rukko
31.01.10,17:39
Dobrý den!prosím o radu...
V r.2003 som bol krivo obvinený zo závažného trestného činu...spor sa ťahal 5 rokov, nakoniec som spor vyhral na krajskom súde, ktorý rozhodnutie okresného súdu v plnom rozsahu zamietol a uznal ma nevinným..počas piatich rokov som vynaložil nemalé finančné prostriedky na právnikov, liečil som sa u psychologa a psychiatra./všetko zdokladované/ Utrpel som nielen finančnú ale i morálnu ujmu. 15 mesiacov od rozsudku som požiadal, prostredníctvom mojho právnika, ministerstvo o mimosúdne odškodnenie. Od dútumu podania doposial ubehla doba 10 mesiacov, no nemám žiadnú odpoved.
Môže mi niekto poradit ako mám dalej postupovat??..konkrétne ma zaujíma či 15 mesiacov sa nepovažuje za premlčanú dobu a nemal som o odškodné žiadat skor..cca do jedného roka..A do akej lehoty by malo ministerstvo na moju žiadost reagovat.Je vobec šanca získat od štátu peniaze za utrpenie ujmy?
Dakujem.
Mária27
31.01.10,17:03
Naštuduj si zákon č. 514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Prieťahy v konaní sú tiež nesprávny úradný postup.
Žiadosť o náhradu škody sa podáva na okresnom súde.
rukko
01.02.10,08:53
prosím Vás a nebude sa to považovat za premlčanú dobu, kedže už od rozsudku ubehlo 25 mesiacov?
dakujem..
Mária27
01.02.10,09:22
Tento zákon má špecifické ustanovenia aj o premlčacích dobách, najmä v celom procese vymáhania škody. Treba si to naštudovať, moc sa nepoužíva, nik ti to asi nepovie naspamäť. Potom sa pýtaj konkrétne.

Napr. aplikuj si na tvoj prípad toto, či sa to dá použiť:

Predbežné prerokovanie nároku
§ 15
(1) Nárok na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím, nezákonným zatknutím, zadržaním alebo iným pozbavením osobnej slobody, rozhodnutím o treste, o ochrannom opatrení alebo rozhodnutím o väzbe, ako aj nárok na náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom je potrebné vopred predbežne prerokovať na základe písomnej žiadosti poškodeného o predbežné prerokovanie nároku (ďalej len "žiadosť") s príslušným orgánom podľa § 4 a 11.
(2) Ak bola žiadosť podaná na nepríslušnom orgáne, je tento orgán povinný bezodkladne ju postúpiť príslušnému orgánu a upovedomiť o tom poškodeného. Účinky podania žiadosti zostávajú zachované.

§ 16
(1) Ak príslušný orgán neuspokojí nárok na náhradu škody alebo jeho časť do šiestich mesiacov odo dňa prijatia žiadosti, môže sa poškodený domáhať uspokojenia nároku alebo jeho neuspokojenej časti na súde.
(2) Každý je povinný bez zbytočného odkladu na požiadanie príslušného orgánu, ktorý koná v mene štátu, písomne oznámiť skutočnosti, ktoré majú význam pre predbežné prerokovanie nároku.