sonakat
31.01.10,15:52
Ahojte poraďáci,

chcem Vás požiadať o radu.

Kamarátka nadobudla družstevný byt pred uzavretím manželstva. Po manželstve manželovi vznikol člensky podiel na družstevnom byte. Počas manželstva si manžel kúpil auto v zahraničí,ktoré aj využiva,ale napísal ho na inú osobu ( rodinného príslušníka) bez vedomia a súhlasu manželky.Ako by to vyzeralo pri rozvode s bytom a autom ? Ďakujem
Mária27
31.01.10,14:57
Akým spôsobom nadobudol manžel po uzavretí manželstva členský podiel na družstevnom byte? Sám od seba (zo zákona) mu nevznikol.
Mgr.Shrek
31.01.10,14:59
Byt nadobudla do osobného vlastníctva, lebo je užívanie bytu podmienené členstvom v družstve?
Kedže auto bolo kúpené počas manželstva malo by patriť do BSM. Kamarátka však bude musieť dokázať, že ho kúpil jej ex.
sonakat
31.01.10,15:53
neviem podľa akého zákona,ale keď kamarátka oznámila SBD,že sa vydala, do nájomnej zmluvy bol vpísaný RUKOU aj manžel. Pôvodná nájomná zmluva bola písana na jej priezvisko za slobodna a po vydaji jej ho v nájomnej zmluve škrtli prepísali na nové priezvisko a zároveň tam vpísali aj manžela. Je to v poriadku, že to tam takto rukou všetko doplnili a zmenili?
Mgr.Shrek
31.01.10,16:17
neviem podľa akého zákona,ale keď kamarátka oznámila SBD,že sa vydala, do nájomnej zmluvy bol vpísaný RUKOU aj manžel. Pôvodná nájomná zmluva bola písana na jej priezvisko za slobodna a po vydaji jej ho v nájomnej zmluve škrtli prepísali na nové priezvisko a zároveň tam vpísali aj manžela. Je to v poriadku, že to tam takto rukou všetko doplnili a zmenili?

Tak ona nemá byt vo vlastníctve ale v nájme...a ten nájom jej vznikol vďaka členstvu v družstve...jej manželovi vznikol na základe sobáša...tak rozvodom by mal zaniknúť. Aspoň podľa toho, čo si napísal.
Mária27
31.01.10,16:20
Oni ho mohli pripísať len ako spoločného nájomcu (§ 704 ods. 1obč.zák.). Nevzniklo mu však členstvo v družstve, ani nemá nárok na členský podiel. Po rozvode by zostala zo zákona len ona družstevníčka a jediná nájomníčka (§ 705 ods. 2).

Nech si dá však pozor, keby odkupovali byt do vlastníctva počas manželstva, nemusí ho dať zapísať ako vlastníka bytu, lebo nie je členom družstva (§ 28 zákona o vlastníctve bytov). Ak dá previesť byt aj na neho, dobrovoľne ho obdaruje.
sonakat
31.01.10,16:35
Ďakujem pekne. Ešte by ma zaujímalo, ako dokázať, že manžel to auto kúpil v čase manželstva ? Vypisy z účtov by obstáli ?
Mgr.Shrek
31.01.10,18:38
No pokiaľ na výpise bude, že platil autobazáru, tak to je dostačujúci dôkaz. Podľa mňa.
sonakat
01.02.10,08:30
Ďakujem pekne.
vierca7
18.07.10,08:23
a co katolicke manzelstvo? ako sa da rozviest bezdetne katolicke manzelstvo? nemam teraz na mysli anulovanie... aky je postup?
arizona
18.07.10,08:48
a co katolicke manzelstvo? ako sa da rozviest bezdetne katolicke manzelstvo? nemam teraz na mysli anulovanie... aky je postup?
Manželstvo je v Katolíckej cirkvi považované za inštitút ustanovený Bohom, ktorý vniká raz a navždy. Možnosť rozvodu, v civilnom zmysle slova, preto v Cirkvi de facto neexistuje. Viac... (http://www.postoy.sk/nulity_manzelstva)

http://www.rozvod-rozchod.sk/cirkev-a-rozvod/ds-1033/p1=1144
vierca7
18.07.10,16:03
Manželstvo je v Katolíckej cirkvi považované za inštitút ustanovený Bohom, ktorý vniká raz a navždy. Možnosť rozvodu, v civilnom zmysle slova, preto v Cirkvi de facto neexistuje. Viac... (http://www.postoy.sk/nulity_manzelstva)

http://www.rozvod-rozchod.sk/cirkev-a-rozvod/ds-1033/p1=1144
nuz, precitala som, ale stale mi to nie je celkom jasne. viem totiz o pripadoch, ked bolo katolicke manzelstvo rozvedene civilnym sudom. ak som to spravne pochopila, takyto rozvod manzelstva ale vlastne v cirkvi neexistuje... tam existuje len to anulovanie. a co v pripade, ak ma jeden z manzelov novy vztah? je toto dovod na anulovanie manzelstva?
arizona
18.07.10,17:46
nuz, precitala som, ale stale mi to nie je celkom jasne. viem totiz o pripadoch, ked bolo katolicke manzelstvo rozvedene civilnym sudom. ak som to spravne pochopila, takyto rozvod manzelstva ale vlastne v cirkvi neexistuje... tam existuje len to anulovanie. a co v pripade, ak ma jeden z manzelov novy vztah? je toto dovod na anulovanie manzelstva?

Cirkev to nové manželstvo jedného z manželov považuje za neplatné ( žije v hriechu)...lebo to pôvodné manželstvo je stále platné.(rozvod bol civilný)
Tak mi to bolo vysvetlené, snáď sa tu nájde nejaký odborník ...
arizona
18.07.10,17:50
Mária27
19.07.10,12:21