fachman
30.01.10,18:00
Zdravím vás,poprosím o radu,mám hodinky samonaťahovacie Diesel,týždeň som ich nenosil a zastali.Ako ich rozbehnúť?Ďakujem.
domenico.office
30.01.10,17:42
Daj si ich na ruku a pohyb ruky roztočí rotor naťahovacieho mechanizmu.
Stefan2005
30.01.10,18:12
V jednom manuáli sa k automatickým hodinkám píše:

Natahovanie hodín
- Ked hodinky nosíte na zápästí, automatický mechanizmus sa na nom sám natáca. Ak však hodinky dlhší cas nebudete nosit, zastanú.
- Hodinky sa môžu natocit aj otácaním kolieska (býva v polohe 1) v smere pohybu hodinových ruciciek. Pozor, aby ste pri natácaní hodinky príliš nepretocili, aby sa nepoškodili.
- Ak sa hodinky hned nespustia, trochu nimi potraste, aby dostali pociatocný podnet.
fachman
30.01.10,18:40
Koliesko na boku má tri polohy,v druhej sa nadstavuje dátum,v tretej hodiny.Skúšal som v troch polohách,ich rozbehnúť,a s potočením ručičiek,no nejdu.Ďakujem.
misoft
30.01.10,18:47
To máš aké hodinky? Pretože ja som svoje Seiko vytiahol po 5-tich rokoch, nastavil som si dátum, trochu nimi zatriasol a Seiko sa rozbehli ako za mlada :D. A pokiaľ ich mám na ruke, tak tikajú stále. Tých niekoľko hodín pokoja (v noci) vydržia (prakticky mi vydržia bez naťahovania - trasenia - 4 dni!).
fachman
30.01.10,19:05
V zadu je napísané diesel only the brave,kupované boli vlani v Anglicku.Momentálne som na stránkach,nenašiel v predaji tento typ hodiniek.Ak by som ich v zadu otvoril,neviem či je tam niečo,čo by ich pohlo.
domenico.office
30.01.10,19:32
Pod víčkom je rotor, radšej by som sa však do toho nepúštal, mohol by si poškodiť jemný mechanizmus hodiniek. Určite nájdeš poblízku hodinára, ktorý ti hodinky spojazdní. Na niektorých typoch Seiko, Orient korunka kľúčika slúži len na nastavovanie času a dátumu, nie na naťahovanie pružiny hodinového stroja. Ak sa nerozbehnú na ruke, treba vyhľadať odbornú opravu.
misoft
31.01.10,15:12
to domenico.office
Ja sa na svoje Seiko nemôžem sťažovať. Síce už po 20 rokoch trochu meškajú, ale otvárať ich nebudem (sú totiž konštruované v pretlaku). Zatiaľ slúžili a slúžia k mojej všeobecnej spokojnosti (darmo - je to Made in Japan - originál!)
to fachman
To preboha, v ktorom shope sa kupovali? Nemajú žiadnu značku, výrobcu, žiadne údaje? Ak majú len tebou spomínaný nápis, tak je to na 75% čínsky šrot (falzifikát niečoho originálneho) - výdrž tak maximálne 1 rok :(.
domenico.office
31.01.10,16:45
to domenico.office
Ja sa na svoje Seiko nemôžem sťažovať. Síce už po 20 rokoch trochu meškajú, ale otvárať ich nebudem (sú totiž konštruované v pretlaku). Zatiaľ slúžili a slúžia k mojej všeobecnej spokojnosti (darmo - je to Made in Japan - originál!)
to fachman
To preboha, v ktorom shope sa kupovali? Nemajú žiadnu značku, výrobcu, žiadne údaje? Ak majú len tebou spomínaný nápis, tak je to na 75% čínsky šrot (falzifikát niečoho originálneho) - výdrž tak maximálne 1 rok :(.

Určite, že ich nebudeš otvárať, odpoveď bola pre fachmana. Trošku ťa chcem poopraviť, hodinky sú zatvárané v podlaku. Časom však tento podtlak v hodinkách zmizne, najslabším článkom je kľúčik, jeho tesnenie nedokáže udržať podtlak, je z gumy, tá starne, ale neznamená, že nebudú vodotesné, vnútro hodiniek pomaličky nasaje vonkajší tlak.
misoft
31.01.10,22:54
Trošku ťa chcem poopraviť, hodinky sú zatvárané v podlaku. Časom však tento podtlak v hodinkách zmizne, najslabším článkom je kľúčik, jeho tesnenie nedokáže udržať podtlak, je z gumy, tá starne, ale neznamená, že nebudú vodotesné, vnútro hodiniek pomaličky nasaje vonkajší tlak.

Tak to ťa musím zase ja poopraviť - a celkom logicky:
pokiaľ by boli zatvárané v podtlaku, po uzavretí je vo vnútri hodiniek tlak nižší ako vonku a "starnutím tesnenia" sa tlak vyrovnáva a nasáva do strojčeka vzduch a zároveň aj vlhkosť - t.z. prestanú byť vodotesné.
Preto sa uzatvárajú v pretlaku, tesnenie je konštruované tak, aby tento pretlak naň tlačil a tesnili. Zároveň tento pretlak má snahu vytláčať z vnútra všetko von, teda aj vlhkosť a nestrácajú vodotesnosť.

Je to predsa jednoduchá fyzika. Napumpuj plastovú fľašu a ponor ju hrdlom dole do vody - vzduch bude tú vodu vytláčať. Vysaj vzduch z fľaše a ponor ju, vonkajší tlak sa snaží dostať do fľaše a natlačí tam vodu.

A v prípade japonskej technológie - oni už dávnejšie používali silikónovú gumu, tá nemá snahu tak rýchlo stárnuť.

BTW: so svojimi sa môžem ponoriť až do hĺbky 10m a sú to len "water resistant" a to aj po 20 rokoch. Ak by boli uzatvárané, ako tvrdíš ty, tak by už dávno neboli water resistant.
domenico.office
01.02.10,07:10
...a nižší tlak vo vnútri hodiniek zabezpečuje, že vonkajší tlak tlačí na víčko, pretože tesnenie je medzi púzdrom a víčkom. Ak chceš, prídi sa pozrieť....Ako zmizne podtlak, zmizne aj pretlak, opakujem, najslabším článkom je tesnenie kľúčika, ktorý sa pri vodotesných hodinkých rieši škrutkovacou korunkou, ktorá má tesnenie, aby sa do hodiniek nedostala voda.
misoft
01.02.10,12:43
vonkajší tlak tlačí na víčko
pokiaľ ovšem to viečko nie je šrubovacie (Seiko to má takto riešené)
http://www.stary.imghost.sk/viewer.php?file=f26tapffl2chgbatxug9.jpg
ako toto.
fachman
01.02.10,14:23
Skúsim ešte hodinára v Bystrici,ale nabudúce budem kupovať len doma,nie v zahraničí,asi zn.Prim.
ludmilla
01.02.10,15:38
Zdravím vás,poprosím o radu,mám hodinky samonaťahovacie Diesel,týždeň som ich nenosil a zastali.Ako ich rozbehnúť?Ďakujem.

To by chcelo jednoducho návod, pretože automatiky sa môžu chybnou manipuláciou aj pokaziť. Manžel má Omegy, tie keď nenosí viac ako 55 hodín jednoducho zastanú. Pri omegách musíš normálne povytiahnuť korunku do polohy 1 a normálne natočiť ako ktorékoľvek iné hodiny. Korunka má až 4 polohy. Minulý rok sme vyriešili aj tento problém, kúpili sme takú malú skrinku - pohybovač hodín, čiže keď si ich zloží, dá ich tam a hodiny sa v jednotlivých intervaloch pohybujú, dá sa tam nastaviť aj smer pohybu, pretože každá značka má iný mechanizmus pohybu. Môžem priložiť aj foto skrinky. Odvtedy je po probléme, hodiny idú bez prestávky, rovnomerne - pre automatiky je to veľmi dôležité.