dzufka
31.01.10,14:02
Dobrý deň, pracujem v čr, budem si podávat daňové priznanie na slovensku, ale neviem aký je priemerný ročný kurz za minulý rok, na stranke NBS som údaj za minulý rok nenašla. A ešte by som mala jednu otázku: podla nejakeho zákona sa na výpočet dane z príjmov zo zahraničia používala v pripade čr metóda zápočtu dane. Je pravda že vyšiel nejaký nový zákon, podla ktorého možem použit metódu ktorá vyhovuje mne? Teda by som použila metódu vyňatia príjmov, a kedže príjmy mam iba zo zahraničia daň by mi vyšla nulova. Prosím poraďte, vopred ďakujem.
mysimis
31.01.10,13:12
Priemerné ročné kurzy si nájdeš tu: http://www.finance.sk/download/191-priemerne-kurzy-2009/
ZDENIELA
31.01.10,14:22
Áno, príjmy z ČR môžeš zdaniť metódou, tou lepšou, teda metódou vyňatia príjmov:
- podľa ustanovenia § 45 ods. 3 písm. c/ novely zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého môžete na zdanenie príjmov z ČR použiť metódu vyňatia príjmov. Ustanovenie je účinné od 1. marca 2009 a prvýkrát sa bude môcť použiť za zdaňovacie obdobie 2009.
dzufka
31.01.10,16:05
dakujem za odpoveď, ale asi tomu nejako nerozumiem, v tej tabuľke bolo k mene CZK udaj 26,435 ale ja som mala priemerny ročny kurz za minule roky okolo 1,2
Johanka
31.01.10,16:19
dakujem za odpoveď, ale asi tomu nejako nerozumiem, v tej tabuľke bolo k mene CZK udaj 26,435 ale ja som mala priemerny ročny kurz za minule roky okolo 1,2
Minulé roky to bol kurz k slovenskej korune , ale od 1.1.2009 máme euro ;), tak je to na prvý pohľad trocha iné číslo ....
dzufka
31.01.10,16:55
ospravedlňujem sa :-), ale nedošlo mi že tlačiva su už nove :D ,diky
viera_j
24.02.10,18:23
Ach jaj, to nestastne zaokruhlovanie. . . . Ked mi vyjde hrubý príjem v zahraničí napriklad. . . 13763,856. Na dve desatinne nadol? Dakujem
viera_j
24.02.10,19:25
Tak sa teda pokusam urobit to danove, chcem sa spytat, do riadku 32, napisem aj slovenske prijmy+zahraničné prepocitane na eura, tym padom kvoli milionarskej dani sa mi znizilo nezdanitelne minimum, potom v riadku 46 napisem len ceske prijmy, a do riadku 62 aj slovensku dan + cesku dan, lebo mam pocit, ze tomu chapem uplne blbe. . . . dakujem moc
Marína
24.02.10,20:11
Zaokrúhľuješ matematicky. Odpoveď modrým.

Tak sa teda pokusam urobit to danove, chcem sa spytat, do riadku 32, napisem aj slovenske prijmy+zahraničné prepocitane na eura,Áno tym padom kvoli milionarskej dani sa mi znizilo nezdanitelne minimum, potom v riadku 46 napisem len ceske prijmy Základ dane, a do riadku 62 aj slovensku dan + cesku dan, Ak príjmy vynímaš zo zdanenia, nemôžeš si daň uhradenú do štátneho rozpočtu ČR započítať v SR ako preddavok, to by náš štátny rozpočet vyšiel na psí tridsiatok;):rolleyes: lebo mam pocit, ze tomu chapem uplne blbe. . . . dakujem moc
Vierka, a vieš prečo? Ak by si pozorne čítala DP, určite by si porozumela a aj vedela ho vyplniť. Napr. sa pýtaš, či preddavok dane podľa § 35 uvádzaš okrem SR aj z ČR. V DP pod bodom 13) je uvedené: Preddavok(preddavky) z potvrdenia(potvrdení) o príjmoch zo závislej činnosti plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky, ktoré sú prílohou daňového priznania. Tiež na r. 46 je uvedené: Úhrn vyňatých príjmov(základov dane)
viera_j
25.02.10,18:55
Jaj, ďakujem moc,
čiže do riadku 46 nejde uhrn prijmov? ide tam zaklad dane(v ceskom danovom je uhrn prjmov + odvody = zaklad dane)?
už mi rodičovská dovolenka zjavne kvapka na mozog, nebyvala som taka nepozorna, strasne moc dakujem
Marína
25.02.10,19:39
Jaj, ďakujem moc,
čiže do riadku 46 nejde uhrn prijmov? ide tam zaklad dane(znizeny o odvody)?
už mi rodičovská dovolenka zjavne kvapka na mozog, nebyvala som taka nepozorna, strasne moc dakujem
Áno, "hrubá" mzda(česká) mínus odvody(české) zo mzdy = základ dane
Pozor, odvody neuvádzaš z potvrzení o zdanitelných příjmech (http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2010/5460_17.pdf) z r. 6, na ktorom(českom) sú sú uvedené odvody len za zamestnávateľa. Zamestnanec musí požiadať zamestnávateľa o potvrdenie o výške odvodov alebo nasčítaš z výplatných pások.
viera_j
25.02.10,19:46
ďakujem moc, tak už mám pocit, že to zbúcham
Marína
25.02.10,20:50
To mi nehovor práve teraz, keď som ti to vysvetlila.:rolleyes: Dúfala som v tvoje - tak teraz to "nezbúcham".:)
viera_j
25.03.10,16:50
Odovzdane, teda uz davno, ale az teraz som sa rozkyvala. . . . DAkujem moc.