Kika69
31.01.10,00:52
Ahojte Poraďáci!

Chcem vám veľmi pekne poprosiť o pomoc. Čítam príspevky o opravách chýb z minulých období, ale napriek tomu neviem, ako ďalej správne postupovať. Objavila som chyby v účtovníctve z r. 2008. Bola vykázaná strata 171 tis. Sk.

1. chyba - Na technické zhodnotenie zaradené do majetku v 11/2008 som uplatnila celoročné účtovné odpisy, pričom som mala len za 2 mesiace. Jedná sa o rozdiel 159 433,- Sk, myslím dosť významná položka. Daňové odpisy by mali byť O.K. Účtovná závierka bola schválená.

V tom prípade účtujem v roku 2009 tú sumu ako 082/428 ? A musím podať DDP? Výkazy súvahu a výsledovku nemusím opravovať?

2. chyba - do zriaďovacích nákladov som zúčtovala o 6000 Sk viac, ako mám doklady doložené pri internom doklade. Ponížim pôvodné účtovanie 518/365 o 6000 Sk a tiež premietnem túto opravu do DDP a ponížim vykázanú stratu za r. 2008 zo 171 tis.na 165 tis. Sk? Alebo to bude na rok 2009 ako pripočítateľná položka?

Musím podávať DDP bez toho sa to opraviť nedá?

Všetkým vám vopred krásne ďakujem za odpovede.
IvoM
31.01.10,08:14
Tejto problematike je na porade kopec tém, skús aj trošku pohľadať, prikladám Ti znenie zákona o DZP ktrorý o tom pojednáva. V krátkosti, podľa mňa si ale ani v jednom tvojom prípade nesplnila podmienky v odseku 31, a teda by si mala podať opravné DP za oba roky, aj keď je pravda že v prvom prípade sa základ dane nemení, ja by som to opravné aj v tomto prípade podal. Oba prípady účtuješ cez 428 a súvaha ani výsledovka sa už spätne nemenia, zostávajú tak ako boli schválené.


§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(15) Pri zrušení opravných položiek a zrušení rezerv na účet nerozdelený zisk minulých rokov1) sa základ dane zvyšuje o zaúčtovanú výšku zostatkov týchto účtov, ak ich tvorba je považovaná za daňový výdavok. Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.

(31) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
Kika69
01.02.10,10:39
Ivo naozaj ti ďakujem za odpoveď. Som čítala príspevky ohľadom opráv minulých období, ale som nevedela, ako premietnuť tieto chyby do DDP, najmä tú druhú, no našťastie som však zistila, že tá druhá chyba je neaktuálna, nemala som len doložený doklad (nájomnú zmluvu na 6000 Sk, ktorá bola zaplatená pred zriadením s.r.o. a tak patrila do zriaďovacích nákladov) )k internému dokladu o zriaďovacích nákladoch. Pravdepodobne som to tam pred 2 rokmi zabudla doložiť a teraz mi to tam pri kontrole účtovníctva nesedelo, myslela som si, že som stratila doklad. Chválabohu som si na to dnes spomenula. Tak mi ostáva už len opraviť chybu, čo sa týka účtovných odpisov a to spravím tým DDP, ako aj tu som čítala na Porade, aj keď sa základ dane vlastne nezmení. Ešte raz vďaka.
esterax
01.02.10,10:46
kika - pozeram, že sa jednalo o technické zhodnotenie,píšeš 082 - takže to bude nejaký stroj alebo čo? ak to šéfstvu nevadí, nevieš si to nejako zdôvodniť? aby si si nerobila robotu navyše? Ja viem, žeby sa to tak nemalo, ale niekedy nie je odveci nadhľad .... ja neviem, napríklad ak technické zhodnotenie stroja - tak si vieš napríklad odôvodniť, že v testovacom období išiel stroj nonstop, a preto vyššie účtovné odpisy ... ved účtovné odpisy sú ako si ich ty zdôvodniš, tak porozmyšľaj možno aj tymto smerom ...
Kika69
01.02.10,18:10
Esterax, ďakujem za tvoju reakciu, si zlatá. Jedná o technické zhodnotenie kultúrnej pamiatky a má to byť 081, len som mala pred sebou knihu, kde boli uvedené príklady a odtiaľ je tá 082, ale konkrétne sa jedná stavbu. Tvoj nápad je super, no k stavbe ma nič nenapadá, budem to musieť asi prerobiť. I keď fakt sa základ dane nemení, akurát len budem museiť uviesť ten rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
alekna
18.03.10,10:08
Ahojte, mám takýto problémik.
V roku 2008 spoločník poskytol pôžičku v hotovosti, ale nebola zaúčtovaná ako príjem do pokladne. Následne bola splatená z BU ako 249/221. Už na konci roka to podľa mňa robilo neporiadok, ale účtovníčka predo mnou to nejak neriešila. Mne to teraz vyskakuje na 249 mínusom. Ako to opraviť??? Podať dodatočné za r.2008? Alebo to len nejak preúčtovať v rokú 2009? .:confused: