emula1
01.02.10,15:15
ahojte,

mam taky problem:
prebrala som uctovnictvo, v poc.stavoch roka 2009 mi visia opravky za nejake stroje a auto, ktore uz vo firme nie je, nikto nevie kde skoncilo, ci sa rozpadlo.... asi taku odpoved som dostala. co som pozerala rok 2008, predch.uctovnicka len preniesla stav opravok z predch.roka, nerobila ziadne odpisy. apropo ziadny odpisovy plan k ziadnemu majetku nemam, taky v tom maju bordel.
no rada by som sa aspon toho "neexistujuceho" auta v ucte zbavila, nejako ho vyradila, len neviem ako, nic k nemu neexistuje.

prosim poradte niekto ak by ste vedeli, co s tym
Zoltán Kovács
01.02.10,14:47
Ak výška oprávok sa rovná s výškou obstarávacej ceny, a majetok už fyzicky neexistuje, tak na základe inventárneho zápisu vyradiť 08x/02x zápisom.
emula1
02.02.10,06:57
praveze sa nerovna, majetok este nie je doodpisovany, suma opravok je ovela nizsia ako 022.
problem je, ze majetok uz davno neexistuje, len visi v uctovnictve
a_je_to
02.02.10,11:11
ahojte,

mam taky problem:
prebrala som uctovnictvo, v poc.stavoch roka 2009 mi visia opravky za nejake stroje a auto, ktore uz vo firme nie je, nikto nevie kde skoncilo, ci sa rozpadlo.... asi taku odpoved som dostala. co som pozerala rok 2008, predch.uctovnicka len preniesla stav opravok z predch.roka, nerobila ziadne odpisy. apropo ziadny odpisovy plan k ziadnemu majetku nemam, taky v tom maju bordel.
no rada by som sa aspon toho "neexistujuceho" auta v ucte zbavila, nejako ho vyradila, len neviem ako, nic k nemu neexistuje.

prosim poradte niekto ak by ste vedeli, co s tym
Oprávky nevisia.....visí celé auto.....aj tabu okolo neho, ktoré sa musí prelomiť. Auto nie je ihla v kope sena. Aj keby bolo úplne odpísané, nemôže sa len tak vytratiť z firmy a jej účtovníctva, ako zápis 082/022, ktorý Ty vyrobíš. Bez písomného vyjadrenia štatutára a dokladu preukazujúceho úbytok nemôžeš auto sama vyradiť z účtovníctva. Ak s tým nepohneš, eviduj ho ďalej.
O úbytku auta sa musí u majiteľa nachádzať nejaký doklad....buď o predaji, krádeži, škodovej udalosti, darovaní, preradení do osobného užívania, hlásenie polícii a pod. Ak bolo na lízing, možno ho zabavila lízingová spoločnosť, a pod. Ak auto existuje, tak najneskôr včera malo byť zaň podané priznanie na daň z motorových vozidiel a zaplatenie dane. Prípadne by si mala nájsť predpis a platbu povinného zmluvného poistenia. Opýtaj sa majiteľa, či to urobil a podľa odpovede pokračuj v zisťovaní. Aj účtovné odpisy sa musia robiť, ak auto existuje, nemožno ich prerušiť ako daňové.
Pre vysporiadanie prípadu sa musíš asi vrátiť aj do účtovníctva minulých rokov. Invenarizácia sa tam asi nerobí. Ak je nie v poriadku auto, nebude asi veľmi ani ostatné. Veľa zdaru a pevné nervy.....neboj sa ....za chyby majiteľa ako účtovníčka nezodpovedáš.
emula1
03.02.10,06:37
dakujem za povzbudenie. uz som z toho fakt na nervy.
do uctovnictva min. rokov sa moc vracat neda, co som sa aj rozpravala s pani "auditorkou", ktora im robila ucto za posledne 3 roky, ze co to ma znamenat, povedala mi a videla som to aj v zauctovani roku 2008, ze ona len preniesla pociatocne stavy z predch. obdobia. dan z motor.vozidiel ani zmluvne poistenie na toto auto sa neplati, ani dobre davno neplatilo.
chcela som to uctovne vysporiadat v r.2009, aby som r.2010 zacala s cistym stitom, ale zda sa ze to bude problem, asi to budem musiet evidovat tak ako to bolo doteraz, lez niekto "mozno" vypatra nejaky papier co sa s tym stalo.
Ivenka
03.02.10,06:44
mimotemya potom su ešte taky šefovia, že "darujú" majetok svojim známym, lebo vo firme sa aj tak nevyužíva. Čiže fyzický existuje, len sa nevyužíva.
jana32
30.03.10,06:12
Dobrý deň, vo firm sme mali auto ktorého ZC bola evidovaná vo výške 3142 €, auto nebolo odpisované a v decembri bolo zošrotované . Prosím Vás akým zápisom mám toto auto vyradiť? Ďakujem
mirčiak
20.04.10,06:27
Dobrý deň chcem sa spýtať - je možné plne odpísaný notebook vyradiť z dôvodu zastarania? Notebook je v majetku spoločnosti od roku 2006 a bol odpísaný jednorazovo. Ďakujem
plackoo
21.04.10,07:38
Dobrý deň chcem sa spýtať - je možné plne odpísaný notebook vyradiť z dôvodu zastarania? Notebook je v majetku spoločnosti od roku 2006 a bol odpísaný jednorazovo. Ďakujem

Komisia (majiteľ) v zápisnici odsúhlasí zošrotovanie, alebo odpredaj po vyradení cez vyraďovací protokol z dôvodu morálneho zastarania / nerentabilnosti opravy.
mirčiak
22.04.10,05:07
Komisia (majiteľ) v zápisnici odsúhlasí zošrotovanie, alebo odpredaj po vyradení cez vyraďovací protokol z dôvodu morálneho zastarania / nerentabilnosti opravy.

A ak ho nechce dať zošrotovať alebo ho predať ale pravdepodobne si ho ponechá a bude ho možno používať doma možno na súkromné účely alebo bude len tak stáť? Je na to nejaký účet pri s.r.o.? Lebo som nič také nenašla. Napr. preradenie z podnikania do osobného užívania alebo niečo podobné. Ďakujem
plackoo
23.04.10,16:36
A ak ho nechce dať zošrotovať alebo ho predať ale pravdepodobne si ho ponechá a bude ho možno používať doma možno na súkromné účely alebo bude len tak stáť? Je na to nejaký účet pri s.r.o.? Lebo som nič také nenašla. Napr. preradenie z podnikania do osobného užívania alebo niečo podobné. Ďakujem

V rámci platných zákonov bol pre podnikanie kúpený / zaradený / odpísaný / vyradený majetok (napr. NB).
Kedže bol vyradený z účtovníctva - akoby ďalej neexistoval.A o jeho fyzickej existencii rozhodne šéf firmy (alebo ten, kto rozdeľuje zisk).
Ty to už nerieš, nech si ho hoci používa aj ako ťažítko.