ferrda
01.02.10,14:27
Dobrý deň,
Prosím Vás o radu.
Minulý rok (2008) som pracoval u jedného zamestnávateľa. Január som odpracoval, február som bol doma na 60%, potom od 1. marca som bol evidovaný na úrade práce. 17. marca som sa opäť zamestnal u nového zamestnávateľa, a pracujem tam dodnes. Teraz idem podávať žiadosť o ročné zúčtovanie dane, kde musím doložiť aj tie dva mesiace od starého zamestnávateľa. Preto sa pýtam, je môj bývalý zamestnávateľ povinný mi toto potvrdenie vydať, alebo ho o to musím nejako písomne požiadať?
Pretože, mám taký dojem, že z jeho strany nieje ochota mi to potvrdenie vydať. Už ho do toho naháňam týždeň a stále nič len sľuby.
Ďakujem Vám vopred za odpovede.
Tweety
01.02.10,13:29
Dobrý deň,
Prosím Vás o radu.
Minulý rok (2008) som pracoval u jedného zamestnávateľa. Január som odpracoval, február som bol doma na 60%, potom od 1. marca som bol evidovaný na úrade práce. 17. marca som sa opäť zamestnal u nového zamestnávateľa, a pracujem tam dodnes. Teraz idem podávať žiadosť o ročné zúčtovanie dane, kde musím doložiť aj tie dva mesiace od starého zamestnávateľa. Preto sa pýtam, je môj bývalý zamestnávateľ povinný mi toto potvrdenie vydať, alebo ho o to musím nejako písomne požiadať?
Pretože, mám taký dojem, že z jeho strany nieje ochota mi to potvrdenie vydať. Už ho do toho naháňam týždeň a stále nič len sľuby.
Ďakujem Vám vopred za odpovede.
Len jedna oprava. Minulý rok bol rokom 2009, nie 2008. AK chceš svojho terajšieho zamestnáv. požiadať o RZD, musíš predložiť k žiadosti aj potvrdenie o príjmoch zo ZČ od tvojho predch., ten Ti ich mal vystaviť ihneď pri skončení PP u neho.
ferrda
01.02.10,13:43
Ďakujem za opravu, samozrejme 2009. Nedal mi vtedy nič, len dohodu o skočení prac. pomeru, zápočtový list. A ja som mu doniesol z ÚP tlačivo na vyplnenie "Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti" aj na to som potom mesiac čakal kým mi to vyplnil. Ako mám postupovať ak mi to tlačivo nedá. On tvrdí, že má odo mňa podpísané, že som to prebral minulý rok pri odchode z firmy. Ja si nespomínam, že som niečo také podpisoval, nakoniec ani on mi zatiaľ nebol schopný ukázať nejaký doklad o tom prebratí.
Lenka1979
01.02.10,13:46
Ďakujem za opravu, samozrejme 2009. Nedal mi vtedy nič, len dohodu o skočení prac. pomeru, zápočtový list. A ja som mu doniesol z ÚP tlačivo na vyplnenie "Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti" aj na to som potom mesiac čakal kým mi to vyplnil. Ako mám postupovať ak mi to tlačivo nedá. On tvrdí, že má odo mňa podpísané, že som to prebral minulý rok pri odchode z firmy. Ja si nespomínam, že som niečo také podpisoval, nakoniec ani on mi zatiaľ nebol schopný ukázať nejaký doklad o tom prebratí.

Musíš naňho "tlačiť", nič iné Ti asi neostáva. Ako si potom uvedieš celoročné príjmy v DP?
Tiež by som nástojila na tom, aby mi ukázal doklad na ktorom si podpísal,že si to potvrdenie skutočne prevzal. Nedaj sa odradiť...;)
Tweety
01.02.10,13:46
AK nemá od Teba podpísané, že si potvrdenie prevzal, požiadaj ho znovu o jeho vydanie. Vydať potvrdenie o príjme mu ukladá zákon.
ferrda
01.02.10,13:54
Prosím, Vás ak viete presne ktorý zákon o tom pojednáva, dajte mi presné údaje.
Tweety
01.02.10,13:59
§ 39 Zákon o dani z príjmov
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
ferrda
01.02.10,14:15
Dakujem. A ešte otázka myslíte, že by som ho mal požiadať písomne do toho 5. februára?
Tweety
01.02.10,14:16
Dakujem. A ešte otázka myslíte, že by som ho mal požiadať písomne do toho 5. februára?
Požiadaj ho ihneď, aby si stihol lehotu na požiadanie terajšieho zamestnáv. o vykonanie RZD do 15.2.2010.
ferrda
01.02.10,14:20
Vďaka. Vďaka a ešte raz preveliké Ďakujem.
Andrea117
02.02.10,07:44
Prosim o radu v prípade, ze zamestnanec bol zamestnany od 1.1.2009 do 30.6.2009, ale vyplatne pasky dostal len za januar a februar, nakolko odisla uctovnicka z firmy.V juni firma skrachovala, nemaju ani rocne zuctovanie preddavkov na dan, ani vyplatne pasky. Vyplatu, ale dostavali no bez papiera. Ako sa postupuje v takomto pripade?
JanulkaL
29.03.10,18:25
Ahojte poraďáci, budem Vám veľmi povďačná, ak mi poradíte v zapeklitej situácii, do ktorej som sa dostala:

Minuly rok v lete (v auguste 2009) som po ukončení vysokej školy necelý mesiac (3týždne) pracovala pre jedneho zamestnávateľa. Keďže za tie 3 týždne nebol zamestnávateľ schopný ani podpísať so mnou pracovnú zmluvu (napriek tomu, že som sa toho viackrát domáhala), rozhodla som sa odtiaľ odísť. Svoj odchod som oznámila iba ústne a od zamestnávateľa som už nič viac nečakala. Asi po 2 mesiacoch mi od zamestnávateľa prišlo na účet cca 100 Eur s poznámkou "dohoda o brigádnickej práci" - asi "akože výplata" za tie 3 týždne, aj keď doteraz netuším, ako sa k tej sume dostali...
Priznám sa, že som na toto úplne pozabudla a keď som teraz podpisovala žiadosť novému zamestnávateľovi o vykonanie ročného zúčtovania dane, ani mi nenapadlo spomenúť aj "prácu" u bývalého zamestnávateľa... Avšak včera mi prišlo s pošty oznámenie, že tam mám list od bývalého zamestnávateľa a predpokladám, že ide o potvrdenie...

Poraďte mi, ako "vykorčulovať" z takejto situácie: mám si zásielku (potvrdenie) vôbec prevziať? A ak áno, ako mám ďalej pokračovať? Nemala som s bývalým zamestnávateľom podpísanú pracovnú zmluvu a ani výplatnú pásku som vtedy nedostala...a nový zamestnávateľ už za mňa daňové priznanie podal bez toho, aby tam bol bývalý zamestnávateľ čo len uvedený...

Za akúkoľvek radu Vám budem veľmi povďačná.