esterax
01.02.10,09:14
Ahojte... budete mi vedieť niekto poradiť? Mam investičný majetok, zaradený v roku 2005, ktorý preradzujem k 31.12.2009 z druhej odpisovej skupiny do prvej - komunikačné zariadenia ... Účovné odpisy mám rovnomerné - to problém nie je ... lenže neviem čo s daňovými - daňovo odpisujem zrýchlene a keby mi majetok ostal v 2.odp.skup. tak odpisujem daňovo ešte v roku 2009 a v roku 2010... lenže teraz keď by som to hodila do 1.odp.skup. tak v podstate mi daňové odpisovanie skončilo v roku 2008... mam v roku 2009 dať daňovú zostatkovú cenu tohto IM akoby do daňových odpisov? Ďakujem za radu ...
IvoM
01.02.10,09:07
Nemohlo Ti daňové odpisovanie skončiť v roku 2008, keď zmena platí od roku 2009, nikdy pri zmene odpisovej skupiny, alebo skrátení doby odpisovania neplatí zmena spätne. Pr zrýchlenom odpisovaní použiješ pri výpočte odpisov za rok 2009 koeficient 5 miesto 7 a je celkom možné, že Ti zostane nejaký daňový odpis aj na rok 2010.
esterax
01.02.10,09:37
ahoj ... zle som to napisala ... jasne že nie spätne, len som tym chcela povedať, že kebyže od začiatku zaradím majetok do 1.odp.skup. tak by mi skončilo odpisovanie v roku 2008 .... otazka znela, že ako vypočítať v 5. roku odpisovania zrýchlený daňový odpis v 1. skupine .... ale až teraz mi došlo, že sa to da :-) lebo dole bude (5-4) a neviem prečo som bola v tom, že tam bude (5-5) a sa by sa nedalo ... vďaka za odpoveď
Tinika
03.02.10,14:14
Dobrý deň, viem niekde zistiť, ktorý majetok sa presúval z jednotl. odpisových skupín? Dakujem
Tinika
03.02.10,19:18
a ešte otazočka: ak mam UO=DO a mam majetok do 1700 €, tak len cez UUO zaučtujem zostatkovu cenu majetku a v karte odpisem zostatkovu cenu? dakujem
Kikuško
03.02.10,19:29
Ja by som potrebovala poradiť v nasledovnom ... v 10/09 došlá faktúra na:

jadrový vŕtací stroj ... OC 1873,20 € 042/321, no na faktúre je ešte aj takéto/podľa konateľa/ spotrebný materiál ako: matica kotvy, skrutka, zatĺkač, diakorunka, hmoždinky ... vraj sú to "veci", ktoré nemusel kúpiť, lebo ten stroj ide aj bez nich /tak to prezentuje on/... a ja mám dilemu, či to nebude všetko v OC stroja ... a cca o mesiac, prišla ďalšia faktúra na diakorunky ...

Ďakujem pekne za prípadnú pomoc.
hena22
03.02.10,19:30
účtovne treba doodpisovať v súlade s odpisovým plánom a daňovo môžeš jednorazovo v roku 2009
Katka2
03.02.10,19:31
a ešte otazočka: ak mam UO=DO a mam majetok do 1700 €, tak len cez UUO zaučtujem zostatkovu cenu majetku a v karte odpisem zostatkovu cenu? dakujem

Áno, ak sa ÚJ rozhodne pre postup §28 ods. 3, tak u majetku v ocenení do 1700 € zahrnie ZC do daňových výdavkov /réžia/ cez uzávierkové účtovné operácie a odpis zaúčtuje aj v knihe DM.
Katka2
03.02.10,19:33
účtovne treba doodpisovať v súlade s odpisovým plánom a daňovo môžeš jednorazovo v roku 2009

Ak uplatní §28 ods. 3, t. j. účtovné odpisy sa rovnajú daňovým, tak sa musia aj rovnať :)
Katka2
03.02.10,19:40
Ja by som potrebovala poradiť v nasledovnom ... v 10/09 došlá faktúra na:

jadrový vŕtací stroj ... OC 1873,20 € 042/321, no na faktúre je ešte aj takéto/podľa konateľa/ spotrebný materiál ako: matica kotvy, skrutka, zatĺkač, diakorunka, hmoždinky ... vraj sú to "veci", ktoré nemusel kúpiť, lebo ten stroj ide aj bez nich /tak to prezentuje on/... a ja mám dilemu, či to nebude všetko v OC stroja ... a cca o mesiac, prišla ďalšia faktúra na diakorunky ...

Ďakujem pekne za prípadnú pomoc.

Mala som takýto prípad, do OC mi vstúpila len cena stroja, ostatné bolo ako náhradné diely. Ale nech sa ešte niekto vyjadrí radšej. Mne na sto pro tvrdili, že náhradné diely, tak som nemala čo riešiť. :D
Katka2
03.02.10,19:45
Dobrý deň, viem niekde zistiť, ktorý majetok sa presúval z jednotl. odpisových skupín? Dakujem

Toto mňa tiež strašne zaujíma... a nenašla si náhodou niekde novú prílohu k dani z príjmov?
Katka2
03.02.10,20:06
Už som to našla: http://www.profesia.sk/cms/zakony/zakon-o-dani-z-prijmov/40640

Tak už len porovnať starú prílohu s novou :)
Tinika
03.02.10,20:13
Už som to našla: http://www.profesia.sk/cms/zakony/zakon-o-dani-z-prijmov/40640

Tak už len porovnať starú prílohu s novou :)

ved preto sa pytam či niekde nie je vypisane, aby som nemusela porovnavat, to akoze u vsetkych klientov mam prest himku či nahodu sa nezmenila skupina? ta nič no. ale dik
Kikuško
03.02.10,20:14
Mala som takýto prípad, do OC mi vstúpila len cena stroja, ostatné bolo ako náhradné diely. Ale nech sa ešte niekto vyjadrí radšej. Mne na sto pro tvrdili, že náhradné diely, tak som nemala čo riešiť. :D


Veď, to že tvrdí, že to sú len "veci" ako keď kúpi vrtáky do vŕtačky,
napr. tie hmoždinky na faktúre ich je 50 ks a mne tiež neprídu ako niečo čo mám odpisovať ...
Katka2
03.02.10,20:25
ved preto sa pytam či niekde nie je vypisane, aby som nemusela porovnavat, to akoze u vsetkych klientov mam prest himku či nahodu sa nezmenila skupina? ta nič no. ale dik

Som rada, že som našla aspoň novú prílohu k dani z príjmov, lebo doteraz som hľadala a nič...
Presne viem, o čom hovoríš, ja som z toho na prášky, že čo s majetkom. Som uvažovala, či netreba zobrať celú evidenciu, každý jeden štatistický kód previesť na nový a pozrieť, či ho netreba preradiť... či mi už nemyslí, alebo čo? Ani na nete som nenašla žiadnu publikáciu, aby som si ju kúpila... no proste nič. :o
uzivatel2
04.02.10,09:21
Nová klasifikácia produktov je k nájdeniu na stránke ŠÚ

http://portal.statistics.sk

tam Produkty

Klasifikácie

Dokumenty k revidovaným ekonomickým klasifikáciám NACE Rev. 2 (SK NACE Rev. 2) a CPA 2008

CPA
- nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 , ktorým sa zavádza nová klasifikácia produktov podľa činností
(v slovenskom jazyku)

Snáď to pomôže.

Katka
Katka2
04.02.10,13:28
Ďakujem, :) túto klasifikáciu mám, len sme s Tinikou uvažovali, že či nie je nejaký ťahák, že čo sa presne menilo, alebo treba prejsť všetok odpisovaný DHM...
Tinika
04.02.10,19:42
ja este potrebujem jednu radu, klient mal zivnost len v 04-10/09 a kúpil HIM nad 1700 čo s tým? Odpisem celu ZC? alebo ako? a chce to predat ale aby dan neplatil ale pokial viem ma smolu lebo majetok moze ako oslobodeny predat az 5 rokov po vyradeni z majetku vsak? dakujem
marjankaj
04.02.10,19:50
ja este potrebujem jednu radu, klient mal zivnost len v 04-10/09 a kúpil HIM nad 1700 čo s tým? Odpisem celu ZC? alebo ako? a chce to predat ale aby dan neplatil ale pokial viem ma smolu lebo majetok moze ako oslobodeny predat az 5 rokov po vyradeni z majetku vsak? dakujem

Ak si z toho neuplatňoval DPH, tak to nemusí zaradiť do majetku a kľudne to môže predať. Teda ani odpisy ani príjmy ani nič iné. Ak to platil z účtu, tak daj ako nedaňový výdaj.
Tinika
04.02.10,20:07
Ak si z toho neuplatňoval DPH, tak to nemusí zaradiť do majetku a kľudne to môže predať. Teda ani odpisy ani príjmy ani nič iné. Ak to platil z účtu, tak daj ako nedaňový výdaj.

nie je platcom dph ale on to chce mat v nakladoch aby si znizil ZD. Akoze uzasny je len vyhody chce z toho.
hena22
04.02.10,20:15
Tak potom jedine nakupit ako tovar a este pocas trvania zivnosti predat "pod cenu". Ale na to je uz asi neskoro.
marjankaj
04.02.10,20:23
nie je platcom dph ale on to chce mat v nakladoch aby si znizil ZD. Akoze uzasny je len vyhody chce z toho.

A čo to vlastne je? Do akej skupiny to zaradiť? Koľko tým ušetrí na dani? Využíval to vôbec na zabezpečenie príjmov?
uzivatel2
05.02.10,06:55
Ďakujem, :) túto klasifikáciu mám, len sme s Tinikou uvažovali, že či nie je nejaký ťahák, že čo sa presne menilo, alebo treba prejsť všetok odpisovaný DHM...

V programe ALFA mi prechod na novú klasifikáciu urobí automaticky, nemáte takú možnosť vo Vašom softvéri?
Katka
Tinika
05.02.10,10:23
A čo to vlastne je? Do akej skupiny to zaradiť? Koľko tým ušetrí na dani? Využíval to vôbec na zabezpečenie príjmov?

su to stojany na slnečne okuliare, vyuzival ich.
Katka2
05.02.10,13:54
V programe ALFA mi prechod na novú klasifikáciu urobí automaticky, nemáte takú možnosť vo Vašom softvéri?
Katka

Pri novokúpenom majetku zaraďujem už po novom, podľa novej prílohy, ale starý majetok mi ostal po starom, t. j. kódy mi ostali z minulých rokov. Keď na to ťuknem, tak mi ponúkne, že mám zaradiť pod nový kód. :mad: