Pohar
01.02.10,14:19
Dobrý deň
prosím - pýtam sa za kamarátku...
robí danové priznanie za manžela(zomrel)...
bol zamestnancom...ale zároveň mal príjem z autorských honorárov...
Má potvrdenie z oboch zdrojov príjmov..aj od zamestnavatela, aj z autor.honorárov....všade boli príjmy zrazené - zrážkovou daňou.
Prosím vás - chystá sa danový urad....môžete mi v skratke napísať načo by nemala zabudnúť?
aké tlačivo vyplní? a hlavne ma zaujíma či si tam môže dať nejaké výdavky..(živnostník nebol)....neviem či som všetko popísla..ked tak doplním údaje...len jej to ponahla - lebo to musí mať čím skor....vdaka
Pohar
01.02.10,13:54
nepomôže nik?
viem že si môže uplatniť 40% vydaje..je to OK?
a aké tlačivo vyplní? ked bol aj zamestnancom....ale nebol živnostník...
Lianka
01.02.10,14:08
nepomôže nik?
viem že si môže uplatniť 40% vydaje..je to OK?
a aké tlačivo vyplní? ked bol aj zamestnancom....ale nebol živnostník...

Podava DP typu B.
Od zamestnavatela potrebujes potvrdenie o prijme - udaje z neho opises do danoveho priznania.
Z prijmov z autorskych honorarov mozes dat do vydavkov 40% - prijem z § 6 podla osobitnych predpisov.
Na uhrn zrazenej dane je v DP tiez kolonka. Ak mu vyjde preplatok na dani, tento preplatok DU vrati.
Prijem zrazeny zrazkovou danou podla § 43 netreba uvadzat v DP.
Muška
01.02.10,14:14
..a bol dôchodca??
Pohar
01.02.10,14:16
..a bol dôchodca??
nie
bol na čiastočnom invalidnom dochodku...
niečo to mení?
Evanka
01.02.10,14:16
Dobrý deň
prosím - pýtam sa za kamarátku...
robí danové priznanie za manžela(zomrel)...
bol zamestnancom...ale zároveň mal príjem z autorských honorárov...
Má potvrdenie z oboch zdrojov príjmov..aj od zamestnavatela, aj z autor.honorárov....všade boli príjmy zrazené - zrážkovou daňou.
Prosím vás - chystá sa danový urad....môžete mi v skratke napísať načo by nemala zabudnúť?
aké tlačivo vyplní? a hlavne ma zaujíma či si tam môže dať nejaké výdavky..(živnostník nebol)....neviem či som všetko popísla..ked tak doplním údaje...len jej to ponahla - lebo to musí mať čím skor....vdaka
Ak mu boli vyplácané autorské honoráre a zrážané zrážovou daňou, tak predpokladám, že bol uplatnený §43 ods 5 písm d), teda, že mu bol príjem už o 40% znižovaný. Tákáto daň je vysporiadaná.
Evanka
01.02.10,14:18
Podava DP typu B.
Od zamestnavatela potrebujes potvrdenie o prijme - udaje z neho opises do danoveho priznania.
Z prijmov z autorskych honorarov mozes dat do vydavkov 40% - prijem z § 6 podla osobitnych predpisov.
Na uhrn zrazenej dane je v DP tiez kolonka. Ak mu vyjde preplatok na dani, tento preplatok DU vrati.
lianka zadávateľka píše, že boli prímy zrazené zrážkovou daňou, teda sa nejedná o príjem podľa § 6
Muška
01.02.10,14:19
nesmie zabudnúť:
(5) Ak daňovník pred svojím úmrtím mal povinnosť podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a daň nebola vyrubená, je dedič, s výnimkou Slovenskej republiky, povinný podať priznanie namiesto zomretého daňovníka do troch mesiacov po úmrtí daňovníka. Správca dane môže túto lehotu zo závažných dôvodov na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku.
Muška
01.02.10,14:22
lianka zadávateľka píše, že boli prímy zrazené zrážkovou daňou, teda sa nejedná o príjem podľa § 6
Evanka,
ale Ty sa môžeš rozhodnúť, že príjmy z autorského, ktoré boli zdanené zrážkovou, zdaníš v DP v § 6 /ale samozrejme dáš ich do príjmu brutto - číže 100 % - neočistené o 40 % a napr. 2%/ a rozhodneš či budeš viesť účto, alebo predsa len ideš na paušálne výdavky.
Väčšina autorov to už nerobí, lebo im z toho vyplynie RZZP.

Ale tu ide asi o to, že sa jej vráti daň.
Muška
01.02.10,14:24
nie
bol na čiastočnom invalidnom dochodku...
niečo to mení?
v takomto prípade nie.
Myslela som "starobný dôchodok"
Pohar
01.02.10,14:25
v takomto prípade nie.
Myslela som "starobný dôchodok"
ok dakujem..
takže ked bol aj na čiast.invalid. dochodku....tak podáva tlačivo B?
Pohar
01.02.10,14:26
ok dakujem..
takže ked bol aj na čiast.invalid. dochodku....tak podáva tlačivo B?
a ešte otázka..
udáva v dan. priznaní - aj svoj invalid. dochodok? - ja teraz neviem či mal a aký..ale pre istotu sa pýtam....
Evanka
01.02.10,14:27
Evanka,
ale Ty sa môžeš rozhodnúť, že príjmy z autorského, ktoré boli zdanené zrážkovou, zdaníš v DP v § 6 /ale samozrejme dáš ich do príjmu brutto - číže 100 % - neočistené o 40 % a napr. 2%/ a rozhodneš či budeš viesť účto, alebo predsa len ideš na paušálne výdavky.
Väčšina autorov to už nerobí, lebo im z toho vyplynie RZZP.

Ale tu ide asi o to, že sa jej vráti daň.
Muška, aj keď nemá pridelené DIČ?
Muška
01.02.10,14:28
ok dakujem..
takže ked bol aj na čiast.invalid. dochodku....tak podáva tlačivo B?

- áno, kvôli tomu autorskému honoráru, ktorý uvedie v § 6 odst. 2 písm. a)
príjem 100% a výdavky si odpočíta 40 % = základ dane z § 6 .
Suma nemusí súhlasiť so sumou z ktorej počítal platiteľ daň /z dôvodu, že mu napr. strhol ešte aj 2 %/.

Veď ak to budeš mať pred sebou, tak sa ozvi.
Muška
01.02.10,14:32
Muška, aj keď nemá pridelené DIČ?
Evanka, keď mal zrážanú zrážkovú, tak sa nemusel registrovať, ale keď ju chce späť , tak to musí zaevidovať v § 6 a priloží potvrdenie od platiteľa.
Pohar
01.02.10,14:34
- áno, kvôli tomu autorskému honoráru, ktorý uvedie v § 6 odst. 2 písm. a)
príjem 100% a výdavky si odpočíta 40 % = základ dane z § 6 .
Suma nemusí súhlasiť so sumou z ktorej počítal platiteľ daň /z dôvodu, že mu napr. strhol ešte aj 2 %/.

Veď ak to budeš mať pred sebou, tak sa ozvi.
brutto je 1836,24
odvedená zraž.dan je 209,31
2%LITA 36,73
netto 1590,20
mesiace 1-4.

tak môžem sem dať 40% výdaje?
potom mi dlh vyplýva 0,02 eur

je to OK?
Muška
01.02.10,14:52
...a nezabudla si na odpočet na daňovníka??

Ide presne o to:
Koľko zarobil v zamestnaní ....a či sa mu oplatí tam ešte montovať autorské
Pohar
01.02.10,14:57
...a nezabudla si na odpočet na daňovníka??

Ide presne o to:
Koľko zarobil v zamestnaní ....a či sa mu oplatí tam ešte montovať autorské
no zabudla....
ja neviem odkiaľ to kamarátka má....ale vraj to tam musí bezpodmienečne dať....to autorské...
Muška
01.02.10,15:02
no zabudla....
ja neviem odkiaľ to kamarátka má....ale vraj to tam musí bezpodmienečne dať....to autorské...
A koľko mal zo zamestnania???
Možno mu bude výhodné to dať do DP.

Ale zrážková daň je presne o tom, že už ju NEMUSÍ nikde vysporiadavať.

Tú, ktorú je povinné vysporiadať sa volá PREDDAVKOVÁ.
Pohar
01.02.10,15:05
A koľko mal zo zamestnania???
Možno mu bude výhodné to dať do DP.

Ale zrážková daň je presne o tom, že už ju NEMUSÍ nikde vysporiadavať.

Tú, ktorú je povinné vysporiadať sa volá PREDDAVKOVÁ.
zo zamestnania neviem...
ešte jej to dajú....
ale vdaka za radu..snad to nejako došolíchame...
chcem jej len pomocť - lebo je v tom jelen....a musí to urobiť do 4. februára :(
končí lehota 90 dní od umrtia....
Muška
01.02.10,15:12
končí lehota 90 dní od umrtia....
..veď v pohode :)
Keď to budeš mať pred sebou, tak sa ozvi.

Ak bude mať aj zo zamestnania základ dane nižší ako 4025,70, tak sa mu oplatí pripočítať aj autorské honoráre.
Ak bude mať zo zamestnania základ dane rovný alebo nižší ako 2920,96 EUR, tak mu vrátia všetky dane :)
Pohar
01.02.10,15:14
..veď v pohode :)
Keď to budeš mať pred sebou, tak sa ozvi.

Ak bude mať aj zo zamestnania základ dane nižší ako 4025,70, tak sa mu oplatí pripočítať aj autorské honoráre.
Ak bude mať zo zamestnania základ dane rovný alebo nižší ako 2920,96 EUR, tak mu vrátia všetky dane :)
dakujem pekne
Evanka
01.02.10,15:46
Evanka, keď mal zrážanú zrážkovú, tak sa nemusel registrovať, ale keď ju chce späť , tak to musí zaevidovať v § 6 a priloží potvrdenie od platiteľa.
Muška, možno už blbnem, ale ak prekvalifikuje príjem na §6 nevznikne mu povinnosť RZZP?
Muška
01.02.10,16:01
Muška, možno už blbnem, ale ak prekvalifikuje príjem na §6 nevznikne mu povinnosť RZZP?
Evanka,
a preto to autori radšej nedávajú do § 6...., ale v tomto prípade

zo zákona ZP:

(6) Ak poistenec, ktorý je platiteľom poistného, zomrie, ročné zúčtovanie poistného sa nepodáva.
Evanka
01.02.10,16:08
Ďakujem Muška, to som nezaregistrovala. Si šikulka http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif.