aglo6
31.01.10,19:40
Potrebujem poradiť, keďže som absolútne neznalý problematiky. Som evidovaný na Úrade práce. Dostal som možnosť zamestnať sa u živnostníka. Lenže teraz mi navrhuje, aby som si otvoril sám živnosť a pracoval pre neho s tým, že sa mi nezmení čistý príjem. Neviem, čo je pre mńa výhodnejšie.( príjem by bol v oboch prípadoch v čistom 333eur) Prosím o radu.
Zoltán Kovács
31.01.10,18:43
"Zamestnať sa" u neho na živnosť by bolo porušenie Zákonníka práce. Živnostník týmto návrhom sa chce zbaviť povinnosti platiť odvody, a tým radšej riskuje porušenie ZP.
Laco-monter
31.01.10,19:06
K rozhodnutiu pracovať ako živnostník alebo ako zamestnanec treba zvážiť viac faktorov, nakoľko živnostník a zamestnanec su dva celkom odlišné statusy z roznymi a celkom odlišnými možnosťami z nich vyplývajúcimi.

Z definicie pojmu živnostníka vyplýva,že podnika vo vlastnom mene, na vlastnu zodpovednosť ZA ÚČELOM DOSIAHNUTIA ZISKU.Nestanovuje mu nikto pracovný čas a zakazky by si mal zháňať sám,resp,propagovať svoje služby a prácu cez reklamu.

Toĺko definicia.V praxi by to ale vyzeralo tak,že uživiť sa zo živnosti by mohli len obchodníci a krčmári,sem tam nejaký remeselník z vlastnou dielňou vo vlastnom dome.Ostatní by "velmi rychle pošly hlady" ako hovoria bratia Česi./Živnostníkov je na Slovensku registrovaných okolo 450 000/
Preto sa v slovenských podmienkach udomácnil kompromis,že najatý živnostník pracuje v priestoroch objednávateľa,z jeho náradím popr. strojmi a jediné čím sa líši od zamestnanca je,že svoju prácu fakturuje objednávateĺovi na základe Zmluvy o Dielo.Ako správne podotkol predrečník porušuje sa tým Zákonník práce,no z určitého pohĺadu je to výhodne tak ako pre objednávateĺa tak ako aj pre samotného pracovníka "na živnosť".Pre objednávateľa preto,že ušetrí na odvodoch za zamestnanca a teda je "lacnejší", a pre takého živnostníka je to výhodne preto,že za mesiac práce zarobí 2-3 x toĺko ako má zamestnanec na vypl.páske.

Treba sa zmieniť aj o nevyhodách takejto práce "na živnosť",hlavne v tom,že takýto živnostník platí odvody do fondov hlavne do SP z min.základu a teda bude poberať aj min.dochodok.

Teda dalo by sa zhrnuť,že živnosť je pre ľudí kreatívnych , ochotných niesť riziko a veĺa a tvrdo pracovať .
Kým zamestnanecký prac.pomer je pre človeka,čo uprednostńuje istoty a nie je ochotný sa plne nasadiť pre prácu pre svojho zamestnávateľa,lebo v prvom rade sleduje svoj prac.čas a ten je 8 hod denne,
kým živnostník ochotne a rád bude pracovať aj 14 hod.denne,lebo za svojou prácou vidí konkrétne výsledky.
aglo6
31.01.10,19:13
a ako je to s daňou,( odpočitatelnej položky),mojich nákladov...ak budem mať čistý príjem takýto nízky?
ludex
31.01.10,19:17
:mad: Za 333 Eur. by som si živnosť určite nevybavoval!!! Ten Tvoj zamestnávatel je pekne vychcaný! :mad:
Laco-monter
31.01.10,19:21
a ako je to s daňou,( odpočitatelnej položky),mojich nákladov...ak budem mať čistý príjem takýto nízky?
Presne tak,za taketo peniaze sa neoplatí vybavovať živnosť,pokiaľ by si mal žiť iba z toho.

Ak ešte dávajú dotáciu pre začinajucich živnostníkov, tak choď do toho, ale inak nie.

A tomu,čo ti ponukal prácu na živnosť za 333 eur/mes , tak choď za nim a dobre mu yebni po papuli aby sa prebral z toho.
aglo6
31.01.10,19:21
hej, lenže za tolko by som pracoval aj ako zamestnanec. Tvrdí, že takto by to bolo jednoduchšie. Len ja nevidím výhody. Určite, keby bol príjem vyšší, tak si niečo môžem dať do nákladov, ale takto asi nič. Aspoň si to myslím, či nie?
Laco-monter
31.01.10,19:25
hej, lenže za tolko by som pracoval aj ako zamestnanec. Tvrdí, že takto by to bolo jednoduchšie. Len ja nevidím výhody. Určite, keby bol príjem vyšší, tak si niečo môžem dať do nákladov, ale takto asi nič. Aspoň si to myslím, či nie?
Nerozmýšľaj o tom,čo si možeš dať do nákladov , ale o tom ,čo z toho budeš mať Ty koĺko zarobiš, kapišto ?

333€x 12=3996 € , čo tu splietaš o nákladoch,keď nezdaniteĺná odpočítateľná položka je 4025,70 € kapišto ?
Dáša_
31.01.10,19:42
hej, lenže za tolko by som pracoval aj ako zamestnanec. Tvrdí, že takto by to bolo jednoduchšie. Len ja nevidím výhody. Určite, keby bol príjem vyšší, tak si niečo môžem dať do nákladov, ale takto asi nič. Aspoň si to myslím, či nie?


ale ako živnostník by si nemal nárok na dovolenku, resp. nemal by si ju platenú, nemáš nárok na maródku, stravné lístky, odstupné v prípade ukončenia pracovného pomeru... Všetky výhody sú na strane zamestnávateľa.

Trochu by som o tom rozmýšľala, keby ti dal celú hrubú mzdu plus aj jeho odvody, teda niekde okolo 450-500€. Ale aj tak je to pre teba nevyhodne.
Stanislav 1975
31.01.10,19:45
Presne tak,za taketo peniaze sa neoplatí vybavovať živnosť,pokiaľ by si mal žiť iba z toho.

Ak ešte dávajú dotáciu pre začinajucich živnostníkov, tak choď do toho, ale inak nie.

A tomu,čo ti ponukal prácu na živnosť za 333 eur/mes , tak choď za nim a dobre mu yebni po papuli aby sa prebral z toho.

:D:D:D
Laco-monter
31.01.10,19:45
ale ako živnostník by si nemal nárok na dovolenku, resp. nemal by si ju platenú, nemáš nárok na maródku, stravné lístky, odstupné v prípade ukončenia pracovného pomeru... Všetky výhody sú na strane zamestnávateľa.

Trochu by som o tom rozmýšľala, keby ti dal celú hrubú mzdu plus aj jeho odvody, teda niekde okolo 450-500€. Ale aj tak je to pre teba nevyhodne.
Jeden moj kamarat tiež živnostník hovorí,že ak chce može mať 365 dni dovolenky :D:cool::)
ludex
31.01.10,19:48
Jeden moj kamarat tiež živnostník hovorí,že ak chce može mať 365 dni dovolenky :D:cool::)


Toho poznám! To je ten,čo pracuje 25 hodín denne a s toho má hodinu obed! :D:D:D
Stanislav 1975
31.01.10,19:48
Jeden moj kamarat tiež živnostník hovorí,že ak chce može mať 365 dni dovolenky :D:cool::)

A práve preto už by som nikdy nechcel byť zamestnancom-mne velmi vyhovuje moja práca na živnosť-nemusím sa nikomu poklonkovať keď chcem dovolenku , nemusím si cvikať- robím kedy chcem a koľko chcem...-a to mi vyhovuje-keď prší,tak nerobím lebo prší-keď je horúco,tak zasa že je horúco...:D
Dáša_
31.01.10,19:53
A práve preto už by som nikdy nechcel byť zamestnancom-mne velmi vyhovuje moja práca na živnosť-nemusím sa nikomu poklonkovať keď chcem dovolenku , nemusím si cvikať- robím kedy chcem a koľko chcem...-a to mi vyhovuje-keď prší,tak nerobím lebo prší-keď je horúco,tak zasa že je horúco...:D


Vieš, ale niekedy by som prijala, keby mal za mna kto rozhodovať a keby sa niekto iný musel starať, či je dosť peňazí na mzdy, na tovar alebo dph :D:D
Tých 365 dní dovolenky je ale samozrejme fajn...
Stanislav 1975
31.01.10,19:57
Vieš, ale niekedy by som prijala, keby mal za mna kto rozhodovať a keby sa niekto iný musel starať, či je dosť peňazí na mzdy, na tovar alebo dph :D:D
Tých 365 dní dovolenky je ale samozrejme fajn...

Dáška,pozor-tu je velký rozdiel a máš pravdu-nikdy by som nechcel zasa mať firmu,kde by som mal zamestnancov, toho čo píšeš by som sa velmi bál- ja som myslel,že robiť iba sám na seba-zasa firmu by som asi nechcel riadiť...
Laco-monter
31.01.10,19:58
A práve preto už by som nikdy nechcel byť zamestnancom-mne velmi vyhovuje moja práca na živnosť-nemusím sa nikomu poklonkovať keď chcem dovolenku , nemusím si cvikať- robím kedy chcem a koľko chcem...-a to mi vyhovuje-keď prší,tak nerobím lebo prší-keď je horúco,tak zasa že je horúco...:D

Presne o tom to je !

Nefńukať,postarať sa o seba a keď sa nedarí tak byť spokojný aj z tým,že sa mi teraz nedarí.

Ako povedal jeden známy spevák,čo havaroval na motorke,fajčí cigary a popíja whisky:

"Sloboda je o tom byť hladným tigrom a voĺne behať po slobode,

a nezávidieť nažratému levovi doživotne uväznenému v klietke.":cool:
Stanislav 1975
31.01.10,19:59
Dáška,pozor-tu je velký rozdiel a máš pravdu-nikdy by som nechcel zasa mať firmu,kde by som mal zamestnancov, toho čo píšeš by som sa velmi bál- ja som myslel,že robiť iba sám na seba-zasa firmu by som asi nechcel riadiť...

Vidím to na svokrovi,že každý mesiac len kuká či mu poplatili faktúry aby mal na výplaty- to asi by som nechcel...a obdivujem týchto ľudí...;)
aglo6
31.01.10,20:00
ako živnostníkovi mi dá taký príjem, aby som mal v čistom tolko ako keby som bol zamestnancom. Určite chce to mať s tými odvodmi jednoduchšie. Len sa bojím, že keď nepojdem na živnosť, tak budem na Úrade práce, kde nedostanem ani euro.
Stanislav 1975
31.01.10,20:01
Presne o tom to je !

Nefńukať,postarať sa o seba a keď sa nedarí tak byť spokojný aj z tým,že sa mi teraz nedarí.

Ako povedal jeden známy spevák,čo havaroval na motorke,fajčí cigary a popíja whisky:

"Sloboda je o tom byť hladným tigrom a voĺne behať po slobode,

a nezávidieť nažratému levovi doživotne uväznenému v klietke.":cool:

Je to ako všade-raz si hore,raz si dole-keď sa darí tak sa darí a keď sa nedarí tak sa nedarí- ale vždy sa obloha vyjasní...
Stanislav 1975
31.01.10,20:03
ako živnostníkovi mi dá taký príjem, aby som mal v čistom tolko ako keby som bol zamestnancom. Určite chce to mať s tými odvodmi jednoduchšie. Len sa bojím, že keď nepojdem na živnosť, tak budem na Úrade práce, kde nedostanem ani euro.

aglo-len zopakujem po ludexovi a lacovi-za 333eur sa ti to neoplatí...a vybavíš si živnosť a po dvoch mesiacoch ťa vyrazí a čo potom?:confused:
mysimis
31.01.10,20:06
aglo-len zopakujem po ludexovi a lacovi-za 333eur sa ti to neoplatí...a vybavíš si živnosť a po dvoch mesiacoch ťa vyrazí a čo potom?:confused:

Prečo Ťa nezamestná na riadnu pracovnú zmluvu a keďže si evidovaný na ÚP tak môže žiadať aj o dotáciu na Tvoje odvody a ž na 2 roky.