betinel
01.02.10,19:05
Prosim o radu. Manzel zacal v decembri 2009 pracovat na zivnost, dovtedy bol 11 mesiacov evidovany na urade prace, ale mal popri tom pracu na dohodu. Danove priznanie ma podat len za december ked zacal ako SZČO, alebo za cely rok? A ako postupovat, ak si chce uplatnit bonus na manzelku, ktora bola cely rok na materskej? Narok na bonus bude mat len za posledny mesiac v roku? Dakujem.
mysimis
01.02.10,18:11
Prosim o radu. Manzel zacal v decembri 2009 pracovat na zivnost, dovtedy bol 11 mesiacov evidovany na urade prace, ale mal popri tom pracu na dohodu. Danove priznanie ma podat len za december ked zacal ako SZČO, alebo za cely rok? A ako postupovat, ak si chce uplatnit bonus na manzelku, ktora bola cely rok na materskej? Narok na bonus bude mat len za posledny mesiac v roku? Dakujem.

Daňové priznanie sa podáva za celý rok, odpodčítateľnú položku môže použiť na seba tiež za celý rok. Ak mal príjem na dohodu a nemal podpísané vyhlásenie k dani, je možnosť že mu strhnutú daň vrátia. Na manželku si môže uplatniť rozdiel medzi odpočítateľnou položkou a príjmom manželky. Materská je len 6 mesiacov a nemohla byť teda celý rok na materskej.
betinel
01.02.10,18:22
Dakujem, tak na upresnenie, ja, teda manzelka, som bola na materskej januar plus februar, od marca som na rodicovskej. A teda do danoveho priznania sa udava aj prijem co manzel dostal prvych 6 mesiacov podporu v nezamestnanosti, alebo len prijem z prace na dohodu?
Xanti
01.02.10,18:24
Dakujem, tak na upresnenie, ja, teda manzelka, som bola na materskej januar plus februar, od marca som na rodicovskej. A teda do danoveho priznania sa udava aj prijem co manzel dostal prvych 6 mesiacov podporu v nezamestnanosti, alebo len prijem z prace na dohodu?
DO DP udáva príjem na dohodu a príjem zo živnosti.

Podporu neudáva do DP lebo je to nezdaniteľný príjem. Čo sa týka teba tak od 4025,70 eura odrátaš január a február ( príjem za materskú ) a o zvyšok znížiš manželovi základ dane.
betinel
01.02.10,18:37
A este jedna otazka ak mozem: manzel dostal v decembri aj prispevok od UPSVaR na zacatie SZČO...treba aj tento zahrnut do DP, alebo je to nezdanitelny prijem? Lebo z Uradu prace mam info ze ano a od kamosky co ho tiez dostala ako zacinajuca SZČO, ze nejde do DP.
mysimis
01.02.10,18:38
A este jedna otazka ak mozem: manzel dostal v decembri aj prispevok od UPSVaR na zacatie SZČO...treba aj tento zahrnut do DP, alebo je to nezdanitelny prijem? Lebo z Uradu prace mam info ze ano a od kamosky co ho tiez dostala ako zacinajuca SZČO, ze nejde do DP.

Do príjmu ovplyvňujúceho ZD dávaš len tú časť dotácie, ktorú spotreboval v danom roku.
Xanti
01.02.10,18:38
A este jedna otazka ak mozem: manzel dostal v decembri aj prispevok od UPSVaR na zacatie SZČO...treba aj tento zahrnut do DP, alebo je to nezdanitelny prijem? Lebo z Uradu prace mam info ze ano a od kamosky co ho tiez dostala ako zacinajuca SZČO, ze nejde do DP.Robíš mng. JU, alebo paušalne výdavky.
Pri JU ide do DP len spotrebovaná časť, pri paušalnych výdavkoch celá.

Takže kamarátka to má zle upozorni ju na to. Dotácia je zdaniteľný príjem.