premiko
01.02.10,11:44
Ahojte poradaci!

vytaca ma akurat v praci celkom trivialny problem (pre mnohych z vas), nieco sa zmenilo vo worde, dakto daco zmenil, potrebujem dost pisat akurat vo worde a vzdy ked skocim na novy riadok zacne pisat velkym pismenom bez toho, ze by to bola nova veta. Skusil som vypnut v aut. opravach velke pismena na zaciatku novych viet, ale potom mi zas nepise zaciatok novej vety velkym, ked ukoncim predchadzajucu vetu. Desne ma to rozculuje.

word prave moc nemusim, to taky exclik, to je ine kafe!

ako to nastavit ?
zdenka131
01.02.10,10:48
Kliknutím na tlačidlo Možnosti automatických opráv vzhľad tlačidla, ktoré sa zobrazí vedľa textu po vykonaní automatickej opravy, je možné zrušiť opravu alebo vypnúť automatické dosadzovanie veľkých písmen. Keď sa ukazovateľ myši umiestni vedľa automaticky opraveného textu, tlačidlo sa zobrazí najprv ako malé modré políčko. Ak sa na políčko ukáže kurzorom, zmení sa na ikonu tlačidla. Dosadzovanie veľkých písmen sa dá vypnúť aj po kliknutí na položku Možnosti automatických opráv v ponuke Nástroje.
Blankake
01.02.10,10:53
Aký máš Word? Robí Ti to v každom dokumente?
Možno treba upraviť formát štýlu.
Chobot
01.02.10,11:01
Ahojte poradaci!

vytaca ma akurat v praci celkom trivialny problem (pre mnohych z vas), nieco sa zmenilo vo worde, dakto daco zmenil, potrebujem dost pisat akurat vo worde a vzdy ked skocim na novy riadok zacne pisat velkym pismenom bez toho, ze by to bola nova veta. Skusil som vypnut v aut. opravach velke pismena na zaciatku novych viet, ale potom mi zas nepise zaciatok novej vety velkym, ked ukoncim predchadzajucu vetu. Desne ma to rozculuje.

word prave moc nemusim, to taky exclik, to je ine kafe!

ako to nastavit ?

Ale veď to spolu súvisí. Ak si dáš automatické veľké písmeno na začiatku každej vety, tak Word za novú vetu považuje aj nový riadok odsek po stlačení ENTER. Preto ti urobí v novom riadku odseku (na novom riadku) prvé veľké písmeno.

Buď to vypneš úplne (aj po bodke, aj na začiatku nového riadku odseku), alebo to zapneš pre všetko. Nedá sa nastaviť, aby po bodke dávalo veľké písmeno a na začiatku riadku odseku nie.
Blankake
01.02.10,11:09
Ale veď to spolu súvisí. Ak si dáš automatické veľké písmeno na začiatku každej vety, tak Word za novú vetu považuje aj nový riadok. Preto ti urobí v novom riadku prvé veľké písmeno.

Buď to vypneš úplne (aj po bodke, aj na začiatku nového riadku), alebo to zapneš pre všetko. Nedá sa nastaviť, aby po bodke dávalo veľké písmeno a na začiatku riadku nie.
Tomu nerozumiem, mne na začiatku riadku píše Word normálne malé písmeno. Neviem teda, čo kto myslíte tým začiatkom riadku... pri plynulom písaní textu a po stlačení ENTER?
sthruska
01.02.10,12:55
//Ale veď to spolu súvisí. Ak si dáš automatické veľké písmeno na začiatku každej vety, tak Word za novú vetu považuje aj nový riadok. Preto ti urobí v novom riadku prvé veľké písmeno.

Nehnevaj sa Chobot, ale toto je nezmysel. Predpokladám ako Blankake, že riadkuje cez .

Na vysvetlenie: cez sa robia nové odseky. Riadkovanie je automatické. Nikdy sa nerobí ručne.

PS: veľmi sa bavím, keď ku mne niekto donesie dokument Word a ja ho otvorím. Hrôzou sa mu zježia vlasy a vypúli oči čo to na tej obrazovke vidí. Veď on nič také nemal. Mám totiž zapnuté zobrazovanie všetkých netlačiteľných znakov.
misoft
01.02.10,13:22
to premiko
Pokiaľ píšeš vo Worde, tak píš kontinuálne - program si sám odriadkuje. Pokiaľ však stlačíš ENTER, je to signál na tvorbu nového odstavca (a ten začne VEĽKÝM písmenom).
Odvykni si písať ako na písacom stroji (po ukončení riadku sa posúval valec pákou) odriadkovaním ENTERom.
For chobot:
Ale veď to spolu súvisí. Ak si dáš automatické veľké písmeno na začiatku každej vety, tak Word za novú vetu považuje aj nový riadok. Preto ti urobí v novom riadku prvé veľké písmeno.

Ešte som nezažil, aby sa považoval nový riadok za novú vetu. Veta by mala byť stále ukončená bodkou (.) a to je potom pre Word signálom, aby (pri tebou spomínanom nastavení) za bodkou automaticky dal veľké písmeno (Capital).
marjankaj
01.02.10,13:35
to premiko
Pokiaľ píšeš vo Worde, tak píš kontinuálne - program si sám odriadkuje. Pokiaľ však stlačíš ENTER, je to signál na tvorbu nového odstavca (a ten začne VEĽKÝM písmenom).
Odvykni si písať ako na písacom stroji (po ukončení riadku sa posúval valec pákou) odriadkovaním ENTERom.
For chobot:

Ešte som nezažil, aby sa považoval nový riadok za novú vetu. Veta by mala byť stále ukončená bodkou (.) a to je potom pre Word signálom, aby (pri tebou spomínanom nastavení) za bodkou automaticky dal veľké písmeno (Capital).

Tak si to zapni, napíš niečo daj enter, zase niečo napíš daj enter a uvidíš. Ani bodky nemusíš písať.


Ak nechce na začiatku "odseku" veľké písmeno, nech si to vypne. Presne tak ako píše Chobot.
Blankake
01.02.10,13:45
Tak si to zapni, napíš niečo daj enter, zase niečo napíš daj enter a uvidíš. Ani bodky nemusíš písať.


Ak nechce na začiatku "odseku" veľké písmeno, nech si to vypne. Presne tak ako píše Chobot.
Keď si "čo" zapne, tak bude po stlačení Enter písať Word veľkými písmenom?
marjankaj
01.02.10,13:48
Keď si "čo" zapne, tak bude po stlačení Enter písať Word veľkými písmenom?

WORD2003

Nástroje
Možnosti automatických opráv
Veľké písmená na začiatku viet
Blankake
01.02.10,13:55
WORD2003

Nástroje
Možnosti automatických opráv
Veľké písmená na začiatku viet
Ale však o tom písal zadávateľ témy, že to si vypol, ale potom mu nepíše začiatok vety s veľkým písmenom.:D

Ja či mám túto funkciu zapnutú alebo vypnutú, stále mi nový riadok začína písať s malým písmenom...:rolleyes:
Opravujem: pri zapnutej funkcii píše s veľkým písmenom. :)
Chobot
01.02.10,13:58
to premiko
Pokiaľ píšeš vo Worde, tak píš kontinuálne - program si sám odriadkuje. Pokiaľ však stlačíš ENTER, je to signál na tvorbu nového odstavca (a ten začne VEĽKÝM písmenom).
Odvykni si písať ako na písacom stroji (po ukončení riadku sa posúval valec pákou) odriadkovaním ENTERom.
For chobot:

Ešte som nezažil, aby sa považoval nový riadok za novú vetu. Veta by mala byť stále ukončená bodkou (.) a to je potom pre Word signálom, aby (pri tebou spomínanom nastavení) za bodkou automaticky dal veľké písmeno (Capital).

Nesprávne som sa vyjadril - spolu súvisia nová veta a nový odsek po zadaní ENTER. V každom prípade dá Word veľké písmeno, ak je nastavené v automat. opravách veľké písmeno na začiatku vety. Keď píšeš súvislý text, ktorý sa automaticky rozloží do viacerých riadkov toho istého odseku, tak na začiatku riadku (v tom istom odseku) veľké písmeno nenapíše.
Chobot
01.02.10,14:01
Ale však o tom písal zadávateľ témy, že to si vypol, ale potom mu nepíše začiatok vety s veľkým písmenom.:D

Ja či mám túto funkciu zapnutú alebo vypnutú, stále mi nový riadok začína písať s malým písmenom...:rolleyes:

TAk si tú funkciu zapni, napíš dve tri slová, neukonči ich bodkou. Stlač ENTER a do nového odseku napíš slovo malými písmenani a stlač medzerník. Prvé písmeno ti zmení na veľké.
Chobot
01.02.10,14:05
Tomu nerozumiem, mne na začiatku riadku píše Word normálne malé písmeno. Neviem teda, čo kto myslíte tým začiatkom riadku... pri plynulom písaní textu a po stlačení ENTER?

Presne to premiko nedefinoval. Ja som ho pochopil tak, že novým riadkom myslel nový odsek po stlačení ENTER.

Veď keď píšeš súvislý text v odseku, aj keď je na viac riadkov, nikdy nedá v novom riadku veľké písmeno.
Blankake
01.02.10,14:07
TAk si tú funkciu zapni, napíš dve tri slová, neukonči ich bodkou. Stlač ENTER a do nového odstavca napíš slovo malými písmenani a stlač medzerník. Prvé písmeno ti zmení na veľké.
Máš pravdu.
Potom ale nechápem, o čo ide zadávateľovi otázky... veď predsa novú vetu začínať veľkým písmenom by malo byť pre neho samozrejmé (stlačením SHIFT).:)
Blankake
01.02.10,14:09
Presne to premiko nedefinoval. Ja som ho pochopil tak, že novým riadkom myslel nový odsek po stlačení ENTER.

Veď keď píšeš súvislý text v odseku, aj keď je na viac riadkov, nikdy nedá v novom riadku veľké písmeno.
No niektorí používajú ENTER na konci každého riadku (ako na klasickom písacom stroji - spomínal to už aj misoft).;)
marjankaj
01.02.10,14:11
Ale však o tom písal zadávateľ témy, že to si vypol, ale potom mu nepíše začiatok vety s veľkým písmenom.:D

Ja či mám túto funkciu zapnutú alebo vypnutú, stále mi nový riadok začína písať s malým písmenom...:rolleyes: To budeš mať niečo iné v nastaveniach.

Tak to treba tlačiť na výrobcu aby to tam zapracoval.
Ja keď začínam novú vetu, tak som si zvykol vždy stlačiť SHIFT.
marjankaj
01.02.10,14:13
Máš pravdu.
Potom ale nechápem, o čo ide zadávateľovi otázky... veď predsa novú vetu začínať veľkým písmenom by malo byť pre neho samozrejmé (stlačením SHIFT).:)
Presne o tomto to je.:D
Blankake
01.02.10,14:15
Tak to treba tlačiť na výrobcu aby to tam zapracoval.
Ja keď začínam novú vetu, tak som si zvykol vždy stlačiť SHIFT.
Už som svoj príspevok upravila, máš pravdu.
Aj so SHIFT máš pravdu :)
PotPalo
01.02.10,22:23
mimotemyTo sú teda problémy. Stačí sa normálne naučiť písať, a potom vo Worde vypnúť všetky automatické opravy, nahrádzanie atď...
Veľké písmeno na začiatku vety sa píše cez Shift, to vie predsa aj začiatočník. Nemôžte predsa chcieť aby počítač urobil všetko za vás. Nabudúce budete chcieť, aby ste to vôbec nemuseli písať, aby to stačilo diktovať do mikrofónu a aby to počítač napísal sám, že?
sthruska
02.02.10,06:34
//Stačí sa normálne naučiť písať, a potom vo Worde vypnúť všetky automatické opravy, nahrádzanie atď...
Ja som sa síce naučil písať 10, ale i tak mám zapnuté automatické opravy. Dosť to pomáha. Lenže to si treba prečítať návod. To málokto urobí. A potom sa trápi a používa PC ako písací stroj. Stretávam sa s tým úplne bežne.
Poznámka: nie "odstavec" - správne je "odsek"
kergulaan
02.02.10,08:50
mimotemyNabudúce budete chcieť, aby ste to vôbec nemuseli písať, aby to stačilo diktovať do mikrofónu a aby to počítač napísal sám, že?

Nerozumiem co si tym chcel povedat?
MMCH - vies ze sa uz da ovladat pocitac hlasom a ze sa robi vyskum ovladania pocitacu na zaklade snimania mozgovych vln / impulzov. O pohybe kurzoru na obrazovle pomocou snimania pohybu oci ani nebudem pisat.

Ja napriklad budem chciet aby som mohol iba diktovat do PC a pri tom napr by som hral ping-pong.
PotPalo
02.02.10,10:00
Nerozumiem co si tym chcel povedat?
MMCH - vies ze sa uz da ovladat pocitac hlasom a ze sa robi vyskum ovladania pocitacu na zaklade snimania mozgovych vln / impulzov. O pohybe kurzoru na obrazovle pomocou snimania pohybu oci ani nebudem pisat.

Ja napriklad budem chciet aby som mohol iba diktovat do PC a pri tom napr by som hral ping-pong.

Ja viem, že už také čosi ako ovládanie PC hlasom existuje, myslel som to skôr ironicky. Ono je totiž užitočné vedieť aj písať:D:D:D
premiko
04.02.10,17:46
wow, nakoniec tri stranky pre jedno pismenko :), dakujem pekne, musim to vyskusat a toto vsetko prestudovat, nieco mi do toho prislo a len dnes som sa dostal k PC.

Este raz - dakujem!

Prijemny zvysok dna prajem !