primi
01.02.10,10:13
Dobry den,
mam tiez problem s neuznanim reklamacie - u striebornych nausnic sa pri prvom pokuse o ich nasadenie odlomil tzv.kolicek. Predajca zujal stanovisko ze ide o mechanicke poskodenie. Zlatnik, kde som sa bola informovat mi povedal ze ide o vyrobnu vadu - tzv. bublinkovy spoj , t.j. potvrdil opravnenost mojej reklamacie.
Dnes som bola na SOI - pracovnicka mi povedala ze v ich kompetencii je len preverenie, ci reklamacia bola riesena odborne a ak nie, tak mozu predajcovi udelit pokutu. Neriesia vsak napravu, t.j. vymenu toveru alebo vratenie penazi. To mozem vraj jedine vymahanim sudnou cestou, s dolozenim odbornych posudov zlatnika atd.
Ma pravdu? Na co je potom SOI ked neriesi opravnene staznosti k vyrieseniu stazovatela? Skutocne sa prava domozem len sudne?
Dakujem za radu.:)
Chobot
01.02.10,09:28
Dobry den,
mam tiez problem s neuznanim reklamacie - u striebornych nausnic sa pri prvom pokuse o ich nasadenie odlomil tzv.kolicek. Predajca zujal stanovisko ze ide o mechanicke poskodenie. Zlatnik, kde som sa bola informovat mi povedal ze ide o vyrobnu vadu - tzv. bublinkovy spoj , t.j. potvrdil opravnenost mojej reklamacie.
Dnes som bola na SOI - pracovnicka mi povedala ze v ich kompetencii je len preverenie, ci reklamacia bola riesena odborne a ak nie, tak mozu predajcovi udelit pokutu. Neriesia vsak napravu, t.j. vymenu toveru alebo vratenie penazi. To mozem vraj jedine vymahanim sudnou cestou, s dolozenim odbornych posudov zlatnika atd.
Ma pravdu? Na co je potom SOI ked neriesi opravnene staznosti k vyrieseniu stazovatela? Skutocne sa prava domozem len sudne?
Dakujem za radu.:)

Prečo si všetci myslíte, že SOI je všemocný boh, ktorý šmahom ruky vyrieši všetky spotrebiteľské spory a problémy. SOI má oprávnenie len kontrolovať, či predajcovia dodržujú poctivosť predaja a príslušnú legislatívu. Ak zistia porušenie zákona či nepoctivosť pri predaji, majú oprávnenie udeliť pokutu. Ale nemajú právomoc rozhodovať v spore predajca - spotrebiteľ.

Chválabohu!

Veď tým by substituovali súdy, ktoré sú primárne určené na riešenie sporov. SOI nemá rozhodovaciu právomoc. Takže nemýľte si to už. Keby jeden inšpektor SOI rozhodoval o finančnej náhrade či uznaní či neuznaní reklamácie, otváral by sa obrovský priestor korupcii. Kto by bol potom druhým stupňom v tomto konaní?

AK sa skutočne cítiš v práve, máš možnosť obrátiť sa na súd. Nemáš prečo to požadovať od SOI.
zdenka131
01.02.10,09:55
Ak predávajúci reklamáciu zamietol, osoba, ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak spotrebiteľ odborným posúdením preukáže zodpovednosť predávajúceho za vadu, môže reklamáciu uplatniť znova; počas vykonávania odborného posúdenia záručná doba neplynie. Predávajúci je povinný spotrebiteľovi uhradiť do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako aj všetky s tým súvisiace účelne vynaložené náklady. Znova uplatnenú reklamáciu nemožno zamietnuť.
miramax1
01.02.10,10:15
To, čo je písané v predošlom príspevku platí , avšak cena odborného posudku je dosť vysoká. Môže sa stať, že bude v Tvoj neprospech a v takom prípade budeš mať ďalšie náklady. Ale ak si myslíš, že si v práve, daj si ho urobiť.