grammatika
01.02.10,16:06
Ahojte, keďže v JÚ nie som moc "doma", prosím Vás:
Ak vznikne nedoplatok na RZZP za rok 2009, tak tento nedoplatok treba zaevidovať do knihy záväzkov ešte v roku 2009? (obdobne preplatok).

Lebo napr. SZČO, ktorá nemusela platiť na základe RZZP za rok 2008 preddavky na ZP v roku 2009, keďže je i poistencom štátu (doktorant-tuším písmeno u, ak sa to nemenilo), ale v RZZP za rok 2009 jej vznikne nedoplatok za rok 2009, tak ho treba zaúčtovať do záväzkov v roku 2009?
(ešte v minulom roku sa RZZP podávalo do konca júna a vtedy by to vlastne ani človek "nestihol" zaevidovať do záväzkov).
Prosím poraďte :)
Zita5
01.02.10,15:09
Ak mu vznikne nedoplatok , zaúčtovať do Knihy záväzkov v roku 2009 , ak vznikne preplatok , účtovať do Knihy pohľadávok .
Johanka
01.02.10,15:28
Ak mu vznikne nedoplatok , zaúčtovať do Knihy záväzkov v roku 2009 , ak vznikne preplatok , účtovať do Knihy pohľadávok .
Hm, účtovali ste to aj keď bol termín do 30. 6. ?
Tweety
01.02.10,15:32
Podľa mňa záv., alebo pohľ. vznikne až v roku 2010. Takže šup s tým až do účtovíctva až v roku 2010.
Zita5
01.02.10,16:43
Ľudia však nebláznite , však to je to isté ako fa v prelomovom období .Veľa krát som bola iného názoru a na moju stranu sa nepostavil nikto a keď som sa prispôsobila Porade , tak teraz je to zasa nesprávne ?
Zita5
01.02.10,17:03
Hm, účtovali ste to aj keď bol termín do 30. 6. ?

Nie , nakoľko DP bolo už dávno odovzdané .
mandula
01.02.10,17:20
Keďže termín na vykonanie RZZP za rok 2009 je do 31.3.2010, podľa môjho názoru pohľadávka/záväzok z RZZP patrí do knihy pohľadávok a záväzkov ešte v roku 2009, takisto, ako pohľadávka/záväzok vypočítaný z daňového priznania k dani z príjmov za rok 2009.
Muška
01.02.10,17:21
... a ja som bola taká zvrátená, že som si vypočítala RZZP , vystavila som si interný doklad a dala som ho do záväzkov roku, ktorého sa nedoplatok týkal.

Pre mňa je potom výkaz o majetku "najpravdivejší".

A vyhla som sa dvom robiť dodatočné DP - z dôvodu nedoplatku RZZP a ukončenia živnosti.

P.S.
Teda myslela som tým, že aj vtedy keď sa RZZP robilo do 30.6.
grammatika
02.02.10,08:04
Poraďáci, ďakujem vám za názory. Teraz sa už len rozhodnúť :) :)
grammatika
02.02.10,13:51
V jednom časopise som našla toto:

Účtovanie nedoplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia

Nedoplatok z RZZP je podľa § 19 ods. 3 písm. i) ZDP daňovým výdavkom, ktorý znižuje základ dane. Nedoplatok z RZZP zaúčtuje podnikateľ do peňažného denníka a do knihy záväzkov.

Účtovanie v peňažnom denníku:
Do peňažného denníka zaúčtuje podnikateľ nedoplatok z RZZP, v súlade s § 4 ods. 6 Postupov účtovania v JÚ, v deň úhrady nedoplatku ako:

* výdavok peňažných prostriedkov z pokladnice alebo z bankového účtu (účtuje podľa toho, odkiaľ nedoplatok uhradil),
* výdavok ovplyvňujúci základ dane v stĺpci Výdavky celkom,
* výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci Poistné a príspevky platené za FO alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov (ďalej len „Platby do ZP a SP“).

Účtovanie v knihe záväzkov:
Do knihy záväzkov zaúčtuje podnikateľ, podľa § 15 ods. 4 zákona o účtovníctve, záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni vyplývajúci z RZZP. Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je posledný deň na podanie RZZP, t. j. 30. 6. 2009. Zánik záväzku zaúčtuje v deň úhrady nedoplatku.
Lianka
02.02.10,18:54
grammatika, prosim ta, kto je autor tohto clanku (vselikto dokaze vselico popisat)? Uved pripadne zdroj. Dakujem.
grammatika
02.02.10,19:59
grammatika, prosim ta, kto je autor tohto clanku (vselikto dokaze vselico popisat)? Uved pripadne zdroj. Dakujem.

zdroj:Ing. Jarmila Strählová:_
http://www.daneauctovnictvo.sk/2009/11-2009-1/Nedoplatok-a-preplatok-z-rocneho-zuctovania-zdravotneho-poistenia-v-evidencii-podnikatela-fyzickej-osoby/
neviem, či Vám to pôjde všetkým otvoriť, ja som tam zaregistrovaná
Johanka
03.02.10,16:47
Ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu si dovolím pripomenúť časť z § 2 Postupov účtovania :
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

V súvislosti s RZ ZP považujem za "potrebný podklad, ktorý dokumentuje tieto skutočnosti " hotové RZ ZP .
Zita5
03.02.10,17:15
Johanka , prosím Ťa o vyjadrenie k tomuto stanovisku z DRSR.Je to síce staršieho dátumu , ale v tej dobe keď sa debatovalo o prelome rokov a čo patrí do predchádzajúceho roku .......no jednoducho by ma zaujímal Tvoj názor .

je to téma
http://www.porada.sk/t40227-df-prelom-rokov-06-07-este-raz.html?highlight=prelom+rokov
http://www.porada.sk/378665-post39.html

Nechcem to znovu rozoberať , len Tvoj názor by som rada si tu prečítala , ako postupuješ Ty.:);)

Ďakujem .
Zita5
03.02.10,17:27
Ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu si dovolím pripomenúť časť z § 2 Postupov účtovania :
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

V súvislosti s RZ ZP považujem za "potrebný podklad, ktorý dokumentuje tieto skutočnosti " hotové RZ ZP .

Ak by som postupovala ďalej podľa uvedeného paragrafu , tak napríklad :

Daňové priznanie mám hotové a odovzdané 25.1.2010
Daňové priznanie DzMV za rok 2009 mám hotové 31.1.2010
Daňové priznanie DzP mám hotové 31.3.2010
Došlú faktúru z telekomu mám v rukách napr.20.1.2010 /za mesiac december /
atď atď .............

potom sú to všetko záväzky roku 2010 ........
Muška
03.02.10,17:28
A mne sa páči tento príspevok od Andreja, ktorého som tu už 1,5 roka nevidela.
http://www.porada.sk/364518-post27.html

P.S.
Ale myslím si , že si to budeme vedieť obhájiť aj-aj :):)
Jarka 1
03.02.10,17:40
Počas roka 2009 som mesačne evidovala záväzok SZČO voči zdravotnej poisťovne. V máji 2009 jednoducho nezaplatila a doteraz to mám ako neuhradený záväzok k 31.12.2009. V zdravotnej poisťovni navrhli, aby to doplatila cez RZ. Predpokladám, že výsledkom bude nedoplatok vo výške neuhradenej platby. Ešte som neurobila RZ. V tomto prípade podľa mňa nemôžem zaevidovať nedoplatok z RZ, lebo sa chýbajúca platba dostane do záväzkov duplicitne.
Prosím, uvažujem správne, alebo nie?
Lianka
12.02.10,16:41
Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP, dan z MV a DPH za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom poisteni vypyvajuci z RZZP sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."

Neviem si pomoct, ale neviem sa s tymto vobec stotoznit. :confused::confused::confused:
Katka2
12.02.10,16:46
Fíha, tak teraz padli všetky moje teórie ... Ing. Jana Acsová na školení uviedla, že DzMV, DPH a DzP je záväzkom roka, ktorého sa to týka. Nebola som si istá len pri RZZP. A teraz už nie som si istá ničím...
Katka2
12.02.10,16:48
Veď aj faktúru, ktorú obdržím v januári za starý rok, tak ju uvádzam v záväzkoch...
Lianka
12.02.10,17:00
Ten list je celkovo divny - skomolili mi meno, nenapisali spravne PSC. Pani nepise, o co sa jej tvrdenie opiera, z akeho ustanovenia a § paragrafu tak usudzuje.

Zaujima ma, co na to stanovisko hovorite.
Zita5
12.02.10,17:17
Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP, dan z MV a DPH za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom poisteni vypyvajuci z RZZP sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."

Neviem si pomoct, ale neviem sa s tymto vobec stotoznit. :confused::confused::confused:

Lianka tu Ti prikladám odpoveď z 1.2. 2007 pozri aký je rozdiel medzi mojou a Tvojou odpoveďou .....podľa mňa žiaden.;)

http://www.porada.sk/378665-post39.html
ego.mc
12.02.10,19:23
Zaujima ma, co na to stanovisko hovorite.
Keďže všetky tieto záväzky mi vznikajú až 1.1. a nie 31.12., plne sa s týmto stanoviskom stotožňujem.
Katka2
12.02.10,20:47
Mne sa tiež veľmi páči ten názor od andrej_rv :
Účtovná jednotka je v zmysle ustanovení § 29 ZÚ ku dňu uzávierky zisťovať, či okrem iného aj stav pohľadávok zodpovedá skutočnosti. Nikde nie je napísané, že to musia byť vyfakturované pohľadávky (alebo v opačnom prípade vyfakturované záväzky). Nevyfakturovaná pohľadávka je podľa mňa tiež pohľadávka, najmä ak je podopretá výdajkou či dodacím listom o prevzatí tovaru. § 15 ZÚ ods. 3 tiež nevymenúva taxatívne všetky druhy pohľadávok. V § 9 Postupov JÚ sa uvádza, že účtovná jednotka si môže zvoliť aj podrobnejšie členenie záväzkov a pohľadávok ako je uvedené v ZÚ. Nič teda nebráni, aby aj v prípade predaja tovaru koncom roka a vystavení faktúry začiatkom nasledujúceho roka výkaz o majetku a záväzkoch obsahoval údaje v súlade so skutočnosťou. Účtovná jednotka je podľa mňa povinná (v náväznosti na § 7 ods.1 ZÚ o povinnosti verného a pravdivého zobrazenia skutočnosti v uzávierke) inventarizovať, evidovať a vykázať ku dňu uzávierky všetky záväzky a pohľadávky vrátane nevyfakturovaných, pokiaľ vedomosť o týchto záväzkoch má. A v zmysle § 17 ods. 8 ZÚ musí účtovná jednotka tieto poznatky o záväzkoch a pohľadávkach podľa stavu ku dňu uzávierky zohľadniť až do dňa zostavenia uzávierky.

A veru, keby som dnes ráno nenapísala dopyt na DRSR ohľadom RZZP, ktorá bolo formulovaná len otázkou, tak by som to urobila teraz a formulovala otázku aj s argumentmi vyššie uvedenými. Nech sa trochu potrápia:rolleyes:
Zita5
12.02.10,21:00
Mne sa tiež veľmi páči ten názor od andrej_rv :
Účtovná jednotka je v zmysle ustanovení § 29 ZÚ ku dňu uzávierky zisťovať, či okrem iného aj stav pohľadávok zodpovedá skutočnosti. Nikde nie je napísané, že to musia byť vyfakturované pohľadávky (alebo v opačnom prípade vyfakturované záväzky). Nevyfakturovaná pohľadávka je podľa mňa tiež pohľadávka, najmä ak je podopretá výdajkou či dodacím listom o prevzatí tovaru. § 15 ZÚ ods. 3 tiež nevymenúva taxatívne všetky druhy pohľadávok. V § 9 Postupov JÚ sa uvádza, že účtovná jednotka si môže zvoliť aj podrobnejšie členenie záväzkov a pohľadávok ako je uvedené v ZÚ. Nič teda nebráni, aby aj v prípade predaja tovaru koncom roka a vystavení faktúry začiatkom nasledujúceho roka výkaz o majetku a záväzkoch obsahoval údaje v súlade so skutočnosťou. Účtovná jednotka je podľa mňa povinná (v náväznosti na § 7 ods.1 ZÚ o povinnosti verného a pravdivého zobrazenia skutočnosti v uzávierke) inventarizovať, evidovať a vykázať ku dňu uzávierky všetky záväzky a pohľadávky vrátane nevyfakturovaných, pokiaľ vedomosť o týchto záväzkoch má. A v zmysle § 17 ods. 8 ZÚ musí účtovná jednotka tieto poznatky o záväzkoch a pohľadávkach podľa stavu ku dňu uzávierky zohľadniť až do dňa zostavenia uzávierky.

A veru, keby som dnes ráno nenapísala dopyt na DRSR ohľadom RZZP, ktorá bolo formulovaná len otázkou, tak by som to urobila teraz a formulovala otázku aj s argumentmi vyššie uvedenými. Nech sa trochu potrápia:rolleyes:

Však Ti nič nebráni poslať dopyt ešte raz ...treba dať inak formulovanú otázku a vyššie uvedené argumenty ;)
Katka2
13.02.10,18:23
Však Ti nič nebráni poslať dopyt ešte raz ...treba dať inak formulovanú otázku a vyššie uvedené argumenty ;)

Tak aj urobím.:D
mimotemyTakže ak dobre rozumiem, tak môžem na DRSR zasielať dopyty do bezvedomia :D aj na rovnakú tému ?
Melnick
06.03.10,19:08
Ja by som brala aj 5 stanovísk DRSR k jednemu dopytu a pri prípadnej kontrole a probléme so zaúčtovaním, by sa mi predpokladám nejaké z tých piatich na obhajobu hodilo:):D:D:---
ivustek
07.03.10,09:31
Ja nechápem vôbec, prečo by mala byť daň za rok 2009 záväzkom roku 2009. Veď účtovné knihy uzatvorím 31.12.2009, kedy ešte neviem, aká daň mi vyjde. Z týchto kníh spravím výkazy o MaZ a PaV. Z týchto výkazov vložím údaje do DP. Až vtedy zistím výšku dane. To sa mám potom vrátiť a opraviť výkaz o MaZ v časti pohľadávky a záväzky? Potom ešte urobím RZZP a znova sa vrátiť do výkazu a ešte aj o túto simu výkaz opraviť? No to nemá podľa mňa logiku.
S týmto postupom sa nikdy nestotožním, aj keď čakám na Vás poraďáci Vy- ako to spravíte.
IKA K
09.03.10,01:36
Počas roka 2009 som mesačne evidovala záväzok SZČO voči zdravotnej poisťovne. V máji 2009 jednoducho nezaplatila a doteraz to mám ako neuhradený záväzok k 31.12.2009. V zdravotnej poisťovni navrhli, aby to doplatila cez RZ. Predpokladám, že výsledkom bude nedoplatok vo výške neuhradenej platby. Ešte som neurobila RZ. V tomto prípade podľa mňa nemôžem zaevidovať nedoplatok z RZ, lebo sa chýbajúca platba dostane do záväzkov duplicitne.
Prosím, uvažujem správne, alebo nie?
Výsledná suma z RZZP sa nemusí rovnať vždy chýbajúcej platbe.

Počas bežného zdaňovacieho obdobia si evidovala /aj platila, resp. neplatila/ odvody z minimál. mzdy, ale po skončení zdaňovacieho obdobia zistíš, že si mala vyššie príjmy a vznikla Ti povinnosť doplatiť zdravot. poistenie vo vyššej sume, ako eviduješ záväzok.

No tiež by ma zaujímalo, čo potom s tým záväzkom vo výške chýbajúcej platby, ktorý prejde do nasledujúceho roka ako neuhradený záväzok , jednoducho sa stornuje ?

A pri zaplatení nedoplatku z RZZP sa uhradí len záväzok z RZZP?
Zita5
09.03.10,06:27
Odpoveď na príspevok 29 - IKA K

K 31.12.2009 máte v záväzkoch skutočné neuhradené záväzky voči ZP , ktoré Vám v roku 2009 vznikli .

Tieto by som nestornovala . Výsledok z RZZP by som do Knihy záväzkov zapísala v roku 2010 len vo výške rozdielu medzi záväzkami k 31.12.2009 a vypracovaným RZZP .
Pri úhrade RZZP by som si záväzky spárovala s platbou .Samozrejme , že k tomu by som si napísala poznámku , prečo som to tak spravila. To znamená , takto by bol môj postup, aby som sa vyhla duplicite .Potom suma záväzkov sa mi musí rovnať s výsledkom RZZP .
grammatika
14.03.10,16:01
Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP, dan z MV a DPH za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom poisteni vypyvajuci z RZZP sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."

Neviem si pomoct, ale neviem sa s tymto vobec stotoznit. :confused::confused::confused:
Lianka, prosím ťa vedela by si to sem prilepiť ako prílohu - odpoveď z drsr?
Chcem si to založiť presne citované:)
ďakujem
L-M
17.03.10,09:16
Tak teraz som už z toho blázon :o,takže jednoznačná odpoveď je odpoveď z DRSR,alebo sa bude každý riadiť podľa svojho vysvetlenia zákona ? :) :confused:
Keby to v zákone napísali "polopate" čo áno a čo nie- bolo by to jednoduchšie ::D
A čo ak je už DP odovzdané aj so záväzkami DzP,DzMV.....? Opravovať výkazy, alebo to nechať tak???
Prosím o Váš názor.

Ďakujem
sybila3
17.03.10,11:02
ja to opravovať nebudem, tiež to mám tak odovzdané, vždy aj na kurzoch aj tu na porade mi bolo vtlkané do hlavy, že čo sa týka roku 2009 tak ide do toho roka.no z tohto som úplne v šoku, ja teda neviem, ale keďže sa daň týka roku 2009, tak by mala byť záväzkom roku 2009 s úhradou 2010, vždy mi to bolo takto úplne jasné, alebo rzzp, mesačne evidujem v knihe záväzkov odvody do SP a ZP, v RZZP len urobím zúčtovanie a vyčíslim nedoplatok, to by som všetky evidované odvody ZP mala stornovať a prehodiť do roku 2010, no to mi vychádza dosť nelogické. Aj daň z MV r. 2009, vždy sa to účtovalo do záväzkov do toho roku, ktorého sa to týka, tak teraz už neviem vôbec nič.
mizu24
11.02.11,07:34
Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP, dan z MV a DPH za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom poisteni vypyvajuci z RZZP sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."

Neviem si pomoct, ale neviem sa s tymto vobec stotoznit. :confused::confused::confused:
Neviem, či som to pochopila správne, ale všetky tieto záväzky za rok 2009 máme uviesť až vo výkazy M a Z za rok 2010? To je nejaké divné? Všade na Porade sa uvádza, že ich treba dať to toho roku v ktorom vznikli, čiže do 2009.:(
ego.mc
11.02.11,15:38
Prečo divné, skôr logické. To, že sa to uvádzalo na Porade, je iba "mierna" deformácia z PÚ. ;)
mizu24
11.02.11,16:47
Prečo divné, skôr logické. To, že sa to uvádzalo na Porade, je iba "mierna" deformácia z PÚ. ;)

Takže všetky záväzky(DPH 4.Q10, Daň z príjmu, MV aj RZZP za rok 2010 treba dať do záväzkov v roku 2011? Podľa mňna by sa mali dať do toho roku za ktorý vlastne sú. Vyzerá to ako deformácia s PU, ale pripadá mi to logickejšie. Neviete mi prosím dať link na zákon, alebo postupy kde by to bolo vysvetlené?
Ináč dík za info.
ego.mc
11.02.11,16:59
Všetky tieto záväzky vznikajú až po 31.12. podaním priznania. Myslím si, že v tomto prípade je odpoveď DRSR dostačujúca.
Zita5
11.02.11,17:36
Betina2
18.02.11,09:36
Ja teda neviem....skúsim napísať svoj pohľad na vec, samozrejme sa snažím vychádzať zo zákonných podmienok:
Podľa mňa je smerodajné, kedz sa o prípade dozviem. Ak ešte pred uzavretím účtovných kníh, resp. pred podaním DP, tak účtujem do toho roku, ktorého sa týkajú. Ak už po uyavretí kníh, tak vtedy, kedy mi bola známa informácia, resp., vtedy, kedy som sa doyvedela o skutočnosti.....
DPH za 4Q......poznám, čiže záv./pohľ. k 31.12.
DP FO poznám.....k 31.12.
Zamestnanci, mzdy, odvody za dec. ....poznám.....k 31.12.
Moje odvody ako SZČO....tak ako po iné mesiace...záv. k 31.12., splatn.8.nasled.mes.
Daň z MV......poznám......k 31.12.
RZZP......po minulé roky bol termín do 30.6., čiže až po uzavretí kníh....vtedy mi to šlo do nového roka...teraz máme termín 31.3.nasl.roka, čiže do uzavretia kníh poznám výsledok, je to môj výsledný záväzok roku 2010, čiže zaevidujem k 31.12.2010.

DF za tovar prijatý do 31.12., DF s dát. vyst. napr. 15.1. a došla 17.1............poznám, mám doklad do uzavretia kníh......k 31.12.

Ale napr. ak dostanem FA, čo sa netýka skladovaného tovaru, tak mám trošku dilemu....naozaj som fa obdržala až napr. 31.1.2011, ale dátum dodania bol 31.12.2010. Napr. šlo o nejakú službu. Z pohľadu PU by jednoznačne bola účtovaná do roku 2010. Z pohľadu JU uvažujem....záväzok mi vzniká vtedy, ked som obdržala doklad alebo som sa o prípade dozvedela....
Hodne podľa mňa závisí aj od dátumu dodania a nadväzujúcej evidencii DPH.

Citujem z Postupov JU:
§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov


§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

Odvolávka 2)
2) Napríklad Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov, Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.

Mne z zenia daných paragrafov vylýva, že ak dôjde k splneniu dodávky a ja poznám výšku záväzku/pohľdaávky na základe dokladu (nemusí to byť zrovna faktúra), tak do knihy záv./pohľ. zaevidujem s dátumom, kedy som sa o nich dozvedela. Podľa toho, čo mám skôr, či faktúru, alebo iný doklad preukazujúci skutočnosť, ktorá nastala. Napr. pri prijatí tovaru mám doklad o prevzadí, dodací lisť, príjemku na sklad a pod. Faktúra kludne môže prísť aj neskôr, ale ja už o tom tovare a jeho hodnote viem, tak záväzok zaevidujem. Pokiaľ presnú sumu nepoznám, tak čakám na doklad, ktorý sumu jednoznačne preukáže.
Pri iných dodávkach napr. služieb, mám trebárs potvrdenú objednávku, kde mám vyčíslenú aj cenu za danú službu, alebo mám zmluvu.....Dodanie nastalo k 31.12.. Ja o tom viem, ale faktúru obdržím až 15.1.. Napriek tomu zaevidujem záväzok (DF) k 31.12., lebo dodanie nastalo, ja jeho cenu poznám a viem, že mi záväzok vznikol. Do denníka mi samozrejme vstúpi až jeho úhradou. Napr. ale účet ya mobil dostanem 30.1. s tým, že vo faktúpre je ako dátum dodania 10.1. a týka sa obdobia od 11.12. do 10.1., tak samozrejme celá faktúra ako záväzok sa zaeviduje až v roku 2011.
Ak mám ale už účtovné obdobie uzatvorené a nie je možné ho znovu otvoriť a zapisovať do kníh, tak pohľ./záv. zaevidujem do knihy až s dátumom, kedy som obdržala doklad. Lebo ak sa nemám o aký doklad oprieť (opakujem, nemusí ísť zrovna o faktúru), tak nemám čo evidovať a o čom účtovať.
Zita5
18.02.11,10:07
Ja som vyššie pripojila link na témy, táto téma tu už dávno bola po všetkých stránkach rozobratá .Je na každom , ako si to jednotlivec vysvetlí,avšak i napriek tomu by skutočne bolo prospešné , keby Daňové riaditeľstvo k prelomu rokov vydalo usmernenie z dôvodu nie rovnakého chápania postupu účtovných jednotiek - jedná sa o jednoduché účtovníctvo .

Napíšem otvorene tak ako to je ......už v roku tuším 2006 som bola za to , že ak obdržím FA v roku 2007 za rok 2006 patrí do záväzkov v roku 2007.
To jest aj DzP,aj DzMV a všetko o čom mám doklad v ruke v roku 2007 patrí do záväzkov roku 2007a nie 2006.

Napísala som dopyt na DR (je priložený v temach), avšak bol zmetený poraďákmi zo stola , nakoľko daňový úrad sa mýli .
Na porade som počas nasledujúcich rokov sa pridala väčšine (i keď vútorne som o tom nebola presvedčená - lebo sa dosť spája JU s PU ), ale moje odpovede boli v súlade s tým, aby som nevyvolala nejakú diskusiu o prelome rokov, ktorá tu už raz a sto krát bola.

Narazila na Odpoveď DRSR pre Lianku v tejto téme čo bolo už tuším 2 roky pozdejšie a zasa rovnaká odpoveď .Že by sa DRSR viac krát v tej istej odpovedi na prelom rokov mýlil ?

Ja by som bola veľmi rada , keby sa tento prelom rokov doriešil už konečne zo strany Daňového riaditeľstva , lebo potom tieto otázky,riešenia a chápania nás sa budú opakovať rok čo rok a vždy s iným výsledkom a vlastne len názormi 50:50.
lenkam68
18.02.11,10:23
Takže do tretice (Zitka, Lianka + ja) som k problematike správne zaradených záväzkov na prelome rokov, dnes podala dopyt na DÚ. Uvidíme, či bude zhodná odpoveď s predchádzajúcimi. Keď príde, tak ju zverejním.
Betina2
18.02.11,10:26
Zitka, tiež by som bola rada, keby sa zákonne táto problematika zjednotila a konečne sa odstránili pochybnosti. :) :) :)
To že DU odpovie na dotaz ešte pre mňa nie je to isté ako keď vydá MF metodické usmernenie alebo pokyn alebo ešte lepšie, ked sa to jednoznačne uvedie bud v Postupoch alebo v inom legislatívnom záväznom nariadení.
Ja som vychádzala zo znenia Postupov pre Ju a z požiadavky verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.
A áno, keby sa jednoznačne v zákone napísalo, že pohľadávka/záv. sa bude evidovať do obdobia, kedy som o jej vzniku obdržala doklad preukazujúci danú skutočnosť...tak potom by to bolo aj pre všetkých záväzné a pochopiteľné a jednoznačné. Žial, vieme kto a akým spôsobom v tejto republike robí zákony a aj to že "od stola" niekde v parlamente alebo vo vláde to vyzerá ako "malina" a v praxi je to celkom o niečom inom :) Asi bude ešte dlho trvať, kým aj u nás budú veci fungovať aspoň tak ako v nemecku alebo v škandinávskych krajinách, kde väčšia časť administratívnej byrokracie spočíva na ramenách štátnych a inštitucionálnych úradníkov, ktorí sú za to aj adekvátne zaplatení a tiež nesú za to aj zodpovednosť. Treba len dúfať, že o niekoľko dekád sa to dostane aj k nám a že aspoň naše vnúčatá budú mať zjednodušené podnikanie po administratívnej stránke a že sa budú môcť naplno venovať tomu, kvôli čomu sa do podnikania aj pustili....
lenkam68
18.02.11,10:52
Máš úplnú pravdu v tom, že by bolo ideálne, keby bolo vydané oficiálne stanovisko. Lenže to zatiaľ nie je (či vôbec niekedy bude), preto sa budem do vtedy riadiť odpoveďou DÚ, pretože tak, ako sme nejednotní my účtovníci, sú zrejme aj daň. kontrolóri a v prípade opačného názoru ako je ten môj, ho skôr presvedčí vyjadrenie DÚ.
Betina2
18.02.11,11:16
K liankinmu citátu z DRSR:

Re: Kniha záväzkov a RZZP
Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP, dan z MV a DPH za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom poisteni vypyvajuci z RZZP sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."
Neviem si pomoct, ale neviem sa s tymto vobec stotoznit.

v § 5 sa okrem bodu (2) nepíse nič o období, do ktorého sa majú Z a P evidovať v knihe.
V ďalšom pokračovaní listu už nie je odvolávka na žiaden § ani usmernenie ani nič podobné. Je to len názor pani Ing.
Ak by som mala postupovať doslova podľa jej návodu, tak potom aj všetkz záv. zo soc.poistenia, ZP, za zamestnancov, za tovar.....všetko bz som mala evidovať do Knihy v období, kedy mám za záv. zaplatiť. Je to tam jasne napísané v závere !!!
Myslím si že nikde a nikdz sa neúčtovala v yávislosti od dátumu splatnosti ! Už to je podľa mňa totálna blbosť. Lebo mne záv. aj podľa mnou citovaných § Postupov JU nikdz nevyniká v deň splatnosti !!!

K skreslovaniu Tu na Porade často dochádya práve preto, lebo niekto sem pripne úryvok z listu. Lianka, prosíme Ťa, prilep sem celé znenie listu, čo si obdržala, nie len úryvok :). Ak bz som totiž mala postupovať podľa návodu pani Ing. z DRSR, ktorá ten list Linake poslala, tak by som si na yáklade takto zostavenej UZ bezproblémov žiadala o úver, lízing a pod, prípadne nedajbože štátnu dotáciu...v nemalej výške.
Čo ak napr. v skutočnosti vykážem síce účtovný zisk vo výške 1 000 000 Eur, Vzhľadom k tomu, že existuje aj inštitút pripočítateľných a odp.pol. v DP a.tiež inštitút napr. dlhodobých záv, vyšiel by mi určitý ZD a daň. Tú daň by som kludne mala vo výške 100 000 eur a + bz mi vzšli aj preddavky (tie sa ale týkajú až nového roka). Tieto záväzky by som (a najmä o tie DDB ide, ale aj o KDB) vo výkazoch vôbec neuviedla, lebo splatnosť nastane až v novom roku. Do DPFO by mi nevstupovali, lebo ZD v JU ovplyvň. pohyb peňazí a ten by nenastal (až v novom roku, aj to napr. len čiastočne), ale ja by som o nich vedela, vedel by som, že nedokážem splácať prípadný úver a aj napriek tomu by som požiadala o úver, lízing a nedajbože o štátnu dotáciu s takto skreslenými údajmi o mojich záv. a samoyrejme o celkovej hosp.situácii vo firme. Dostala by som úver, ale nedokázala by som ho splácať...nechcela by som sa dostať o stuácie, že by ma obvinili zo zatajenie ainformáciií a skreslenia finančnej situácie. Ona by totiž bola ružovejšia než je v skutočnosti.....Áno, z úverového podvodu ai y ničoho pod. by ma nemohli obviniť, lebo som im poskytla UZ takú aká bola podaná na DU...ale nezobrayovala verný stav....
A pre mňa je verné a pravdivé zobrazenie jednou z najdôležitejších podmienok účtovania.
Betina2
18.02.11,11:23
Máš úplnú pravdu v tom, že by bolo ideálne, keby bolo vydané oficiálne stanovisko. Lenže to zatiaľ nie je (či vôbec niekedy bude), preto sa budem do vtedy riadiť odpoveďou DÚ, pretože tak, ako sme nejednotní my účtovníci, sú zrejme aj daň. kontrolóri a v prípade opačného názoru ako je ten môj, ho skôr presvedčí vyjadrenie DÚ.

Ano, ale aj kontrolori sa musia vedieť odvolať na nejaký §. A ja to v tých § nevidím, že to čo napísla tá pani Ing. z DRSR, sa o nejaký relevantný § opiara. Jedine uviedla §5 a v tom tie termínz nie sú (okrem úveru)
Ak mi niečo pri KO vytknú, musia to vedieť zdôvodniť konkrétnym §. Ak mi ho nedokážu predložiť a jednoynačne preukázať na základe jeho znenia, že som nepostupovala správne....tak sa o to môžeme odvolávať a súdiť a súd vychádya len zo znenia §.....
Viem, že každý z nás chce robiť svojumprávu čo najlepšie, tak toto neberte ako útok proti Vám, čo so mnou nesúhlasíte...chcem len dosiahnuť, aby sme sa v našich tvrdeniach mali o čo oprieť v zákone. A aby sme to vedeli aj na yáklade konkrétnych § obhájiť aj pred prípadnou KO. Tože nejaký lisť mailom príde od DU, ešte neznamená, že je správny. Koškokrát sa mi stalo, že jedne deň mi na službách verejnosti doporučili niečo iné ako o týždeň, dva :(. Bol tam proste iný preacovník......no comment.
Zita5
18.02.11,11:30
Odpoveď pre "ekopo"

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V účtovníctve účtovnej jednotky účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctve sa účtuje na základe účtovných dokladov, čiže aj záväzok môže byť v pomocnej evidencii - v knihe záväzkov zaúčtovaný na základe prijatej faktúry. Dohadné účty jednoduché účtovníctvo nepozná.

Váš dopyt:

Dobrý deň.
FO účtujúca v JU neplatič DPH. V Januári 2007 mu príde DF s dátumom vystavenia 15.1.2007 ., dátum zdanitelného plnenia 31.12.2006 /dodaná služba/ . Zaeviduje uvedenú faktúru do roku 2006 a vykáže vo výkaze o M a Z 2006 ., alebo DF zaeviduje do záväzkov v roku 2007 a neuvedie vo výkaze o M a Z za rok 2006. A taký istý prípad, len sa jedná o tovar - v prvom prípade prijatý na sklad, v druhom prípade ešte nie /je na ceste/. Ďakujem za odpoveď. xxxxxx


.................................................. .................................................. ..
Odpoveď pre Zita 5
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pokiaľ účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva neobdržala do konca zdaňovacieho obdobia účtovný doklad - vo Vašom prípade faktúru za prijatý tovar - nemôže v knihe pohľadávok a záväzkov evidovať záväzok k 31.12.2006, nakoľko podkladom pre účtovanie v pomocnej evidencii je hodnota záväzku vyčíslená na základe účtovných dokladov v záväznej výške, ktorá je deklarovaná faktúrou vystavenou v ll.l.2007.

Váš dopyt:

Dobrý deň ,

prosím o odpoveď na môj dotaz - prelom roku 2006/2007:

11.1.2007 sme obdržali nasledovnú faktúru :
Dátum dodania 29.12.2006
Dátum vystavenia : 8.1.2007
Splatnosť : 14 dní

Prosím do ktorého roku horeuvedenú faktúru zapísať do evidencie záväzkov do roku 2006 alebo do roku 2007 ?Sme plátcovia DPH .Účtujeme v jednoduchom účtovníctve .


Postupovali sme nasledovne :
záväzok rok 2007
príjem tovaru na sklad rok 2006
odpočet DPH 4 štvrťrok 2006
Uvedený príjem tovaru budeme vykazovať vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2006 v kolonke tovar .

Z dôvodu nejednotnosti v oblasti uvedeného prípadu , si dovoľujem požiadať o správnu odpoveď .

Ďakujem Zita xxxxxxx


.................................................. .................................................. ........
Odpoveď pre Lianka

Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP (http:///), dan z MV a DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html) poisteni vypyvajuci z RZZP (http:///) sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."
Betina2
18.02.11,12:33
Zitka, ďakujem za priložené listy. :)
Ale žiaľ nepresvedčili ma. Potrebujem rukolapný dôkaz. Odvolávku na zákon, paragraf. :) prečo to má bzť tak a nie inak. :) niečo, o čo sa dá jednoznačne oprieť....

PS: volala som s kolegyňou z iného mesta a tu je jej názor:
Daň z MV, Daň z FO, DPH, mzdy, daň za zamestnancov odvody za zam., SP za SZČO, ZP za SZČO, RZZP to všetko jednoznačne do záv./pohľ. k 31.12.
Ale napr. faktúru, ktorú obdržala 15.1. s dát. vystavenia 5.1. a dátumom dodania (je plátca DPH) 31.12. dala do evidencie k 31.12. práve pre odpočítanie DPH 19% do 31.12.2010. A navyše do dátumu na podanie DPH ju mala.
Ak ale obdrží FA po podaní DPH, tak už ju eviduje do roku 2011. Vlani ale všetky DF prijaté po 1.1. evidovala už do nového roka. Ale tie ostatné záv. ako dane, SP atď . evidovala aj vtedy k 31.12. No a VF všetky čo sa týkali min. roka vystavila najneskôr s dátumom minulého roka.
Takže asi je najlepšie si to stanoviť ohladne DFA v internej smernici ? No a s tým tovarom naskladneným pred 31.12. a došlou FA po 31.12.....ták to mi je fakt dilema....
Betina2
18.02.11,12:35
PS občas mám dojem, že JU je zložitejšie a náročnejšie než PU :(:(:( Nechápem, prečo tomu dali taký "výstižný" názov :(
Zita5
18.02.11,12:40
Zitka, ďakujem za priložené listy. :)
Ale žiaľ nepresvedčili ma. Potrebujem rukolapný dôkaz. Odvolávku na zákon, paragraf. :) prečo to má bzť tak a nie inak. :) niečo, o čo sa dá jednoznačne oprieť....

PS: volala som s kolegyňou z iného mesta a tu je jej názor:
Daň z MV, Daň z FO, DPH, mzdy, daň za zamestnancov odvody za zam., SP za SZČO, ZP za SZČO, RZZP to všetko jednoznačne do záv./pohľ. k 31.12.
Ale napr. faktúru, ktorú obdržala 15.1. s dát. vystavenia 5.1. a dátumom dodania (je plátca DPH) 31.12. dala do evidencie k 31.12. práve pre odpočítanie DPH 19% do 31.12.2010. A navyše do dátumu na podanie DPH ju mala.
Ak ale obdrží FA po podaní DPH, tak už ju eviduje do roku 2011. Vlani ale všetky DF prijaté po 1.1. evidovala už do nového roka. Ale tie ostatné záv. ako dane, SP atď . evidovala aj vtedy k 31.12. No a VF všetky čo sa týkali min. roka vystavila najneskôr s dátumom minulého roka.
Takže asi je najlepšie si to stanoviť ohladne DFA v internej smernici ? No a s tým tovarom naskladneným pred 31.12. a došlou FA po 31.12.....ták to mi je fakt dilema....

Betina , ja som tie odpovede dala naschvál všetky k sebe , aby ste mohli porovnať .:)A jednoduché účtovníctvo ozaj nie je jednoduché :)
sybila3
21.02.11,14:58
Betina , ja som tie odpovede dala naschvál všetky k sebe , aby ste mohli porovnať .:)A jednoduché účtovníctvo ozaj nie je jednoduché :)
preto som sa nato pýtala, lebo som si prečítala názory že niekto to dáva do starého roku a niekto do nového, nám vždy aj v škole ale aj na školení vtlkali do hlavy, že ak sa to týka starého roka tak to treba zaradiť do 31.12 aj keď je to daň a je vyrátaná 31.3. ale sa týka min. roka. Tak to tak budem robiť aj naďalej. ďakujem
ego.mc
21.02.11,19:30
Takto to vidím ja. :)
SP: § 21 ods. 1 Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 ods. 5, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.
Splatnosť: § 143 ods. 1 Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné
ZP: § 15 ods. 1 Povinnosť platiť poistné vzniká: c) dňom, od ktorého je poistenec samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 11 ods. 4,
Preddavky: § 16 ods 1 Platiteľ poistného je povinný vypočítať, platiť a odvádzať preddavok na poistné na účet príslušnej zdravotnej poisťovne v každom kalendárnom mesiaci.
Splatnosť: § 17 ods. 2 Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činných osôb [§ 11 ods. 1 písm. b)] a platiteľov poistného podľa § 11 ods. 2 je splatný do ôsmeho dňa po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Mzdy: § 118 ods. 1 Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu. (Moja pozn.: t.j už po prvom dni vykonania práce.)
Splatnosť: § 129 ods. 1 Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

Ale:
RZZP: § 19 ods. 1 Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Splatnosť: §19 ods. 11 Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo
DPH - § 78 ods. 1 Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť.
§ 78 ods. 2 Na účely tohto zákona sa vlastnou daňovou povinnosťou rozumie prevýšenie celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru nad celkovou výškou odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
DPFO - § 49 ods. 2 Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.
§ 49 ods. 11 Na účely podania daňového priznania je daňovník povinný zostaviť účtovnú závierku podľa osobitného predpisu ku koncu zdaňovacieho obdobia podľa tohto zákona a predložiť ju správcovi dane v termíne na podanie daňového priznania.
DMV - § 90 ods. 1 Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
§ 91 ods. 5 Daňovník podľa odsekov 1 a 2 vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

Ešte jedna poznámka k uzávierke:
Je síce pravda, že ju môžeme zostaviť do šiestich mesiacov po skončení účtovného obdobia. (§ 17 ods. 5)
Ale zostavujeme ju k poslednému dňu účtovného obdobia.