joey1986
01.02.10,12:52
Pekný deň prajem,

chcel by som Vás požiadať o informáciu, resp. radu, s.r.o. bola založená v máji 2009, spoločník, ktorý dostal "na starosť" zápis do obch. registra a pod. platil pred oficiálnym zápisom a teda pred začiatkom obchodnej činnosti s.r.o. kolky, notárske služby a pod. hotovosťou, resp. cez svoj bankový účet, pre firmu znamenajúce zriaďovacie náklady, je mi jasné, že dané náklady si môže ÚJ jednotka účtovať priamo do nákladov, ale nie je mi úplne jasné akým spôsobom si to zúčtuje ÚJ, či môžem použiť účet 365, prípadne to môžem ihneď po zápise do obchodného registra, teda v ten istý deň odpočítať z pokladne a priamo účtovať do nákladov (napr. nákup kolkov 538/211) nebude vadiť, že výdaj z pokladne bude neskôr ako bol skutočne na pokladničnom bloku, resp. na potvrdenke z pošty?
Daný spoločník taktiež zo svojho osobného účtu previedol na účet s.r.o. 5 Eur ako povinný poplatok, ktorý mu účtovala banka. Chcem sa opýtať, či by bolo "prechodné", kebyže v tomto prípade použijem záväzkový účet 365, ktorý následne vyrovnám vyplateným 5 Eur z pokladne spoločnosti?

Za akúkoľvek relevantnú informáciu Vám skutočne ďakujem.
Zoltán Kovács
01.02.10,11:59
Jednoznačne použiť účet 365 pre všetky náklady pri založení.
Nie je možné to účtovať priamo cez pokladňu.
Gabi03
15.02.10,12:26
Idem odpisovať zriaďovacie náklady, ktoré boli zahrnuté do dlhodobého majetku. Podľa prechodných ustanovení k postupom účtovania by sa mala zostatková cena zaúčtovať súvsťažnena účet 428 alebo 429.
Prosím vás, môžem to zaúčtovať ako MD - , D 071 a D mínus 428 ? Ide o technickú otázku.
Keďže nám vyšiel kladný hospodársky výsledok, zdalo by sa mi divné účtovať tieto zriaďovacie náklady do neuhradenej straty, ktorá je zatiaľ nula.

Vopred ďakujem.
Gabi03
15.02.10,12:53
Idem odpisovať zriaďovacie náklady, ktoré boli zahrnuté do dlhodobého majetku. Podľa prechodných ustanovení k postupom účtovania by sa mala zostatková cena zaúčtovať súvsťažnena účet 428 alebo 429.
Prosím vás, môžem to zaúčtovať ako MD - , D 071 a D mínus 428 ? Ide o technickú otázku.
Keďže nám vyšiel kladný hospodársky výsledok, zdalo by sa mi divné účtovať tieto zriaďovacie náklady do neuhradenej straty, ktorá je zatiaľ nula.

Vopred ďakujem.

Nikto nič?

A ešte ma napadlo...
Za rok 2009 si môžem uplatniť ako účtovné tak aj daňové odpisy? Keďže sa hovorí o vyradení pri zostavovaní účtovnej závierky.
Gabi03
16.02.10,11:17
Idem odpisovať zriaďovacie náklady, ktoré boli zahrnuté do dlhodobého majetku. Podľa prechodných ustanovení k postupom účtovania by sa mala zostatková cena zaúčtovať súvsťažnena účet 428 alebo 429.
Prosím vás, môžem to zaúčtovať ako MD - , D 071 a D mínus 428 ? Ide o technickú otázku.
Keďže nám vyšiel kladný hospodársky výsledok, zdalo by sa mi divné účtovať tieto zriaďovacie náklady do neuhradenej straty, ktorá je zatiaľ nula.

Vopred ďakujem.


Nikto nič?

A ešte ma napadlo...
Za rok 2009 si môžem uplatniť ako účtovné tak aj daňové odpisy? Keďže sa hovorí o vyradení pri zostavovaní účtovnej závierky.

Tak za rok 2009 som si uplatnila ako účtovné tak i daňové odpisy. K 31.12.2009 som zostatkovú cenu preúčtovala na neuhradený zisk minulých rokov (nakoľko na strate som nemala nič) a následne vyradila.
... ak by sa o to ešte niekto do budúcna zaujímal. :o;)
Polly404
18.02.10,08:26
Ja mám tiež taký prípad a neviem, či to účtovať na 428 alebo 429. Odkiaľ si vedela, na ktorý účet to máš dať?
Gabi03
18.02.10,08:32
Ja mám tiež taký prípad a neviem, či to účtovať na 428 alebo 429. Odkiaľ si vedela, na ktorý účet to máš dať?

Keďže mi tam visí zostatok z roku 2008 na nerozdelenom zisku, ponížila som túto čiastku. Nakoľko by to divne vyzeralo, keby som si týmto zápisom teraz "vytvorila" neuhradenú stratu.
Polly404
18.02.10,08:36
Ja mám nulu na 428 aj na 429. Podľa Teba kam to mám dať?
Gabi03
18.02.10,08:49
Ja mám nulu na 428 aj na 429. Podľa Teba kam to mám dať?

Tak 429, aby si na 428 nemala mínusový stav.
Polly404
18.02.10,08:56
Ďakujem.