jjakr
30.01.10,20:43
Zdravím, poradíte mi???Nakoľko sa mi v živnosti veľmi nedarí, chcem ju zatiaľ pozastaviť, na ako dlho je to možné, môžem sa zaevidovať na úrade práce???a bude mi vyplácaná nejaká podpora???odvody si platím a som na nich stratová..mám 53rokov...vďaka za odpoveď
veronikasad
30.01.10,19:45
Zdravím, poradíte mi???Nakoľko sa mi v živnosti veľmi nedarí, chcem ju zatiaľ pozastaviť, na ako dlho je to možné, môžem sa zaevidovať na úrade práce???a bude mi vyplácaná nejaká podpora???odvody si platím a som na nich stratová..mám 53rokov...vďaka za odpoveď
Živnosť môžeš prerušiť na obdobie min. 6 mesiacov, zrušiť a obnoviť kedykoľvek.

Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka. Ak si ich neplatíš ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti, nevzniká ti nárok na dávku v nezamestnanosti.

Uveď prosím odkedy si SZČO a čo bolo predtým.
ffarina
03.02.10,09:58
chcem sa pridať k tejto debate, tiež som szčo do 8.1 prerušená, od 8.1. pokračujem ale len papierovo-bez zisku a bez činnosti, ale zároveň som bola do konca januára zamestnanec a teraz budem nezamestnaná. moja otázka znie, mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
veronikasad
03.02.10,10:02
chcem sa pridať k tejto debate, tiež som szčo do 8.1 prerušená, od 8.1. pokračujem ale len papierovo-bez zisku a bez činnosti, ale zároveň som bola do konca januára zamestnanec a teraz budem nezamestnaná. moja otázka znie, mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
pokial máš aktívnu živnosť, na UP ťa nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie.
ffarina
03.02.10,10:20
aj keď som bola zamestanná a zamestnávateľ odvádzal odvody?
veronikasad
03.02.10,11:35
aj keď som bola zamestanná a zamestnávateľ odvádzal odvody?
Na úrad práce sa môžeš isť zaevidovať až keď budeš mať prerušenú živnosť. Neodpovedala som na otázku, či ti vznikne potom nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak si v posledných 4 rokoch platila poistenie v nezamestnanosti (ako zamestnanec) aspoň 3 roky, nárok na dávku ti po zaevidovaní vznikne.
ffarina
03.02.10,18:25
Aby som bola presná, počas živnosti som si odvádzala odvody-dúfam že tam patrí aj poistenie v nezamestnanosti-živnosť bola prerušená zároveň s vytvorením vlastnej sro,kde som bola konateľ a majiteľ a zamestnala som samú seba. Z platu som si odvádzala všetky odvody -znovu dúfam že aj poistenie v nezamestnanosti. Doteraz by to bolo ok s tým nárokom na dávku. Ale ešte počas sro a platu z sro som živnosť obnovila(zatiaľ som ako obnovený szčo nič neplatila-na sociálke mi povedali že až po ročnom zúčtovaní). Teraz som si dala sama sebe v sro výpoveď, lebo som sro predala a už mi nepatrí.Aj teraz by to bolo s dávkou asi ok-spadám do tých troch rokov.Ale čo teraz keď mi ostala tá živnosť?Budem presná-výpoveď mám k 29.1.a živnosť zatiaľ beží,ale nerobím a ani nebudem na ňu nič robiť. Tak čo teraz? Vieš mi poradiť teraz?
mysimis
03.02.10,18:33
Aby som bola presná, počas živnosti som si odvádzala odvody-dúfam že tam patrí aj poistenie v nezamestnanosti-živnosť bola prerušená zároveň s vytvorením vlastnej sro,kde som bola konateľ a majiteľ a zamestnala som samú seba. Z platu som si odvádzala všetky odvody -znovu dúfam že aj poistenie v nezamestnanosti. Doteraz by to bolo ok s tým nárokom na dávku. Ale ešte počas sro a platu z sro som živnosť obnovila(zatiaľ som ako obnovený szčo nič neplatila-na sociálke mi povedali že až po ročnom zúčtovaní). Teraz som si dala sama sebe v sro výpoveď, lebo som sro predala a už mi nepatrí.Aj teraz by to bolo s dávkou asi ok-spadám do tých troch rokov.Ale čo teraz keď mi ostala tá živnosť?Budem presná-výpoveď mám k 29.1.a živnosť zatiaľ beží,ale nerobím a ani nebudem na ňu nič robiť. Tak čo teraz? Vieš mi poradiť teraz?

Ak sa chceš ísť zaevidovať na ÚP, musíš si prerušiť živnosť.
Laco-monter
03.02.10,19:20
Živnosť môžeš prerušiť na obdobie min. 6 mesiacov, zrušiť a obnoviť kedykoľvek.



Kedykoľvek obnoviť živnosť znamená hocikedy, alebo tomu mám rozumieť tak,že ak preruším živnosť,tak 1/2 roka musí byť tá živnosť prerušená, a obnoviť sa može najskor po pol roku ?
veronikasad
03.02.10,19:23
Kedykoľvek obnoviť živnosť znamená hocikedy, alebo tomu mám rozumieť tak,že ak preruším živnosť,tak 1/2 roka musí byť tá živnosť prerušená, a obnoviť sa može najskor po pol roku ?
Ak živnosť prerušíš, môžeš si ju obnoviť po 6 mesiacovh.

Ak živnosť zrušíš, novú s rovnakým predmetom podnikania si môžeš založiť aj na druhý deň.
zamako
03.02.10,19:26
Kedykoľvek obnoviť živnosť znamená hocikedy, alebo tomu mám rozumieť tak,že ak preruším živnosť,tak 1/2 roka musí byť tá živnosť prerušená, a obnoviť sa može najskor po pol roku ?

áno, obnoviť ju môžeš až po pol roku.
Laco-monter
03.02.10,19:32
Ak živnosť prerušíš, môžeš si ju obnoviť po 6 mesiacovh.

Ak živnosť zrušíš, novú s rovnakým predmetom podnikania si môžeš založiť aj na druhý deň.

Ja by som sa do rušenia živnosti príliš nehrnul.:(

Na dvoch ŽL mám okolo 30 činností, a ak by som zrušil živnosť a chcel založiť novú živnosť,tak ma to vyjde draho,lebo dnes si možeš nahlásiť naraz len jeden predmet podnikania,síce je to za 100 Sk,ale každá činnosť sa platí zvlášť,nie tak ako kedysi,že za 1000 Sk sa dalo bachnúť na ŽL aj 20 činností.;):D

Toto ma s..e,tie odvody, idealne by bolo neplatiť odvody ak preukážem,že v danom mesiaci som nemal príjem
ale takého zákona sa asi nedočkáme v tomto štáte.:mee:
astensova
25.03.10,08:06
Včera mi volala klientka, že jej syn už dostal robotu. Živnosť má prerušenú len mesiac. Musel si založiť novú živnosť s tým istým IČO.
Pani na DÚ mu povedala, že nemusí platiť odvody do soc. poisť. Neviete čo je na tom pravda? A ako to bude riešiť keď je platca DPH.
astensova
26.03.10,07:27
Včera mi volala klientka, že jej syn už dostal robotu. Živnosť má prerušenú len mesiac. Musel si založiť novú živnosť s tým istým IČO.
Pani na DÚ mu povedala, že nemusí platiť odvody do soc. poisť. Neviete čo je na tom pravda? A ako to bude riešiť keď je platca DPH.
posúvam
astensova
28.03.10,08:00
posúvam
Erika686
29.03.10,07:56
Moj manzel si tiez prerusil zivnost, po pol roku si ju obnovil, tak sme zaplatili odvody aj do ZP aj SP. Potom cca po par tyzdnoch mi volala pani zo socialky, ze naco sme platili odvody, ked vlastne mu nema byt z coho vypocitana vyska odvodov. Ta sa vypocita az po podani DP. Takze peniaze nam vratili. Tak je to pravda.