jued
23.09.05,08:01
Chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi vedeli popísať, kedy musí mať spoločnosť overenú účtovnú závierku auditorom podľa zákona. Ďakujem Vám za odpoveď.
Tweety
23.09.05,06:43
Chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi vedeli popísať, kedy musí mať spoločnosť overenú účtovnú závierku auditorom podľa zákona. Ďakujem Vám za odpoveď.Hovorí o tom § 19 Zákona o účtovníctve: a.s.,obchodné spoločnosti ak:celková suma majetku presiahla 20000000 SK, čistý obrat presiahol 40000000 Sk, priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účt.období presiahol 20.U týchto spoločností len vtedy, ak spoločnosť splnila aspoň dve z týchto podmienok.Potom ešte banky, OCP....

Mária M
KEJKA
23.09.05,06:49
dodám, že ten audit je potom povinný v nasledujúcom roku.
Tweety
23.09.05,07:07
Hovorí o tom § 19 Zákona o účtovníctve: a.s.,obchodné spoločnosti ak:celková suma majetku presiahla 20000000 SK, čistý obrat presiahol 40000000 Sk, priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účt.období presiahol 20.U týchto spoločností len vtedy, ak spoločnosť splnila aspoň dve z týchto podmienok.Potom ešte banky, OCP....

Mária MTo je samozrejmé , že auditu podlieha uzávierka za uplynulé účtovné obdobie.
Ak tento rok budú splnené uvedené podmienky, po ukončení roka je povinnosť urobiť uzávierku a táto bude v tom prípade podliehať auditu.
Mária M
vladan
23.09.05,07:14
Ak tento rok budú splnené uvedené podmienky, po ukončení roka je povinnosť urobiť uzávierku a táto bude v tom prípade podliehať auditu.
... ak tento rok budú splnené uvedené podmienky, po ukončení "nasledujúceho" roka je povinnosť urobiť závierku a táto bude v tom prípade podliehať auditu ;)

PRÍKLAD:
- podmienky budú splnené v roku 2005
- auditu podlieha účtovná závierka až z roku 2006
Pepa
23.09.05,07:15
To je samozrejmé , že auditu podlieha uzávierka za uplynulé účtovné obdobie.
Ak tento rok budú splnené uvedené podmienky, po ukončení roka je povinnosť urobiť uzávierku a táto bude v tom prípade podliehať auditu.
Mária M
Ak v roku 2005 splní podmienky - audít za rok 2006 v roku 2007. Mýlim sa?
KEJKA
23.09.05,07:19
To je samozrejmé , že auditu podlieha uzávierka za uplynulé účtovné obdobie.
Ak tento rok budú splnené uvedené podmienky, po ukončení roka je povinnosť urobiť uzávierku a táto bude v tom prípade podliehať auditu.
Mária M:-) ked dvaja hovoria to isté, nemusí to byť to isté... :-)
rok 2004 - splnené podmienky pre povinnost auditu
rok 2005 - treba objednat audítora a urobiť zmluvu o overeni RUZ za rok 2005 !
On bude overovať závierku za rok 2005 (zrejme až v roku 2006, ale môže nakúkať do účtovníctva aj v priebehu roka 2005... záleží od zmluvy)
tak ako si to napísala ty, vyzerá, že by sa rychlo musel robut audit ešte aj na rok 2004 - NEMUSÍ (ale môže).
pozri §19-spomínašho sama ... ak v predchádzajúcom roku.... toto je dôležité.
Jana Acsová
23.09.05,07:27
Ak v roku 2005 splní podmienky - audít za rok 2006 v roku 2007. Mýlim sa?Ak spoločnosť chce predísť prípadnému podmienenému názoru audítora z dôvodu obmedzenia auditu, je veľmi vhodné zahájiť overovanie účtovníctva za rok 2006 ešte počas roka 2006. Zahájenie auditu po skončení účtovného obdobia, ktoré je predmetom overovania, spravidla vedie k spomínanému podmienenému názoru. Vyhnúť sa tomu dá včasným uzatvorením zákazky, aby si audítor mohol naplánovať overovanie tak, aby overil všetky súvisiace skutočnosti.
Tweety
23.09.05,07:42
[QUOTE=Lida]:-) ked dvaja hovoria to isté, nemusí to byť to isté... :-)
rok 2004 - splnené podmienky pre povinnost auditu
rok 2005 - treba objednat audítora a urobiť zmluvu o overeni RUZ za rok 2005 !
On bude overovať závierku za rok 2005 (zrejme až v roku 2006, ale môže nakúkať do účtovníctva aj v priebehu roka 2005... záleží od zmluvy)
tak ako si to napísala ty, vyzerá, že by sa rychlo musel robut audit ešte aj na rok 2004 - NEMUSÍ (ale môže).
Potvrdilo sa známe príslovie, ktoré píšeš v prvej vete: Nechtiac sa mi podarilo domotať správnu odpoveď. Je to samozrejme tak ako uvádzaš. Ospravedlňujem sa. Za rok 2004 ešte nemusí byť audit.
Mária M
Lila
23.09.05,10:47
Prosím Vás a čo sa myslí pod ČISTÝM OBRATOM????
KEJKA
23.09.05,11:04
Prosím Vás a čo sa myslí pod ČISTÝM OBRATOM????tržby na 6.., teda bez DPH
Lila
26.09.05,08:01
Keďže sme veľmi malá s.r.o. /4 zam./, ktorá robí len fin. služby /konverzie CM do Skk a naopak cez sú 261/, z tohto mi vychádza, že u nás sa berie za čistý obrat náš fin. zisk /sú 668/. Tak ako sa to berie i z pohľadu zákona o DPH.
Tým by sme nesplnili požadované dve možnosti.

I keď konvertujeme do CM pár stoviek miliónov za mesiac. Chápem to dobre?
Alebo aj my musíme mať povinnosť auditu?
KEJKA
26.09.05,08:21
do obratu sa nepočítajú výnosy/obrat za služby oslobodené od DPH.
Lila
26.09.05,08:25
Nerozumiem, prosím jednoduchšie. /Neviem z akého pohľadu ste to mysleli, z hľadiska DPH ?/
Lebo z Vašej odpovede mi vyplýva, že mi na 6 nemáme nič. Čiže ako ďalej???
U nás by sa to bralo ako sú 261 -konverzie spotové . Čiže povinnosť auditu.
Jana Acsová
26.09.05,08:32
Záleží aj na právnej forme účtovnej jednotkyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.

A aby to bolo jednoznačnejšie, okrem obratu je potrebné skúmať aj splnenie ďalších dvoch podmienok. T.j. zamestnanci - túto podmienku nespĺňate a nasleduje posledná podmienka majetok 20 mil. Sk ... zisťuje sa zo súvahy brutto stav majetku (aktíva).

Spĺňate niektorú s podmienok?

Musia byť splnené súčasne aspoň 2.

Následne môžeme skúmať podmienku obratu (v prípade s.r.o.) ... a možno aj Vaša kategorizáciu výnosov, ktoré sú spomínané.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Lila
26.09.05,08:38
Áno, spĺňame určite jednu podmienku . Aktíva majetok Btto cca 40 mil.

Našu fin. službu prevádzame formou konverzie SKK do CM a naopak za dohodnutý kurz a na konci mesiaca zaúčtovávame náš fin. výnos. Takto dokážeme točiť pár stoviek mil. Skk.
KEJKA
26.09.05,08:39
Nerozumiem, prosím jednoduchšie. /Neviem z akého pohľadu ste to mysleli, z hľadiska DPH ?/
Lebo z Vašej odpovede mi vyplýva, že mi na 6 nemáme nič. no neviem prečo bol zdôrazňovaný účet 668. Tam sú nejaké finančné služby? Ak sú tam z hľadiska činnosti správne, tak do obratu nejdú.
obrat na 249 sa nepočíta, naozaj ide len o výnosy.
Takže už je neznáma len ten majetok.... a to je len 1 z 3 podmienok.
ale závisí, o akú spoločnosť ide, lebo a.s. majú povinnosť vždy.
Jana Acsová
26.09.05,08:42
Áno, spĺňame určite jednu podmienku . Aktíva majetok Btto cca 40 mil.
Splnenie jednej podmienky nepostačuje na povinný audit v s.r.o.

Rozobratie tržieb by súviselo s hlbšou analýzou vykonávanej činnosti aj so zreteľom na predmet zapísaný v OR a ostatné súvislosti (dohľad nad finančným trhom, vzťah k SCP, viazanosť činnosti na iné povolenia a povinnosti vyplývajúce s iných predpisov ... vzhľadom na info neviem presne odhadnúť, čo by ešte pripadalo do úvahy).
Lila
26.09.05,09:22
Nad našou činnosťou dohliada NBS, ktorá nám dala devízovú licenciu, na základe ktorej robíme výhradne len finančnú činnosť. Čo sa týka SCP- pre nás to nie je aktuálne / žiadne cenné papiere, žiaden účet v SCP/ . Ide tu len o točenie peňazí cez devíz. účty a Skk účty a nás zaujíma len jedno- rozdiel medzi nákupom a predajom devíz- náš finančný zisk. Je pravdou, že vo výpise z OR máme uvedené aj iné činnosti ako finančné /nákup a prenájom nehnuteňostí/, ale robíme len a len finančné služby.

Myslela som ,že to je dosť jednoznačné, že táto podmienka obratu je splnená, ale Vy ste odborníci - audítori. Vy to zrejme beriete aj z iných uhlov.
Jana Acsová
26.09.05,09:53
Myslela som ,že to je dosť jednoznačné, že táto podmienka obratu je splnená, ale Vy ste odborníci - audítori. Vy to zrejme beriete aj z iných uhlov.Ja som obrat zatiaľ nevylúčila (aj Lida poukázala na skutočnosť "ak sú tam správne" ... práve preto som poukázala na potrebu ďalších info.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Aká je hodnota finančných výnosov z hlavnej činnosti?
Lila
26.09.05,09:57
cca 3 mil.Sk /v minulom roku sme začali podnikať/
Jana Acsová
26.09.05,10:00
Tak v tom prípade to nie je iný pohľadhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif audítora ale fakt, že naozaj spĺňate iba jednu podmienku (ale opäť doplním ... ak správne účtujete, čo záleží napr. aj na uzatvorených zmluvách a pod.).http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Lila
26.09.05,10:09
Robíme len spotové /čiže okamžité / konverzie, ktoré musia byť max. do
dvoch dní vyrovnané /takto je to podľa licencie/.
S bankami robíme aj FWD-ové / dlhodobé/ konverzie, splatné aj v ďaľšom roku /2006/. Tieto sú tzv. termínované obchody - menové deriváty, ktoré sme minulý rok oceňovali na konci r.2004 ako 373/667 , 567/373 .
Čím sme si povýšili svoj fin. výnos.
Iné zmluvy / okrem týchto potvrdení FWD/ nemáme. Čiže myslím, že u nás nie je čo navyše účtovať a dávať do fin. výnosov.
Okrem týchto konverzií, nefakturujeme nikomu nič za žiadne iné finančné služby či poradenstvá.
A keďže nemáme veľké oči , nepočítame, žeby náš zisk z tejto činnosti dosiahol napr. 10 mil.Sk.
Ale i tak by ma zaujímalo, o aký vysoký zisk by muselo ísť, aby sa to dalo považovať za splnenú podmienku ?
Jana Acsová
26.09.05,10:13
A keďže nemáme veľké oči , nepočítame, žeby náš zisk z tejto činnosti dosiahol napr. 10 mil.Sk.
Ale i tak by ma zaujímalo, o aký vysoký zisk by muselo ísť, aby sa to dalo považovať za splnenú podmienku ?Prosím opatrne so slovkami ... ZISK a VÝNOS (tržba, obrat) sú dva rozdielne pojmy :eek:
Jana Acsová
26.09.05,10:15
Podľa § 19 ods. 1 písm.a) bod 2 Zákona o účtovníctve:

Čistý obrat, ktorý presiahne 40 mil. sk

je hraničným pre povinný audit ako jedna z troch spomínaných podmienok. Tak ako bolo uvádzané, ak sú splnené 2 podmienky súčasne, s.r.o. podlieha auditu povinne.
Lila
26.09.05,10:21
Áno, súhlasím, prepáčte mi za moju neodbornosť. Mala som na mysli len finančný výnos au 668 x z našich finančných služieb /r. 44 VZaS/ .
Jana Acsová
26.09.05,10:34
Áno, súhlasím, prepáčte mi za moju neodbornosť. Mala som na mysli len finančný výnos au 668 x z našich finančných služieb /r. 44 VZaS/ .Ospravedlňovať sa netrebahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Len som mala obavy, či sa bavíme v správnej línii. Inak by sme vyvodili nesprávne uzáviery, ktoré by poplietli druhých.
Lila
26.09.05,10:37
Ďakujem za všetky rady a prajem príjemný zvyšok dňa.
Orsz
27.04.07,09:48
Obnovujem debatu ohľadom auditu. Za rok 2006 sme mali v s.r.o. povinnosť auditu (táto podmienka vyplývala zo splnenia 2 podmienok za rok 2005). Teraz som prepočítala zamestnancov za rok 2006 - vychádza rovných 20 - nezarátavala som do tohto priemerného počtu zamestnankyne na materskej dovolenke - iba aktívnych zamestnancov a zamestnancov na PN, neviem či je to tak správne. Ak niekto vie ako sa robí ten prepočet, prosím o radu. Ďalej podľa zákona o účtovníctve ide o presiahnutie 20 zamestnancov (teda nie vrátane, tak že by to malo byť 21 a viac). Takže za rok 2007 by mi povinnosť auditu padla. Uvažujem správne? Majiteľ už moc audit nechce, tak preto to riešim.
simonka
15.05.07,10:45
Chcem sa opýtať ohľadom majetku. berie sa brutto majetok nad 20.000.000,--Sk. Je to celkový obežný aj neobežný. Presnejšie ktorý riadok súvahy.
Orsz
05.06.07,15:23
Obnovujem debatu ohľadom auditu. Za rok 2006 sme mali v s.r.o. povinnosť auditu (táto podmienka vyplývala zo splnenia 2 podmienok za rok 2005). Teraz som prepočítala zamestnancov za rok 2006 - vychádza rovných 20 - nezarátavala som do tohto priemerného počtu zamestnankyne na materskej dovolenke - iba aktívnych zamestnancov a zamestnancov na PN, neviem či je to tak správne. Ak niekto vie ako sa robí ten prepočet, prosím o radu. Ďalej podľa zákona o účtovníctve ide o presiahnutie 20 zamestnancov (teda nie vrátane, tak že by to malo byť 21 a viac). Takže za rok 2007 by mi povinnosť auditu padla. Uvažujem správne? Majiteľ už moc audit nechce, tak preto to riešim.

Chcela by som tento problém posunúť ďalej.......vie niekto niečo k tomu povedať?
Orsz
05.06.07,15:25
Chcem sa opýtať ohľadom majetku. berie sa brutto majetok nad 20.000.000,--Sk. Je to celkový obežný aj neobežný. Presnejšie ktorý riadok súvahy.

Je to brutto majetok - takže obežný aj neobežný. V súvahe na 1.riadku.
Orsz
05.06.07,17:07
Obnovujem debatu ohľadom auditu. Za rok 2006 sme mali v s.r.o. povinnosť auditu (táto podmienka vyplývala zo splnenia 2 podmienok za rok 2005). Teraz som prepočítala zamestnancov za rok 2006 - vychádza rovných 20 - nezarátavala som do tohto priemerného počtu zamestnankyne na materskej dovolenke - iba aktívnych zamestnancov a zamestnancov na PN, neviem či je to tak správne. Ak niekto vie ako sa robí ten prepočet, prosím o radu. Ďalej podľa zákona o účtovníctve ide o presiahnutie 20 zamestnancov (teda nie vrátane, tak že by to malo byť 21 a viac). Takže za rok 2007 by mi povinnosť auditu padla. Uvažujem správne? Majiteľ už moc audit nechce, tak preto to riešim.

Ešte raz skúsim posunúť dotaz................
Orsz
05.06.07,20:15
Podľa zákona o účtovníctve - ide o prepočítaný evidenčný počet zamestnancov - výpočet prebieha podľa štatistických výpočtov. Do evidenčného počtu sa počítajú aj osoby na PN /bez ohľadu na dlžku trvania/, ale osoby na MD a RD sa nezapočítavajú. Pracovníci s kratším pracovným časom sa prepočítajú na plnú zamestnanosť. Napr. pri 40-hod.PP na plný úväzok, sa pracovníci s polovič.PP, teda pri 20hod.PP týždenne prepočítajú nasledovne/napr. sú dvaja/:
2x20 hod. / 40 = 1 pracovník. Takže títo dvaja pracovníci na polovičný úväzok sú ako 1.
Poraďáci, ak niekto z vás robí prepočet osôb či už kôli auditu, alebo plateniu odvodu za neplnenie ZPS - ozvite sa, či takto prebieha výpočet.
shimii
12.02.08,07:15
ak by ste potrebovali audítora

Ing.Janka Šimková
jsimkova @ centrum.sk
Kathryn
05.03.08,10:44
Od tohto mesiaca mám nového klienta, ktorému vediem účtovníctvo - ide o s.r.o., dnes som zistila z účtovnej závierky za r. 2005, že im vzniká povinnosť auditu v r. 2006. Následne z výsledkov r. 2006 aj v. r 2007. No, nestalo sa tak a ja hľadám riešienie, aby to bolelo čo najmenej. Ešte som nemala možnosť účtovať v spoločnosti, ktorá má povinnosť auditu a vychádzam len zo zákona a z toho čo som si prečítala na porade :).
Prosím, o skontrolovanie, či uvažujem správne a spoločnosť má povinnosť auditu - rok 2005: údaje so súvahy - majetok brutto r. 001 bol vo výške 22 mil., len tržby za predaný tovar boli vo výške 57 mil. Ďakujem.
azla
05.03.08,11:04
Od tohto mesiaca mám nového klienta, ktorému vediem účtovníctvo - ide o s.r.o., dnes som zistila z účtovnej závierky za r. 2005, že im vzniká povinnosť auditu v r. 2006. Následne z výsledkov r. 2006 aj v. r 2007. No, nestalo sa tak a ja hľadám riešienie, aby to bolelo čo najmenej. Ešte som nemala možnosť účtovať v spoločnosti, ktorá má povinnosť auditu a vychádzam len zo zákona a z toho čo som si prečítala na porade :).
Prosím, o skontrolovanie, či uvažujem správne a spoločnosť má povinnosť auditu - rok 2005: údaje so súvahy - majetok brutto r. 001 bol vo výške 22 mil., len tržby za predaný tovar boli vo výške 57 mil. Ďakujem.
§ 19
Overovanie účtovnej závierky audítorom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20,
b) ktorá je akciovou spoločnosťou, 23)
c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)
d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.

Z uvedeného vyplýva, že povinnosť auditu tu je.
Kathryn
05.03.08,11:22
Veľmi pekne ďakujem za radu, takže idem hľadať audítorskú spoločnosť.
Osimka
01.04.08,08:37
Chcem sa spýtať, fyzická osoba ak spĺňa podmienky tiež musí mať závierku overenú auditorom? Ďakujem
Osimka
01.04.08,10:17
Prosím napíšte mi odpoveď, ak niekto vie.
Tweety
01.04.08,10:19
Chcem sa spýtať, fyzická osoba ak spĺňa podmienky tiež musí mať závierku overenú auditorom? Ďakujem
Nie, nie je obchodnou spoločnosťou.