alaon
31.01.10,15:41
Dobrý deň,vzhľadom na to,že sme nikdy nemuseli takéto veci riešiť neviem ako treba postupovať a aké veci vybaviť.Potrebovala by som poradiť rodičom,čo všetko treba vybaviť na príspevky na ktoré majú nárok.Obidvaja sú od minulého roka nezamestnaní.Po vybratí nároku podpory im vznikol nárok na dávku v hmotnej núdzi,čo činí pre oboch dokopy 198,40€,ktorú poberajú 2 mesiace. je táto suma vporiadku?U rodičov máme trvalé bydlisko 3deti 30aviac roční,aj keď tam nebývame.Zvýšilo by to dávku rodičom,ak sme si u nich zrušili trvalé bydlisko?Počula som,že je tam aj nejaký nárok na príspevok na bývanie .Ak oń požiadajú teraz vyplatia ho rodičom aj za mesiace dozadu?
ďakujem vopred za rady.
Xanti
31.01.10,14:49
Dobrý deň,vzhľadom na to,že sme nikdy nemuseli takéto veci riešiť neviem ako treba postupovať a aké veci vybaviť.Potrebovala by som poradiť rodičom,čo všetko treba vybaviť na príspevky na ktoré majú nárok.Obidvaja sú od minulého roka nezamestnaní.Po vybratí nároku podpory im vznikol nárok na dávku v hmotnej núdzi,čo činí pre oboch dokopy 198,40€,ktorú poberajú 2 mesiace. je táto suma vporiadku?U rodičov máme trvalé bydlisko 3deti 30aviac roční,aj keď tam nebývame.Zvýšilo by to dávku rodičom,ak sme si u nich zrušili trvalé bydlisko?Počula som,že je tam aj nejaký nárok na príspevok na bývanie .Ak oń požiadajú teraz vyplatia ho rodičom aj za mesiace dozadu?
ďakujem vopred za rady.
Nie dávku by to rodičom nezvýšilo, v tej sume je zahrnutý aj príspevok na bývanie.
zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

príspevok v hmotnej núdzi
105,20 € pre dvojicu,
príspevok na zdravotnú starostlivosť
2x2 €
príspevok na bývanie
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.
a dokopy to dá 105,20 + 4 + 89,20 = 198,40 €

Tvoji rodičia majú správne vypočítanú dávku v hmotnej núdzi.

Zo zákona ale vyplýva pre Vás deti vyživovacia povinnosť voči rodičom. Mali by ste im pomôcť.