Ferdo Mravec
31.01.10,22:08
Dobrý večer,
poprosila by som o radu:
1.minulý rok dostal kamarát dotáciu od UP, v podnikateľskom zámere uviedol, že v druhom roku podnikania bude platiť odvody do SP, ale príjem mal veľmi nízky takže odvody by nemal platiť. Je to potrebné dodržať podľa podnik. zámeru a odvody platiť dobrovoľne???
2. keď si neodkladal potvrdenia o výbere peňazí z bankomata, vie banka aj z takéhoto výberu poskytnúť kópiu potvrdenia??? Viem že keď sa vyberajú peniaze v banke, robí sa kópia výberového dokladu, ale ako je to s bankomatom???
3. Dá sa zaúčtovať výber peňazí z banky len na základe výpisu, bez výberového potvrdenia??? Lebo ja to robievala vždy na základe oboch dokladov cez priebežné položky.
4. treba podľa nejakého zákona prikladať k faktúre na ktorej je účtovaná oprava automobilu nejakú zmluvu, o tom že živnostník- mechanik opravuje auto živnostníkovi ktorý vlastní auto za účelom autoškoly???
Ďakujem....
slavka124
01.02.10,11:24
odvody do soc. poisťovni je prvý rok szčo oslobodený a na základe jeho dp mu v druhom roku soc. poisťovňa vypočíta sumu, ktorú bude szčo platiť. aj keď mu výde 0€ daň anebude mať zisky, do soc. poisťovne bude platiť min. t. j. 96,90€
Zoltán Kovács
01.02.10,11:26
odvody do soc. poisťovni je prvý rok szčo oslobodený a na základe jeho dp mu v druhom roku soc. poisťovňa vypočíta sumu, ktorú bude szčo platiť. aj keď mu výde 0€ daň anebude mať zisky, do soc. poisťovne bude platiť min. t. j. 96,90€

Nesúhlasím.
To či vzniká povinnosť, alebo nie, nie je závislé od daňovej povinnosti, ale od brutto príjmu.
Ferdo Mravec
01.02.10,20:10
Ano SP sa počíta z príjmu.....
Nikto mi nevie odpovedať na tieto moje otázky????
Prosím pomôžte!!!
Katka2
01.02.10,20:29
1. Nemusí si sa prihlásiť dobrovoľne, môže čerpať dotáciu na niečo iné, čo uviedol v podnikateľskom pláne, ale ak nevyčerpe dotáciu, bude ju musieť po 2 rokoch vrátiť.
2. Podnikatelia sú v tomto častokrát nedisciplinovaný, ak ten lístok nebudeš mať, tak ho nebudeš mať ... pochybujem, žeby ti banka dala nejaký opis.
3. Dáš cez priebežky bez toho dokladu čo nedoniesli, alebo to dáš ako výber na osobnú spotrebu podnikateľa a žiaden doklad z bankomatu alebo výberový lístok ti netreba...
4. toto som žiaľ nepochopila....