujem o moju prácu, za finančné ohodnotenie, chcela by som to robiť ako vedľajší zárobok popri práci. Lenže živnosť ako taká na to neexistuje- teda predmet podnikania kreslenie alebo umelecká činnosť- no a neviem ako to zlegalizovať. Nechcem zbytočne platiť do soc. poisťovni keď je to skôr také jeden , dva portréty za mesiac, to mi nepokryje odvody do fondov, ale ako to teda robiť legálne.

Vybav si na to činnosť- umelec,slobodné povolanie...
samod
31.01.10,08:46
Ja by som si na to aspoň zo začiatku žiadnu živnosť nevybavoval
1. ide o zmluvy podľa autorského zákona
2. podnikanie je okrem iného definované ako sústavná činnosť za účelom dosiahnutia zisku. Nemám ten pocit, že by šlo o činnosť sústavnú a otázka výšky príjmu je podľa defínicie tiež negarantovaná.
Zdanil by som to ako príjem podľa § 8 ZDP
KIKA28
03.02.10,06:12
Ďakujem za odpoveď ale asi si nerozumel otázke, píšem že na to neexistuje živnosť, ako taká , na Slovensku nie je živnosť na kreslenie a portrétovanie. Tak sa pýtam ako to mám robiť.Je to pomenované ako samopropagujúci sa umelec a nerozumiem sa do účtovníctva- preto sa pýtam či tam stačí mať len DIč, od daňového úradu a robiť si daňové priznania zo zárobku. chcem len vedieť či musím rovnako platiť odvody a zdravotnú , aj keď som zamestnaná.
Zoltán Kovács
03.02.10,06:16
Registrovať sa na DÚ ako slobodné povolanie (umelec). Bude pridelené DIČ a to je všetko.
KIKA28
03.02.10,06:27
Ďakujem všetkým našla som stránku http://www.podnikam.sk/spravodajstvo.php?id=11904&kid=11&k=Chcem%20podnika%9D a v tom je to vysvetlené. ešte raz Ďakujem