L.ili
01.02.10,14:34
Chcem Vás poprosiť ešte raz o radu, lebo fakt sa už neviem vymotať.
V roku 2008 sme kúpili byt a nepodalo sa žiadne daňové priznanie ani vznik daňovej povinnosti kúpy bytu.
Ako mám dalej postupovať? Je potrebné podať len najprv prihlásenie vznik daňovej povinnosti? alebo už zároven aj Danové priznanie k dani z nehnuteľnosti aj ked nemám výmer?
Poprosím vás ak by ste mi poradili aj ktoré tlačivá je potrebné vyplniť.
Dakujem
Rozalka
01.02.10,13:50
Daňové priznanie bolo treba podať do 2.2.2009 (posledný deň "padol" na sobotu).
Posudzuje sa vlastníctvo k 1.1. daného roka.
Jediná poľahčujúca okolnosť by bola pre teba, ak v katastri ste boli zapísaní až začiatkom r. 2009, potom by si stihla podať ešte dnes.
Výmer bytu musí byť uvedený v kúpno-predajnej zmluve.
L.ili
01.02.10,13:58
tak teraz ho podať alebo nepodať?
Lianka
01.02.10,14:03
Vymer dostanete az po podani Danoveho priznania, bez podaneho DP Vam nema spravca dane na zaklade coho vymerat dan. Do 30 dni od nadobudnutia ste boli povinny toto ohlasit spravcovi dane a DP podat, ako pise Rozalka.

Ak ste byt nadobudli este v 2008, podla mojho nazoru treba podat DP za 2008, co sa nezaobide zrejme bez pokuty. Ak ste byt nadobudli v r. 2009, podajte DP dnes, este ste v termine.

Tlacivo: Dan z nehnutelnosti - prilohy podla toho, o aky druh nehnutelnosti ide. Je vhodne prilozit kopiu LV. Tlacivo najdete aj na webe, skuste vygooglit. Napr. aj na www.bratislava.sk by mala byt odvolavka na link na tlacivo.
Lianka
01.02.10,14:24
Preco sa pytas dvakrat v tej istej veci?
http://www.porada.sk/t130308-dan-z-nehnutelnosti.html
jamis
01.02.10,15:18
Vymer dostanete az po podani Danoveho priznania, bez podaneho DP Vam nema spravca dane na zaklade coho vymerat dan. Do 30 dni od nadobudnutia ste boli povinny toto ohlasit spravcovi dane a DP podat, ako pise Rozalka.

Ak ste byt nadobudli este v 2008, podla mojho nazoru treba podat DP za 2008, co sa nezaobide zrejme bez pokuty. Ak ste byt nadobudli v r. 2009, podajte DP dnes, este ste v termine.

Tlacivo: Dan z nehnutelnosti - prilohy podla toho, o aky druh nehnutelnosti ide. Je vhodne prilozit kopiu LV. Tlacivo najdete aj na webe, skuste vygooglit. Napr. aj na www.bratislava.sk (http://www.bratislava.sk) by mala byt odvolavka na link na tlacivo.

Ak sa byt nadobudol až po 1.1.2008 PD sa malo podať v roku 2009.
Lianka
01.02.10,15:22
Ak sa byt nadobudol až po 1.1.2008 PD sa malo podať v roku 2009.

Tak som to aj myslela, asi som sa nevyjadrila zrozumitelne - ak nehnutelnost nadobudli v priebehu roka 2008, DP bolo treba podat do 31.1.2009.

Tym, ze teraz poda DP za 2008, podava ho ho termine, a preto ta moznost pokuty.
jamis
01.02.10,15:30
Tak som to aj myslela, asi som sa nevyjadrila zrozumitelne - ak nehnutelnost nadobudli v priebehu roka 2008, DP bolo treba podat do 31.1.2009.

Tym, ze teraz poda DP za 2008, podava ho ho termine, a preto ta moznost pokuty.

Za rok 2008 DP nepodáva. Ak mala vklad do katastra zapísaný po 1.1.2008 DP sa malo podať za rok 2009 a nie za rok 2008.
Lianka
02.02.10,09:45
Som sa zamotala s tymi rokmi (za ktory rok sa podava, lehoty su mi jasne), ok, necham uz tak. Ospravedlnujem sa, ak som niekoho doplietla.
anazu
11.02.10,19:21
Dobry den, nadväzujem na rozpisanu temu, chcem sa len opytat, ci nahodou neviete v akej vyske je pokuta za neskore podanie danoveho priznania k dani z nehnutelnosti. Dakujem
radek666
22.02.10,19:45
Zdravím poraďáci,

jedna otázočka ohladne dane z nehnutelnosti. V roku 2008 sme kúpili starší rodinný dom vtedy sme podali aj daňové priznanie. Pozemok bol dve parcely. Jedna vo výmere 500m2 zastavané plochy a nádvoria kde stojí dom o výmere 80m2. Druhá sú záhrady 1000m2. v roku 2009 sme zaplatili daň za dom a za pozemok. V roku 2009 sme dostali stavebné povolenie na prestavbu rodinného domu (rozsah prestavby - zostanú len časti obvodových múrov všetko ostatné sa robí nové vrátane časti nových základov). Pani na úrade mi povedala že by som mal podať nové daňové priznanie a z parcely na ktorú je vydané stavebné povolenie - 500m2 by som mal platiť daň zo stavebného pozemku kde je vyššia sadzba.

Je to tak správne alebo teraz by som mal platiť ako by tam dom stál a až po kolaudácii a po zameraní a spracovaní geometrického plánu podať daňové priznanie s novou výmerou domu.

Nejak mi to neni jasné. vie mi niekto poradiť???

Ďakujem