NETX
01.02.10,19:30
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Firma zakúpila SW v roku 2006 (december) v sume 100 000,- Sk, ktorý sa 4 roky odpisuje. V roku 2009 (október) prišla fa za technické zhodnotenie v sume 790,- €. Potrebovala by som vedieť, aký je správny postup pri odpisovaní SW spolu s technických zhodnotením. Ďakujem za odpoveď
katarina.j
01.02.10,19:04
musis navysit sumu SW o technicke zhodnotenie a odpisujes
hena22
01.02.10,19:08
je vôbec potrebné úpravu SW za 790€ považovať za TZ?
katarina.j
02.02.10,18:58
je vôbec potrebné úpravu SW za 790€ považovať za TZ?
ved sw bol zakupeny v r.2006 takze este za rok 2009 ma odpisy, musi navysit cenu o techn.zhodnotenie ked to odpisuje este
hena22
03.02.10,07:10
ja len, že zvýšenie ceny SW nedosahuje 1700€ :). Ja osobne by som to dala na služby. Jedine, že by som potrebovala vylepšiť HV tak to zaradím.

§ 29 ZDP

Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku


(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 1 700 eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 996 eur a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.
andrea4211
13.02.10,07:30
Ahojte! Firma kupila tlaciaren v hodnote 685 EUR a toner v hodnote 322 EUR. Suma spolu prevysuje limit 996 EUR. To znamena, ze to zaradim do DHM a odpisujem. Nemozem uctovat samostatne o tlaciarni a toneri? Dakujem. Prosim poradte.
vajda65
13.02.10,08:07
limit od marca 2009 je 1700 eur bez DPH aj ked aj v tomto prípade by sa toner nepočítal do celkovej ceny a nebol by problém...
andrea4211
13.02.10,08:55
Uz som si to pozrela. Dakujem.