anna81
01.02.10,07:36
Ahojte, chcela by som Vás skúsenejších poprosiť o radu, čo je výhodnejšie pre začínajúceho drobného živnostníka - FO:
A. uplatniť si paušálne výdavky vo výške 40%
B. viesť jednoduché účtovníctvo a:
1. viesť knihu jázd
2. uplatniť si 80% paušálne výdavky na PHM
3. nevložiť auto do podnikania a robiť cestovné príkazy ???
hena22
01.02.10,06:39
Všetko závisí od výšky príjmov a výšky preukázateľných výdajov. Pokiaľ sa živnostník nechce zapodievať účtovníctvom, jednoduchšie je použiť 40% výdaje + platené odvody.
anna81
01.02.10,06:42
To som mu aj ja povedala. Ale on chce silou mocou viesť účtovníctvo...
Xanti
01.02.10,06:45
To som mu aj ja povedala. Ale on chce silou mocou viesť účtovníctvo...
Vyrátaj mu aké bude platiť dane pri vedení účta a koľko pri paušali. Urob mu to cez tabulky. Hádam pochopí.

Btw. cez paušalne výdaje nemajú čo z DU kontrolovať. Pri JU môžu prísť na kontrolu. Skús aj taký argument.
anna81
01.02.10,09:30
Ďakujem za Vaše názory. Ja som sa mu to pokúšala vysvetľovať, lenže on si myslí, že vedením účtovníctva nebude platiť žiadnu daň. Ako sa chce postarať o výdaje, to neviem, hádam nečaká že mu to urobím ja???
A ak sa predsa len rozhodne viesť účto., ktorý z troch spôsobov uplatňovania PHM by ste odporúčali?
Zoltán Kovács
01.02.10,09:36
Ďakujem za Vaše názory. Ja som sa mu to pokúšala vysvetľovať, lenže on si myslí, že vedením účtovníctva nebude platiť žiadnu daň. Ako sa chce postarať o výdaje, to neviem, hádam nečaká že mu to urobím ja???
A ak sa predsa len rozhodne viesť účto., ktorý z troch spôsobov uplatňovania PHM by ste odporúčali?

Ak auto nebude v obchodnom majetku, tak možnosť uplatnenia 80% výdavkov na PHM nie je možný. Táto možnosť je len pre motorové vozidlá, ktoré sú zahrnuté so obch.majetku.
slavka124
01.02.10,09:36
ak mu budeš viesť účtovnictvo, je to len plus pre teba - nie? ak chce platiť za účtovnictvo celý rok a nie len za DP- ja by som to na tvojom mieste brala
anna81
02.02.10,06:09
Súhlasím, lenže on tam toho moc nemá, takže ani nebudem mať počas roka čo robiť, a teraz je toho dosť asi pre všetkých účtovníkov..
slavka124
03.02.10,15:24
práve preto by som sa s ním dohodla na kvartáli- jemu sa to nebude zdať drahé a ty budeš mať viac času na koci roka ( možno)
anna81
04.02.10,06:09
Ďakujem slavka124. Toto ma fakt nenapadlo! Ale ešte sa ho pokúsim prehovoriť na ten paušál.